28 marca 2011

Polska młodzieżówka druga w Ołomuńcu

Ostatnim sprawdzianem młodzieżowej reprezentacji kobiet w piłce ręcznej przed rozpoczynającymi się za trzy tygodnie kwalifikacjami do MME był udział w międzypaństwowym turnieju w czeskim Ołomuńcu. Podopieczne Andrzeja Niewrzawy ostatecznie zajęły 2.miejsce, ulegając w decydującym meczu Austrii. Wcześniej pokonały Rumunię i zespół gospodarza imprezy.

Kadrowiczki spotkały się w niedzielę 20 marca w Dzierżoniowie, mieście które przed świętami wielkanocnymi będzie gospodarzem eliminacji. Podczas konsultacji pracowano głównie nad organizacją gry drużyny. Ten etap zakończył sparing z KPR Jelenia Góra (41:30)

W czwartek po obiedzie drużyna udała się do Ołomuńca. Pierwszym rywalem biało–czerwonych była Rumunia, żądna  rewanżu za dwie ostatnie porażki. Do przerwy utrzymywał się wynik 12:12. Ostatecznie Polki wygrały 31:26.

Trener Andrzej Niewrzawa

W drugim spotkaniu świetnie dysponowana Austria nie dała szans zespołowi gospodarzy 35:21. Właśnie Czeszki były kolejnym rywalem naszej reprezentacji. Gospodynie chciały zmazać niekorzystne wrażenie z pierwszego meczu z Austrią i od początku zagrały bardzo ambitnie wysoką, agresywną obroną. Polki prowadziły jednak do przerwy 16:15. Rywalki bardzo się starały. Po przerwie do trzech trafień (23:26) zniwelowały 5-bramkową przewagę Polek notowaną po trzech kwadransach gry. Konsekwentna gra pozwoliła odnieść naszej drużynie drugie zwycięstwo, również 31:26. Austria natomiast pewnie pokonała Rumunki 26:15.

W ostatnim dniu zawodów o pierwsze miejsce zmierzyły się niepokonane dotąd zespoły, Polski i Austrii. Lepszy bilans bramkowy Austriaczek dawał im wygraną w turnieju nawet w przypadku remisu. Biało-czerwone miały szansę na zwycięstwo, ale w 57 minucie, przy stanie 26:26, nie udało się im zamienić na bramkę rzutu karnego i dwóch kontrataków. Na przeszkodzie stanęła austriacka, najlepsza bramkarka turnieju. Ostatecznie zespół Austrii wygrał 29:26 i mógł się cieszyć z wygrania całego turnieju. Drugie miejsce przypadło Polsce, trzecie Rumuni, która pokonała Czechy 24:18. W szeregach Polski grała najlepsza snajperka imprezy Anna Mączka (27). Najlepsza zawodniczką uznano Sonie Frey z Austrii.

Wszystkie siedemnaście zawodniczek biorących udział w konsultacji i turnieju zaprezentowało się z dobrej strony i potwierdziło reprezentacyjne aspiracje. Już za trzy tygodnie kwalifikacje do MME i szansa na powtórzenie sukcesu młodszych koleżanek z Goleniowa. W Dzierżoniowie (21-23 kwietnia) na drodze Polek do awansu staną drużyny z Chorwacji, Izraela i Grecji. Awans uzyskają dwie drużyny.

Polska – KPR Jelenia Góra 41:30

Polska: Wawrzynkowska, Montowska, Płaczek – Gadzina 4, M. Mączka 4, Królikowska 1, Sudrawska 2, Drabik 8, Matuszczyk 2, Galińska 3, Piechnik 4, A.Mączka 4, Wasiak 2, Syncerz 2, Andrzejewska 1, Fierka 4.