23 września 2010

Zwycięski debiut, Chiny pokonane!

Od wygranej rozpoczął swoją pracę z reprezentacją Polski kobiet Duńczyk Kim Rasmussen, w Gdyni Polki pokonały Chinki  29:17 (17:11). Tylko w pierwszej fazie mecz był wyrównany, po 15 minutach nasze zawodniczki wyszły na kilkubramkowe prowadzenie, którego nie oddały już do końca spotkania. Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się powracające do kadry Iwona Niedźwiedź i Karolina Kudłacz, na skrzydle zagrała wychowana we Francji Karolina Zalewski, debiutantka w narodowych barwach. Już w sobotę dojdzie do meczu rewanżowego, tym razem oba zespoły zmierzą się w Elblągu.

  

Chinki przyleciały do Gdańska we wtorek około południa, jednak zakwaterowane zostały właśnie w Elblągu. Zawodniczki z Państwa Środka przebywać będą w naszym kraju do poniedziałku i rozegrają w tym czasie, aż 4 spotkania. Dwa z nich już za nimi, w dniu wczorajszym w ładnym stylu pokonały Vistal Łączpol Gdynia 33:20 (16:11). Wolny czas wypełniają im treningi, na piątek zaplanowano zwiedzanie Elbląga i Trójmiasta. Po wczorajszym meczu, do którego można było podejść trochę ulgowo, dziś przyszedł czas na właściwe emocje. W Gdyni Chinki podjęła reprezentacja Polski. Był to pierwszy mecz Kima Rasmusssena jako selekcjonera naszej kadry narodowej, warto wspomnieć, że dzień wcześniej Duńczyk obchodził swoje 38. urodziny.

Jego podopieczne postarały się więc o najlepszy możliwy prezent dla swojego trenera. Początek spotkania był dość niemrawy w wykonaniu obu zespołów. Pierwsze bramki meczu zdobyły powracające do kadry Iwona Niedźwiedź i Karolina Kudłacz, w 4 min. było więc 2:0 dla Polek. Przeciwniczki poderwała dopiero ładna akcja Zhao Jiaqin zakończona golem. Od pierwszego gwizdka pary sędziowskiej Leszczyński-Piechota świetnie w polskiej bramce spisywała się Małgorzata Sadowska, parokrotnie świetnie broniąc trudne rzuty rywalek. W 9 min. świetnym podaniem przez całe boisko uruchomiła ona Kaję Załęczną, która w sytuacji sam na sam pewnie pokonała Xu Mo (9 min. i 4:2 dla Polski). Od tego momentu Polki zaczęły zaznaczać swoją coraz wyraźniejszą przewagę. Dobrze broniły bardzo sprawnie przechodziły do szybkiego ataku, często zaskakując Chińską defensywę.  W 15 min. na prowadzenie 9:5 wyprowadziła nasz zespół debiutująca w kadrze Karolina Zalewski, która większość życia spędziła we Francji, tam też uczyła się grać w Handball. Dobre akcje środkiem Niedźwiedź i Kudłacz oraz ładne bramki Karoliny Semeniuk – Olchawy, Moniki Stachowskiej i Aleksandry Jędrzejczyk pozwoliły naszym reprezentantkom powiększyć przewagę do 6 goli, pierwsza partia zakończyła się prowadzeniem Polek 17:11. Wśród Chinek wyróżniały się Liu Xiaomei i Li Wei Wei, które jako jedyne potrafiły znaleźć receptę na znakomitą w bramce Sadowską.

Wynik w drugiej części meczu otworzyła Klaudia Pielesz, a po chwili kolejnego gola dołożyła ze skrzydłą Załęczna (19:11).  Chinki odpowiedziały dwoma trafieniami i w 35 min było 19:13. Przez następne parę minut obie drużyny raziły nieskutecznością w ataku, duża w tym zasługa obu bramkarek, Patrycji Mikszto w polskim zespole i Xu Mo wśród  Chinek. Dopiero w 44 min. Kinga BYzdra wykorzystała dobre dogranie do koła i dała Polsce prowadzenie 21:14. Podopieczne trenera Wang Xindonga zniwelowały straty do 6 goli różnicy (22:16 w 45 min.), ale wtedy koncert gry dała Iwona Niedzwiedź, dwukrotnie pokonując chińską golkiperkę. Po bramce dołożyły Karolina Kudłacz i Patrycja Kulwińska i na dziesieć minut przed końcem przewaga Polek urosła aż do 10 bramek (26:16). Siedemnastą bramkę dla przeciwniczek zdobyła w 52 min. Wang Sha Sha, ale w tym momencie Chinki wydawały się być już pogodzone z porażką. Ostatnie minuty przy rozstrzygniętym wyniku to gra „akcja za akcję”. Dzięki dobrej postawie wspomnianej Mikszto (3 obronione rzuty karne!) oraz kolejnym golom Pielesz i Kudłacz reprezentacja Polski powiększyła jeszcze swój dorobek ostatecznie pokonując reprezentantki Chin 29:17.

Polska – Chiny 29:17 (17:11)

Polska: Sadowska, Mikszto – Załęczna 6, Stachowska 3, Kowalska, Jędrzejczyk 1, Kudłacz 4, Semeniuk-Olchawa 1, Byzdra 2, Koniuszaniec, Pielesz 3, Zalewski 2, Kulwińska 1, Niedźwiedź 6.

Chiny: Mo – Qiuxiang 3, Laimiao 1, Ling, Hanrui, Zheng, Yao, Meiwei 1, Wang 3, Liu 4, Sun, Zhengwen 4, Wei Wei 1, Jiaqin, Yan.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MECZU

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest