30 lipca 2010

Damy Radę Inowrocław wygrali na Węgrzech

Po niezbyt udanym turnieju w Warszawie, gdzie zajęli 6. miejsce, zawodnicy BHT Damy Radę Inowrocław pojechali na silnie obsadzony międzynarodowy turniej w piłce ręcznej plażowej do Nagyatad na Węgrzech. Była to impreza z cyklu European Beach Handball Tour. Inowrocławianie zapowiadali wyjazd po naukę a… odnieśli wielki sukces pokonując całą europejską czołówkę.

W Nagyatād wzięło udział 15 ekip z Serbii, Chorwacji, Węgier i Polski. Inowrocławianie trafili do grupy z gospodarzami turnieju BHC Fireball Budapeszt oraz Győri Villāmkezűek. Oba grupowe spotkania zakończyły się zwycięstwami polskiej ekipy w stosunku 2:0.


Po zwycięskim finale

Turniej był rozgrywany takim samym systemem jak gra podczas mistrzostw Europy. Dwie najlepsze ekipy z grupy A i B trafiły do grupy E, a dwie najlepsze z C i D do grupy F z zaliczeniem spotkania pomiędzy dwoma zespołami z grup, które awansowały dalej.

Po wyjściu z grupy z pierwszego miejsca Polacy trafili w kolejnej fazie rozgrywek na dużo silniejsze ekipy. Kolejnym przeciwnikiem okazał się zespół Dabasi Dynamit. Drużyna z Inowrocławia przegrała nieszczęśliwie po shoot out’ach 1:2. Porażka nie przekreślała jednak awansu Inowrocławian do półfinału. W kolejnym spotkaniu musieli pokonać najlepszą ekipę w Europie z roku 2004 i 2005 – LETO2002.COM. Po bardzo zaciętym spotkaniu ekipa z Kujaw wygrała 2:1 i mogła się cieszyć z awansu.


Drużyna All Stars. Mariusz Łukasiewicz (trzeci od lewej)

W półfinale Damy Radę spotkali się z czołową ekipą Europy – BHC Detono Zagrzeb. Spotkanie było bardzo wyrównane, obfitujące w świetne zagranie z obu stron. Po dwóch setach na tablicy widniał remis 1:1 i do rozstrzygnięcia potrzebne były shoot` outy. Po pięciu seriach był remis. W kolejnej serii Damy Radę trafili za dwa punkty. Do pełni szczęścia Inowrocławianie potrzebowali obronionego rzutu zawodnika z Zagrzebia. Na wysokości zadania stanął doświadczony bramkarz Andrzej Grabowski i inowrocławianie mogli cieszyć się z awansu do finału.

Tam na zespół Damy Radę czekał już najlepszy team tego sezonu, lider klasyfikacji EBT 2010 – AXA Beach Stars Budapeszt. Finał był spełnieniem marzeń zawodników z Inowrocławia. Po oficjalnej prezentacji rozpoczął się emocjonujący pojedynek. Przy fantastycznym dopingu przede wszystkim zawodniczek AZS-u AWF-u Wrocław ekipa Damy Radę podbudowana wcześniejszymi wynikami ruszyła po zwycięstwo. Inowrocławianie wypracowaną przewagę na początku pierwszego seta utrzymali do końca. W drugiej partii aktualni Mistrzowie Polski prowadzili równorzędną walkę i zakończyła się ona remisem. Do rozstrzygnięcia seta potrzebowano więc „złotej bramki”. Wznowienie wygrał niespełna 18-letni Przemysław Żywocki. Po udanej akcji w ataku i faulu podczas rzutu, sędziowie podyktowali rzut karny przeciwko zawodnikom z Budapesztu. Ostatnią bramkę w turnieju zdobył Jarosław Knopik i zawodnicy Damy Radę mogli szaleć ze szczęścia.


Andrzej Grabowski (drugi od prawej) najlepszy bramkarz turnieju

Podczas ceremonii wręczenia nagród zawodnik Damy Radę – Andrzej Grabowski został uhonorowany nagrodą dla najlepszego bramkarza turnieju. Organizatorzy również wybrali drużynę All Stars, do  której trafił m.in. skrzydłowy Mariusz Łukasiewicz.

Arkadiusz Fajok – Faktycznie jechaliśmy po naukę, nowe doświadczenia, a przyjechaliśmy z fantastycznym zwycięstwem. To znaczy, że Europa nie jest już chyba tak daleko jak wszyscy myślą… W perspektywie przyszłorocznych Mistrzostw Europy jako trener kadry mężczyzn z optymizmem patrzę w przyszłość… Obserwując przede wszystkim zmagania w Mistrzostwach Polski i poziom jaki prezentują czołowe drużyny w naszym kraju mogę śmiało stwierdzić, że jesteśmy przygotowani do tego aby walczyć na równym poziomie z najlepszymi ekipami w Europie.

Następny turniej Damy Radę Inowrocław rozegra w dniach 14-15 sierpnia w Świnoujściu. Będzie to finał Pucharu Polski, w którym drużyna z Inowrocławia będzie broniła trofeum z roku 2009. Tydzień później w Starych Jabłonkach zespół z Kujaw będzie bronić tytułu najlepszej ekipy w kraju.

W turnieju w Nagyatad wystąpił także żeński zespół aktualnych Mistrzyń Polski na piasku AZS AWF Wrocław. W turnieju pań wystąpiło 10 zespołów z Węgier, Czech, Chorwacji i Polski. Polki zakończyły turniej na 7. miejscu co można uznać za małą porażkę tego zespołu, gdyż w poprzednich międzynarodowych występach AZS AWF Wrocław radził sobie znacznie lepiej (w Austrii i Szwajcarii) .

Kapitan zespołu Alicja Łukasik – Turniej trochę nam nie wyszedł, ale jesteśmy bogatsze o kolejne doświadczenia… Tylko poprzez takie imprezy możemy podwyższać swoje umiejętności  i zbliżać się do poziomu najlepszych ekip w Europie.

Końcowa klasyfikacja turnieju mężczyzn w Nagyatad:

1. BHT Damy Rade Inowrocław, 2. AXA Beachstars Budapest BHC, 3.    Detono Zagrzeb, 4.Dabasi Dinamit, 5. Letenye BHT, 6. ER-Fireball BHC, 7. Leto2002.Com, 8. Salgótarjáni Strandépítok BHC, 9.Chemo Profili Zagreb, 10. HIR-SAT Keszthely BHC, 11. Magyar Ifi. Válogatott, 12. Győri Villámkezűek, 13. Salgótarjáni Strandépítők GBH Junior, 14. Oszló Csúrgó,

Końcowa klasyfikacja turnieju kobiet w Nagyatad:

1. Detono Zagrzeb, 2.  Szentendrei N.K.E., 3. OVB Beach Girls,  4. ER-Fireball BHC , 5. Sand-Witch Nagyatád, 6. Chemo Profili Zagreb, 7. Promilky, 8. AZS AWF Wrocław, 9.Magyar Ifi. Válogatott, 10. Er-Fireball BHC Junior.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest