20 lutego 2011

Wysoka zaliczka Azotów

W pierwszym meczu 1/8 finału Challenge Cup Azoty Puławy wygrały w Norwegii z Stord Handball 29:23. Rewanż odbędzie się 26 lutego w Polsce.

– Nie jedziemy w ciemno. Udało nam się zdobyć kasetę z grą przeciwnika. Rywale grają twardy, charakterystyczny dla Skandynawów, handball. Stord lubi szybkie kontry, z wykorzystaniem skrzydłowych. W obronie stosują ustawienie 6-0, czasami 5-1 – mówił przed wyjazdem trener Azotów, Bogdan Kowalczyk.

Stord – 10. drużyna norweskiej ekstraklasy – w poprzedniej rundzie Challenge Cup wyeliminował bośniacki zespół RK Sloga Doboj. Oba mecze zostały rozegrane w Norwegii. W jego składzie przeważają rodzimi zawodnicy których wspiera pięciu Duńczyków i jeden Szwed. Azoty do meczu przystąpiły bez kontuzjowanego Michała Szyby.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Gospodarze po 40 sekundach wyszli na prowadzenie, a po chwili ich przewaga urosła do stanu 4:1. Puławianie szybko wyrównali na 4:4. Od tego momentu obie drużyny zdobywały bramka za bramkę ale także marnowały sporo sytuacji. Już po syrenie, ogłaszającej koniec pierwszej połowy, przy stanie 12:10 dla Stord, kontaktową bramkę z rzutu wolnego z dziewięciu metrów zdobył Dmitrij Afanasjew.

W pierwszym kwadransie drugiej części gry żadnemu z zespołów nie udało się wypracować przewagi. Pierwsze prowadzenie 18:17 dla Azotów uzyskał w 43. minucie Oleg Siemionow. Później były znów remisy 18:18, 19:19, a następne prowadzenie puławian miało miejsce po dwóch kolejnych trafieniach Wojciecha Zydronia.

Końcowe 10 minut było popisem gości, którzy zdobyli osiem bramek, tracąc dwie. Było to konsekwencją bardzo dobrej gry gości w defensywie i postawie bramkarza Macieja Stęczniewskiego. To umożliwiało wyprowadzania kontr. W drużynie Azotów obok najskuteczniejszego Wojciecha Zydronia (9 goli) na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Dmytro Zinczuk oraz Tomasz Pomiankiewicz.

Stord Handball – Azoty Puławy 23:29 (12:11)

Stord: Saebo, Andersen – Nielsen 8, Hystad 5, Skjaervold 4, Hansen 3, Olsson 2, Gjertsen 1, Blom, Christiansen, Epland, Eriksen, Traberg.

Azoty: Wyszomirski, Stęczniewski – Zydroń 9, Zinczuk 6, Pomiankiewicz 5, Afanasjew 3, Gowin 2, Sieczka 2, Kus 1, Siemionow 1, Kowalik, Płaczkowski, Sieczkowski, Witkowski.