30 sierpnia 2010

Seminarium sędziów i delegatów ZPRP

W dniach 27-29 sierpnia, odbyło się coroczne seminarium sędziów i delegatów-obserwatorów ZPRP szczebla centralnego, już po raz drugi arbitrzy z całego kraju spotkali się w podlubelskim Nałęczowie. Program seminarium był bardzo napięty i jak zwykle obfitował w szereg ciekawych tematów i zagadnień związanych z trudną rolą sędziego. Oprócz wykładów uczestnicy musieli też zaliczyć testy teoretyczne i sprawnościowe. Nie mogło też oczywiście zabraknąć uroczystych pożegnań sędziów kończących swoją przygodę z gwizdkiem, w szczególności arbitrów z ogromnym międzynarodowym doświadczeniem – Mirosława Bauma oraz Leszka Sołodko.

Seminarium oficjalnie rozpoczęło się w piątek o godzinie 14:00, przybyłych uczestników powitał Wiceprezes ZPRP, a zarazem przewodniczący Kolegium Sędziów Związku – Henryk Szczepański. Audytorium było bardzo liczne, albowiem w tegorocznym kursie udział wzięło aż 164 arbitrów i 36 delegatów obserwatorów.

Następnie przed zgromadzonymi wystąpił Bartosz Słowiński – doktorant Katedry Nauki o Kulturze Fizycznej warszawskiej AWF, który poprosił wszystkich o wypełnienie tzw. Kwestionariusza NEO-FFI. Badanie to ma na celu poznanie reakcji sędziów na stres któremu poddani są podczas zawodów sportowych, wersja polska ankiety opracowana została przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Po krótkiej przerwie, wykład na temat „Zmian w przepisach gry wraz z interpretacją” wygłosił Marek Góralczyk – całą przygotowaną prezentację znaleźć można już w dniu jutrzejszym na stronie ZPRP. Najciekawszymi zagadnieniami w tym aspekcie wydaje się być nowa definicja blokowania, które teraz powinno być wykonywane w sposób pasywny względem przeciwnika, a więc bez użycia rąk, łokci czy też nóg. Wprowadzono dwie kategorie dyskwalifikacji: – „zwykłą”, która nie wymaga opisu w protokole zawodów, oraz  dyskwalifikacje za poważne naruszenia przepisów, które skutkują karami dyscyplinarnymi oraz bezwzględnym obowiązkiem ich opisania w protokole zawodów. Zmieniona została też definicja faulu karanego progresywnie, co pozwoliło na czytelne rozróżnienie fauli karanych tradycyjnie (poczynając od upomnienia) oraz tych bezpośrednio karanych dwuminutowym wykluczeniem. Do zagadnień tych powrócił również w swym niedzielnym wykładzie „Budowanie progresji w karaniu” członek Kolegium Sędziów Jacek Wróblewski. Przed słuchaczami wystąpił Marek Żabczyński, który omówił „Sposoby komunikacji niewerbalnej – wiele mówimy bez słów”. Niezwykle ciekawą analizę spotkania Islandia-Chorwacja, które odbyło się podczas ostatnich Mistrzostw Europy, przedstawił Mirosław Baum.

 

Drugi dzień pobytu w Nałęczowie rozpoczął się od testów teoretycznych dla delegatów i sędziów. W czasie kiedy jedni sprawdzali swoją wiedzę z zakresu znajomości przepisów, inni uczestniczyli w teście biegowym. Dodatkowe zajęcia programowe dla delegatów poprowadził Wojciech Michalik. Po południu wszyscy ponownie spotkali się na sali wykładowej. Jako pierwszy głos zabrał Piotr Włodarczyk, znakomitej klasy specjalista z zakresu treningu biznesu, treningu zachowań interpersonalnych, kształtowania umiejętności osobistych, metodologii, psychologii i teorii wychowania. Następnie zasady rozliczania ryczałtów sędziowskich przedstawił Tomasz Pisarek. Niezwykle ciekawe było wystąpienie Szczepana Moczygemby, traktujące o historii naszej wspaniałej dyscypliny, kiedy jeszcze królowała piłka ręczna w wydaniu 11-osobowym. Wykład ten poparty był unikatowymi materiałami źródłowymi. Z dużym aplauzem spotkała się też multimedialna prezentacja braci Grzegorza i Tomasza Christów, którzy przedstawili swoją wizję optymalnej przedmeczowej rozgrzewki. Jako ostatni głos zabrał przewodniczący Szczepański, który podsumował cały sezon 2009-2010 w wykonaniu arbitrów i delegatów. Godnym podkreślenia jest fakt, iż poziom sędziowania w rozgrywkach szczebla centralnego stale się podnosi – średnia ocen arbitrów prowadzących mecze Superligi Kobiet i Superligi Mężczyzn oraz I ligi kobiet i I ligi mężczyzn wzrasta z każdym rokiem. Najlepszą parą sędziowską w minionego sezonu ponownie zostali Mirosław Baum i Marek Góralczyk, na drugim miejscu uplasowali się Arkadiusz i Leszek Sołodkowie, a na trzecim Marek Baranowski i Bogdan Lemanowicz. Kolejne miejsca zajęły pary Bartosz Leszczyński – Marcin Piechota oraz Grzegorz Budziosz – Tomasz Olesiński. Za najbardziej obiecującą młodą parę sędziowską uznano siostry Małgorzatę i Urszulę Gutowskie.

 

Podczas całego seminarium panowała serdeczna i życzliwa atmosfera, najlepiej dało się ją odczuć podczas uroczystych pożegnań arbitrów, dla których miniony sezon był tym ostatnim z gwizdkiem w dłoni. Swoje kariery zakończyli wspomniani na wstępie Mirosław Baum oraz Leszek Sołodko, a także bracia Jarosław i Mariusz Szynklarze oraz Paweł Kwapisz. Wszyscy otrzymali pamiątkowe platery i pożegnalne upominki, a burzy oklasków nie było końca. Oprócz ostatniego z wymienionych zdecydowali się kontynuować swoją przygodę z piłką ręczną jako delegaci obserwatorzy ZPRP. W szczególności pożegnanie Mirosława Bauma i Leszka Sołodki było wzruszające. Pierwszy z nich w parze z Markiem Góralczykiem osiągnął w zasadzie wszystko co mógł jako sędzia piłki ręcznej. Wspólnie prowadzili mecze na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (w tym mecz finałowy kobiet) i w Pekinie, finał mężczyzn Igrzysk Panamerykańskich 2003, finał mężczyzn Mistrzostw Afryki 2005, finał kobiet Mistrzostw Europy 2007, oraz szereg spotkań w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy jak i europejskich pucharach (zarówno mężczyzn jak i kobiet) w latach 1999-2009. Teraz pragną przekazać swoją ogromną wiedzę młodszemu pokoleniu sędziów, stąd ich duża aktywność podczas nałęczowskiego seminarium. Z kolei Leszek Sołodko w parze ze swoim bratem Arkadiuszem prowadzili spotkania Mistrzostw Europy kobiet 2004 oraz od wielu lat zbierali znakomite oceny za wysoki poziom prowadzenia zawodów w europejskich pucharach (LM, EHF Cup, Challenge Cup, PZP). W minionym sezonie sędziowali między innymi finał rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharów kobiet. Obaj kończący karierę Panowie wyrazili nadzieję graniczącą z przekonaniem, iż ich młodsi koledzy godnie zastąpią ich w nadchodzących latach, oni zaś zawsze mogą służyć im swoim ogromnym doświadczeniem. Na zakończenie dnia wszyscy uczestnicy seminarium spotkali się w zabytkowym Pałacu Małachowskich na wspólnej kolacji.

W niedzielny poranek, ostatni blok zajęć rozpoczął wspominany wyżej wykład Jacka Wróblewskiego, następnie wszyscy mogli podziwiać mecz pokazowy w piłce ręcznej plażowej. Po powrocie do Sali wykładowej głos zabrali zaproszeni goście, Robert Majdziński – członek Zarządu ZPRP, szef Pomorskiego OZPR i Komisji Rozgrywek Młodzieżowych mówił o systemie gry w rozgrywkach młodzieżowych, natomiast Bogusław Trojan – również członek zarządu ZPRP, szef Lubelskiego OZPR i Kolegium Ligi przedstawił regulaminy rozgrywek Kolegium Ligi w nadchodzącym sezonie.

Na koniec ponownie przemawiał przewodniczący Henryk Szczepański, który ogłosił wyniki testów z dnia poprzedniego. Sędziowie i delegaci wykazali się świetnym przygotowaniem merytorycznym ponieważ test pisemny zaliczyli wszyscy! zdający, natomiast test sprawnościowy zdecydowana większość z nich (ci którym się nie powiodło będą mieli szansę się poprawić już w ostatnich dniach września). Na koniec przedstawione zostały nominacje dla 25 par sędziowskich które zostaną zarekomendowane Zarządowi ZPRP do prowadzenia spotkań PGNiG Superligi kobiet i PGNiG Superligi mężczyzn w sezonie 2010-2011.

Są to pary (kolejność alfabetyczna):

Baranowski – Lemanowicz

Bąk – Ciesielski

Brehmer – Skowronek

Budziosz – Olesiński

Chmielecki – Majchrowski

Christ – Christ

Dąbrowski – Kołodziej

Dębski – Rodacki

Figarski – Żak

Góralczyk – Młyński

Kałużny – Stankiewicz

Kaszubski – Wojdyr

Kierczak – Wojtyczka

Kopiec – Zubek

Leszczyński – Piechota

Leszczyński – Strzelczyk

Majka – Wojtyczka

Musiał – Szynklarz A.

Niedbała – Szwedo

Oleksyk – Solecki

Patyk – Salwowski

Puszkarski – Sołodko A.

Rajkiewicz – Tarczykowski

Schiwon – Toczyński

Bosak – Hagdej

Na sam koniec przyszła oczywiście pora na kilka słów pożegnania i Seminarium Sędziów i Delegatów Obserwatorów ZPRP Szczebla Centralnego 2010 można uznać było za oficjalnie zakończone. W hotelu była jeszcze chwila na ostatnie krótkie rozmowy, a niebawem wszyscy wyruszyli w kierunku swoich domów. Następna okazja do spotkania się w pełnym gronie nadarzy się już a rok!

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest