1 grudnia 2010

Cypr rozgromiony! Znakomite otwarcie

W swoim pierwszym występie w ramach turnieju prekwalifikacyjnego do MŚ 2011 Polki pokonały w lubelskiej Hali Globus Cypryjki w stosunku 51:9 (30:1).  Warto odnotować iż jest to najwyższe zwycięstwo naszej reprezentacji w historii jej występów w rozgrywkach międzynarodowych. Biało-czerwone dominowały w zasadzie przez cały mecz. Cypryjki przyznały zresztą, że w ich kraju piłkę ręczną można spotkać w zasadzie jedynie w wydaniu amatorskim. Najlepszą zawodniczką w polskiej ekipie wybrana została Katarzyna Gleń, zdobywczyni dziewięciu bramek.

/Fot. Jakub Gucma

Dość powiedzieć, że w pierwszej połowie zawodniczki z wyspy Afrodyty nie zdobyły żadnej bramki z gry. Jedyne trafienie dla przyjezdnych padło po rzucie karnym egzekwowanym przez Lito Ellinę. Polki stanowiły zaporę nie do przejścia w obronie, raz po raz notując kolejne przechwyty, które z kolei pozwalały na szybkie kontry i łatwe bramki. Największy aplauz publiczności wzbudziło trafienie Iwony Niedźwiedź, który na sekundy przed końcem pierwszej partii zdobyła gola numer 30 dla naszego zespołu.

Po przerwie podopieczne Kim Rasmussena, co zrozumiałe, nie grały już tak agresywnie. Najważniejsze było aby uniknąć kontuzji przed najważniejszymi meczami – piątkowym ze Słowacją i w sobotnim z Austrią. Obraz gry oczywiście diametralnie się nie zmienił , ale pozwoliło to Cypryjkom na nieznaczne podreperowanie jakże niekorzystnego rezultatu. Przyjezdne, w drugich 30 minutach, ośmiokrotnie znalazły drogę do bramki strzeżonej przez Patrycję Mikszto, która w przerwie zastąpiła swoją koleżankę z Vistalu Łączpol Gdynia – Małgorzatę Sadowską. Ostatecznie Polki zwyciężyły 51:9 i tym samym odniosły najwyższe zwycięstwo w historii występów kadry narodowej na międzynarodowej arenie.

Polska – Cypr 51:9 (30:1)

Polska: Sadowska, Mikszto – Dworaczyk 9, Gleń 9, Semeniuk-Olchawa 7, Stachowska 6, Niedźwiedź 5, Byzdra 4, Pielesz 4, Zalewska 4, Paluch 1, Wilamowska 1, Wolska 1, Leśkiewicz. Kary 8 min.

Cypr: Matsouka – L.Ellina 2, Fiakkou 2, Charalambous 1, Digeni 1, Ktori 1, Papa 1, Syzinou 1. Kary !0 min.
Sędziowali Urmo Sitsi, Toomas Heinla (Estonia). Widzów 400.