30 czerwca 2011

Ludzie medycyny spotkali się w Warszawie

Z inicjatywy Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w połowie czerwca w warszawskim Centrum Olimpijskim, odbyła się konferencja "Stopa i Staw Skokowy w Sporcie". Głównym celem spotkania było zaprezentowanie modelu kompleksowego postępowania medycznego w zapobieganiu urazom oraz w przypadku wystąpienia urazu w obrębie stawu skokowego i stopy. Nie zabrakło też akcentów związanych z piłką ręczną.

Dr Maciej Nowak podczas jednego z wykładów /Fot. ZPRP

Czynny udział w konferencji wzięli specjaliści z ośrodków aktywnie współpracujących z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej w opiece medycznej nad sportowcami – Carolina Medical Center, Rehasport Clinic oraz Centrum Medycznego Dynasplint oraz zaproszeni wykładowcy. Było to już drugie spotkanie tego typu, pierwsze odbyło się w maju br. w Ładku Zdroju.

Co warte podkreślenia, jednym z prelegentów był dr Maciej Nowak – lekarz kadry narodowej seniorów w piłce ręcznej. W konferencji udział wzięli także pozostali przedstawiciele pionów medycznych zarówno męskiej, jak i żeńskiej reprezentacji Polski w składzie: Jerzy Buczak, Andrzej Gąsiorek, Krzysztof Rudomina, Grzegorz Wowra, Rafał Markowski oraz Artur Dimitruk. Patronat honorowy nad spotkaniem objął zaś Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki.

W programie szczególny nacisk został położony na metody diagnostyczne, umożliwiające uwidocznienie zagrożeń mechanicznych i neurofizjologicznych, które mogą skutkować zmianami przeciążeniowymi lub urazami w obrębie stopy i stawu skokowego. Całościowo omówione zostały zagadnienia z zakresu anatomii i biomechaniki, diagnostyki obrazowej i funkcjonalnej, leczenia oraz profilaktyki pierwotnej i wtórnej, dotyczące w szczególności przodostopia, stawu skokowego, ścięgna Achillesa oraz innych ścięgien i mięśni goleni.

W konferencji udział wzięło  ponad profesjonalistów nauk medycznych, w szczególności lekarzy ortopedów, lekarzy medycyny sportowej, lekarzy rehabilitacji, fizjoterapeutów i innych zainteresowanych profesjonalistów.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest