21 marca 2011

Zagłębie i Vistal już w czwórce

W miniony weekend poznaliśmy dwa pierwsze zespoły PGNiG Superligi Kobiet, które potrzebowały tylko dwóch meczów, aby awansować do półfinałów play off. Vistal Łączpol Gdynia bez problemów wyeliminował Ruch Chorzów, a KGHM Metraco Zagłębie Lubin potrzebowało dogrywki, aby uporać się z KSS Kielce.

O udział w najlepszej czwórce sezonu dalej rywalizują SPR AZS Lublin z Piotrcovią Piotrków Tryb. oraz Politechnika Koszalińska ze Startem Elbląg, w których rywalizacja play off wynosi 1:1. W pierwszym przypadku własna hala nie stanowi jak dotąd atutu. Tydzień temu Piotrcovia raczej nieoczekiwanie wygrała 29:28. W kolejnej potyczce tej pary górą były 15-krotne mistrzynie Polski. Wygrana 30:22 w Piotrkowie Tryb. nie przyszła jednak lubliniankom łatwo. Do 54 min., kiedy to Katarzyna Gleń wykorzystała rzut karny, zespół gospodarzy mógł liczyć na końcowy sukces. Od tego momentu punktował wyłącznie SPR, zwyciężając ostatecznie 30:22. O sukcesie drużyny gości przesądziły doskonałe obrony Justyny Jurkowskiej w bramce. Dobrą zmianę dała na kole Ewa Wilczek, która zastąpiła zmęczoną Monikę Marzec. Piotrkowianki odgrażają się, że w Lublinie ponownie mogą sprawić niespodziankę. Ze spotkania planowana jest transmisja w Polsat Sport (27 marca godz. 17:30).

Bohaterką meczu Start Elbląg – Politechnika Koszalińska została Agnieszka Kordunowska. Bramkarka drużyny gospodarzy obroniła podczas wczorajszego meczu z koszaliniankami 17 rzutów. W tym ten najważniejszy, oddany na sekundy przed końcem meczu przez Tatianę Bilenię. Start prowadził wtedy 27:26 i wygrał właśnie takim wynikiem.

W 38. min nic nie zapowiadało dramatycznej końcówki. Start prowadził po bramce Edyty Grudki 21:15. Wtedy zaczęły się problemy ze skutecznością. Gospodynie coraz rzadziej zdobywały bramki i chociaż wciąż dobrze broniła Kordunowska, to ich przewaga malała z każdą minutą.

Pierwszy remis w tej części meczu był w 52. min (24:24). Po serii nieskutecznych akcji z obu stron elblążanki prowadziły pod koniec spotkania 27:25, dzięki trafieniom Justyny Domnik i Hanny Strzałkowskiej. Rywalki zdobyły kontaktową bramkę, a na sekundy przed końcową syreną na bramkę Startu rzucała Tatiana Bilenia. Gdyby trafiła, podobnie jak w Koszalinie, doszłoby do dogrywki. Trzeci mecz tych drużyn wyznaczono na 28 marca.

Wyniki 1/4 finału play-off:
KSS Kielce – Zagłębie Lubin 33:38 (15:15, 29:29), stan rywalizacji 0:2, awans do półfinałów Zagłębia;
Ruch Chorzów – Vistal Łączpol Gdynia 23:34 (9:18), stan rywalizacji 0:2, awans do półfinałów Vistalu;
Piotrcovia Piotrków Trybunalski – SPR Lublin 22:30 (12:11), stan rywalizacji 1:1.
Start Elbąg – Politechnika Koszalińska 27:26 (16:12), stan rywalizacji 1:1.