2 grudnia 2010

Brytyjska niespodzianka. Wygrana Austrii

Do sporej niespodzianki doszło w pierwszym z czwartkowych meczów turnieju kwalifikacyjnego do MŚ 2011 kobiet, który odbywa się w Lublinie. Wielka Brytania po niezwykle wyrównanym spotkaniu pokonała Słowację 27:26 (15:15).

Zdobywczyni zwycięskiej bramki w akcji /Fot. M.Skorupski

Duński trener zwycięskiego zespołu Jesper Holmris po spotkaniu podkreślił, że jest to największy sukces w historii brytyjskiego handballa. Duńczyk zaraz po finałowej syrenie odebrał zasłużone gratulacje od swojego rodaka Kima Rasmussena – szkoleniowca reprezentacji Polski.

Już od pierwszych minut zanosiło się na niespodziankę. Brytyjki grające błyskawiczne kontry dość szybko objęły trzybramkowe prowadzenie (4:1). Ta przewaga utrzymała się niemal do końcowych minut pierwszej połowy. Ostatnie dwa gole w tej części meczu zdobyła Lidia Jakubisova i na tablicy pojawił się remis 15:15.

Po zmianie stron gra była bardzo wyrównana. Długo trwała wymiana ciosów. Gdy zespół naszych południowych sąsiadów w 51 min prowadził 24:22 wydawało się, że górę wezmą rady doświadczonego słowackiego trenera Stefana Katuaka. Brytyjki nie zrażone takim obrotem sytuacji szybko wyrównały. 30 sek przed końcem, przy stanie 26:26, Holmris poprosił o czas. Wysoka Kathyn Fudge bezbłędnie wywiązała się z roli egzekutorski. Słowacki zdobyły się na rzut rozpaczy i dobitkę z 6 metrów. W obu przypadkach nie dała się pokonać  bardzo dobrze grająca bramkarka Sarah Hargraeaves.
Radość Brytyjek po historycznej wygranej /Fot. M.Skorupski

Wielka Brytania – Słowacja 27:26 (15:15)
Wielka Brytania: Hargreaves, Mayes-  Lam-Moores 2, Heglund, McCafferty 2, Jukes, Goodwin 3, Fairbrother 7, Byl 3, , Fudge 3, Gerbron, Webb 1, Palies 6. Kary 8 min.
Słowacja: Tothova, Gubikova – Trochtova, Skolkova, Jakubisova 7, Pilekova 4, Popluharova 6, Kovalcikova, Stuparicova 7, Pajtasova 2, Holla. Kary 4 min.
Sędziowali: Urmo Sitsi i Toomas Heinla (EST) Widzów: 200.

W drugim z rozegranych w czwartek spotkań Austria planowo pokonała Cypr 45:10 (23:4).

Austria – Cypr 45:10 (23:4)
Austria: Schlink, Hammerle, Blazek – Doppler 8, Bosch 6, Frey 6, Engel 5, Rotis Nagy 5, Kaiser 4, Goricanec 3, Magelinskas 2, Plach 2, N.Stumvoll 2, S.Stumvoll 2.

Cypr: Matsouka – Papa 5, Digeni 2, Ellina 1, Ioannou 1, Syzinou 1, Andreou, Charalambous, L.Ellina, Fiakkou, Gastrinaki, Katsikides, Ktori, Louka, Taki, Toumpa.

Sędziowały: Branka Maric i Zorica Masic (SRB) Widzów: 200.