29 kwietnia 2011

SPR nie obroni Pucharu, lepszy Vistal!

Zgodnie z przewidywaniami drugie z dzisiejszych spotkań półfinałowych, pomiędzy Vistalem Gdynia i SPR Lublin, było nieco bardziej wyrównane niż pierwszy pojedynek, ale dosyć niespodziewanie taki stan rzeczy obserwowaliśmy jedynie w pierwszej odsłonie. Po przerwie dominowały już tylko gdynianki, które zwyciężyły aż 34:26, dzięki czemu zagrają jutro w finale PGNiG Pucharu Polski z Zagłębiem Lubin.

/Fot. MAS

Już pierwsze akcje zwiastowały duże emocje jakie towarzyszyły temu spotkaniu. Na każdym metrze kwadratowym parkietu trwała zagorzała walka, zgromadzeni w Hali Znicz kibice zobaczyli wiele efektownych akcji i rzutów. Co ciekawe obie drużyny zaprezentowały zupełnie odmienny styl w ofensywie, SPR postawił na atak pozycyjny, zaś Vistal dążył do zdobycia bramek najprostszymi środkami, a więc szybkim wyprowadzaniem piłki i natychmiastowym rzutem. Wynik otworzyła  z koła Patrycja Kulwińska, ale nie minęło kilkanaście sekund jak Alina Wojtas doprowadziła do wyrównania. Podobny scenariusz powtarzał się w kolejnych dziesięciu minutach. W pewnym momencie, po trafieniach Karoliny Sulżyckiej i Agnieszki Białek, Gdynia prowadziła 7:5, jednak w odpowiedzi natychmiast na listę strzelców wpisały się Kamila Skrzyniarz i ponownie Wojtas (7:7). Niespodziewanie po kwadransie gry zaczęła szwankować linia defensywna lublinianek, dodatkowo bramki Vistalu coraz lepiej broniła Małgorzata Sadowska. Zawodniczki z Gdyni natychmiast wykorzystały zaistniałą sytuację, bezlitośnie trafiały Katarzyna Duran i Katarzyna Koniuszaniec co od razu przełożyło się na rezultat – 12:8 dla Vistalu. W pewnym momencie gdynianki prowadziły nawet 18:12, ale SPR szybko zniwelował róznicę do trzech goli (18:15). Od tego momentu podopieczne Jerzego Cieplińskiego nieco uspokoiły grę i kontrolowały wynik, bezpiecznie prowadząc do przerwy 19:15.

Kibice z Lublina po meczu nie mieli powodów do radości

Na drugą połowę Gdynianki wyszły chyba jeszcze bardziej zmotywowane. Szybko zdobyły cztery bramki, na które SPR nie odpowiedział żadną. Rezultat 23:15 chyba trochę podłamał mistrzynie Polski. Co prawda zawodniczki z Lublina starały się walczyć, ale w tej części gry na boisku pojawiła się bramkarka Patrycja Mikszto, która raz po raz udowodniła, że prezentuje równie wysoką klasę co Sadowska. Na kwadrans przed końcem Vistal prowadził 28:20, trener SPR Edward Jankowski poprosił jeszcze o czas aby ratować sytuację, ale na niewiele się to zdało. Jego drużyna wydawała się być pogodzona z porażką, co było widać w jej poczynaniach na parkiecie. W pewnym momencie Vistal wygrywał aż 33:22 i to chyba wystarczy za komentarz. Ostatecznie gdynianki zwyciężyły SPR 34:26, zrewanżowały się rywalkom za porażkę w półfinale play-off PGNiG Superligi, i to one zmierzą się jutro o 17:30 z Zagłebiem Lubin, w wielkim finale PGNiG Pucharu Polski.