9 lutego 2011

Street Handball podbija Europę i Świat

Jakiś czas temu informowaliśmy o młodych szczypiornistkach MUKS "Skałka – Śląsk Świętochłowice, które jako pierwsze w Polsce zaprezentowały nową odmianę szczypiorniaka zwaną  „Street Handball”. Chodzi o uliczną piłka ręczną, która powstała w szczególności z myślą o dzieciach i młodzieży, a teraz zdobywa coraz większą popularność w Europie i nie tylko. Zgodnie z obietnicą prezentujemy podstawowe założenia, cele oraz przepisy tej interesującej gry.

 

Nowa dyscyplina z misją

Organizacja ulicznej piłki ręcznej (SHO – Street Handball Organization) jest apolityczną i niezależną finansowo strukturą, która kieruje się określonymi wartościami. Za powstanie SHO odpowiedzialni są; Lasse Boesen członek duńskiej reprezentacji, grający także w niemieckim klubie SG Flensburg Handewitt, były trener reprezentacji oraz i jeden z najlepszych zawodników – Ole B. Andersen i Torben Sorensen. W 2008 roku cała trójka spotkała się, żeby opracować plan rozwoju tej dyscypliny, stworzyć nowe reguły gry, które miały zapewnić większe zainteresowanie piłką ręczną, a przede wszystkim dotrzeć do młodych ludzi, którzy w innych warunkach nie byliby zainteresowani tą dyscypliną. Aby osiągnąć ten cel SHO uznało, że kluczową rolę w tej kwestii spełniają szkoły publiczne. Przez wprowadzenie piłki ręcznej do programu nauczania wychowania fizycznego w szkołach liczymy na rozwijanie różnorodności gier zespołowych.

Wprowadzenie piłki ręcznej w szkołach publicznych jest poprzedzone stworzeniem ulicznej dyscypliny, która rozwija ruchowo, bawi i pozwala zdobyć doświadczenie pracy zespołowej wszystkim uczestnikom. Uważamy, że możemy to osiągnąć, przedstawiając czytelny zestaw metod i reguł. Uliczna Piłka Ręczna powinna być grą, w której:

 – Wszyscy są mile widziani – niezależnie od wieku, płci, zdolności motorycznych czy nawet niewielkiego doświadczenia sportowego,

Lokalizacja nie jest problemem – mecze mogą być rozgrywane na zewnątrz, w obiektach sportowych, na wszystkich nawierzchniach począwszy od trawy na syntetycznym asfalcie kończąc,

– Sprzęt jest ograniczony do minimum – w zasadzie wszystko, czego potrzebujesz do gry to specjalnych rozmiarów piłka,

– Struktura nie jest potrzebna – można grać bez sędziego, trenera czy ściśle określonej ilości graczy.

Uliczna piłka ręczna

Szybko stało się jasne dla SHO, że największym wyzwaniem jest stworzenie zasad, które pozwoli ludziom wspólnie grać bez względu na wiek, a nawet płeć. SHO chciało stworzyć piłkę, którą można "poczuć" w dłoni, a zarazem taką która będzie odpowiadać dzieciom ze zróżnicowanymi zdolnościami motorycznymi. Cel został osiągnięty po ponad 6 miesiącach pracy, kiedy udało się znaleźć piłkę marzeń. Wszystko dzięki owocnej współpracy z jednym z najlepszych producentów piłki ręcznej na świecie SELECT. Ich rozległa wiedza w tworzeniu i udoskonalaniu piłek odegrała decydującą rolę.

Wspólnie opracowaliśmy piłkę, której forma wykonana z syntetycznej wełny, jest odporna na wodę i wilgoć oraz sprawia, że piłkę łatwo jest ścisnąć. Specjalna powierzchnia zielonej piłki stworzonej właśnie do ulicznych rozgrywek ułatwia przyczepność i pozwala kontrolować grę. Wszystkie te cechy przyczyniają się do sukcesu ulicznej piłki ręcznej.

 

Zasady i struktura

Podstawowe zasady:

– Fair play

– Gra bez fizycznego kontaktu

– Brak dryblingu

– Nie można zrobić więcej niż 3 kroki z piłką

– Bramkarz jest dodatkowym rozgrywającym podczas ataku

– Nie ma sędziów,  każda niejasna sytuacja jest rozwiązywana przez samych zawodników

Cel ulicznej piłki ręcznej:

Celem SHO jest promowanie gry zespołowej, ruchu i aktywności fizycznej. Głównym celem są przede wszystkim dzieci i młodzi ludzie, którym chcemy pokazać, że można czerpać radość z aktywnego trybu życia. Ideą SHO  jest stworzenie dyscypliny sportowej dla wszystkich. Dalsze cele to poprawa stanu zdrowia oraz nauczenie zawodników jak można rozwiązywać konflikty bez użycia siły. Działania te mają na celu zbudowanie wiary w siebie i swoje możliwości każdego zawodnika ale też rozwijać umiejętności społecznych. Podstawowe wartości jakie propaguje gra to stworzenie wspólnej płaszczyzny, w której komunikacja, solidarność, równość i zasady są istotne. Ulica jako środowisko i kultura uliczna jest ważnym narzędziem w zainteresowaniu dzieci i młodzieży. SHO chce prowadzić działalność w kraju i zagranicą, aby stworzyć globalną wspólnotę ulicznej piłki ręcznej.

Misja i wizja

Naszym zadaniem jest aby uliczna piłka ręczna pojawiła się na wszystkich boiskach szkolnych.

Naszym celem jest wprowadzenie piłki ręcznej jako jednej z dyscyplin nauczanej podczas lekcji wychowania fizycznego w szkołach.

Ponadto piłka ręczna ma pomagać w rozwoju społecznej odpowiedzialności jednego uczestnika wobec drugiego. To gra dla każdego, koncentrująca się promocji dobrej zabawy, zbieraniu cennych doświadczeń, a nie konkurencji. Chcielibyśmy aby piłka ręczna była widoczną częścią rozwoju fizycznego nie tylko w szkole na zorganizowanych zajęciach WF ale także częścią codziennego życia.

Chcielibyśmy aby piłka ręczna przyczyniła się do rozwoju współpracy pomiędzy organizacjami, gminami, fundacjami, szkołami, różnymi instytuacjami oraz stowarzyszeniami. W ten sposób chcemy promować współodpowiedzialność między wszystkimi, którzy są zaangażowani w następujące zadania:

– motywowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk kulturowych i społecznych do większego wysiłku fizycznego,

– zwiększenie ilości dzieci grających w piłkę ręczną w szkołach publicznych,

– pozytywnie wpływać na styl życia i zwyczaje dotyczące zabawy, zdrowia oraz rozwijać umiejętności, kreatywność, a także promować odpowiedzialność oraz równość.

Podstawowy zbiór zasad ulicznej piłki ręcznej oraz szczegółowe założenia partnerskiego programu Street Handball Organization dla szkół, klubów, firm, fundacji oraz innych organizacji pożytku publicznego – tzw. „Trójkątną Strategię” – znajdą Państwo na stronie ZPRP w dziale PRZEPISY (www.zprp.pl/page/4) lub na stronie www.streethandball.org.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest