11 kwietnia 2010

HSV Hamburg z Pucharem Niemiec

W finale turnieju Final Four o Puchar Niemiec zawodnicy HSV Hamburg, z braćmi Lijewskimi w składzie, pokonali po dogrywce Rhein Neckar Loewen Sławomira Szmala, Karola Bieleckiego i Grzegorza Tkaczyka 34:33 (15:15,30:30). Bohaterem meczu został Krzysztof Lijewski, autor dziewięciu bramek, w tym decydującego o końcowym wyniku trafienia, na 50 sekund przed końcem dodatkowego czasu gry. W meczu o trzecie miejsce TuS N-Lübbecke, w składzie którego zobaczyliśmy Michała Jureckiego, Artura Siódmiaka i Tomasza Tłuczyńskiego, wygrało 29:26 (15:12) z VfL Gummersbach. Dzisiejsze mecze, podobnie jak sobotnie, poprzedzone zostały minutą ciszy w hołdzie poległym w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na znak żałoby Polacy występowali w koszulkach z kirem.

Drugi dzień turnieju rozpoczął się od spotkania decydującego o trzeciej lokacie.  Z trójki reprezentantów Polski występujących w barwach TuS N-Lübbecke najlepiej zaprezentował się Michał Jurecki, strzelec siedmiu goli. Jego drużyna przejęła inicjatywę pod koniec wyrównanej, pierwszej połowy i do przerwy prowadziła 15:12. W drugiej części meczu zawodnikom VfL Gummersbach udało się zbliżyć do przeciwników na dystans jednej bramki (23:24), ale ostatnie minuty meczu należały do TuS, które ostatecznie wygrało 29:26.

Jak się później okazało, naprawdę wielkie emocje czekały na wszystkich w spotkaniu finałowym. Już pierwsza odsłona meczu pokazała, że będzie to bardzo wyrównana potyczka. Na starcie ekipie z Hamburga udawało się utrzymywać dwubramkową przewagę nad przeciwnikami, jednak drużyna „Lwów” nie pozwoliła na więcej, świetnie zagrała w ostatnich minutach przed przerwą i do szatni zawodnicy schodzili przy remisie 15:15.

Po zmianie stron dalej byliśmy świadkami niezwykle wyrównanej gry, walki „akcja za akcję”, żadna z drużyn nie potrafiła uzyskać wyraźnej przewagi. Po upływie regulaminowego czasu gry na tablicy wyników ponownie widniał remis, tym razem 30:30 i do rozstrzygnięcia losów meczu potrzebna była dogrywka. Podczas dodatkowych 10 minut, o przebiegu wydarzeń na parkiecie w dużej mierze decydowali Polacy. Na minutę przed ostatnim gwizdkiem do siatki HSV trafił Karol Bielecki, wyrównując stan meczu na 33:33. W rewanżu ładnym rzutem popisał się Krzysztof Lijewski, dla którego była to 9 bramka tego wieczoru. Zawodnicy „Lwów’ nie byli już w stanie skutecznie odpowiedzieć, tak więc młodszy z braci Lijewskich ustalił wynik meczu na 34:33 dla HSV Hamburg i został tym samym bohaterem finału.