6 września 2011

Ta młodzież to przyszłość polskiej kadry

Ostatnie powołanie do kadry narodowej kobiet wywołało wiele komentarzy. W szerokim składzie reprezentacji na Turniej o Puchar Śląska znalazło się bowiem aż 30 zawodniczek, w tym kilka debiutantek, które dotychczas występowały m.in. w kadrze młodzieżowej. – Tworzymy w tej chwili  tzw. „Drużynę rozwoju”, jest to projekt, który ma na celu wdrażanie młodych zawodniczek do naszego systemu. Liczę, że w przyszłości stanowić będą one o sile drużyny narodowej, na pewno mają ku temu potencjał – mówi selekcjoner polskiej kadry Kim Rasmussen.

/Fot. Łukasz Grochala (Cyfrasport)

– W mojej ojczyźnie nazywamy taki projekt właśnie „development team”.  Wybieramy takie zawodniczki, które za kilka lat będą znaczyć wiele w zespole seniorek, ale na razie nie miałaby szansy się w nim znaleźć – tłumaczy duński szkoleniowiec.

– Od wielu lat jestem członkiem duńskiej federacji i pracowałem przy programach młodzieżowych. Nikt nie może powiedzieć, że te programy się nie sprawdzają, skoro wszystkie reprezentacje młodzieżowe Danii zdobyły ostatnio medale największych imprez. Nie ma drugiego takiego kraju na świecie, dlatego chciałbym wykorzystać najlepsze wzorce z ojczyzny i przenieść do Polski, gdzie ludzie są otwarci i chłonni wiedzy. Chodzi o to, by za trzy lata nie wymieniać całej reprezentacji w razie kolejnego niepowodzenia w eliminacjach i nagle wprowadzać do kadry nowe postaci bez doświadczenia , ale znaleźć takie zawodniczki, które choć wcale nie muszą być obecnie najlepszymi juniorkami, dają przekonanie, że jako seniorki będą znakomite. Że jako seniorki wywalczą awans do Igrzysk Olimpijskich. Znaleźć i uczyć ich tego, czym jest gra w reprezentacji. Stąd też na przykład powołania dla leworęcznych Ewy Andrzejewskiej i Aleksandry Zych, przecież na poziomie seniorskim w czołowych polskich drużynach nie ma wysokich, leworęcznych piłkarek na prawym rozegraniu – podkreśla Rasmussen.

– W reprezentacji seniorek już teraz jest wiele utalentowanych piłkarek młodego pokolenia, takich właśnie jak Alina Wojtas czy Karolina Szwed.  Mamy niezwykle trudną grupę w walce o Euro 2012 w Holandii, ale wierzę, że jeśli takie zawodniczki dostaną szanse w sześciu meczach o punkty, dużo z tego wyniosą, a my może w kolejnym losowaniu będziemy mieli więcej szczęścia mówi – dodaje na zakończenie trener polskiej kadry.

Dla zprp.pl Michał Pomorski

Cały wywiad z trenerem Rasmussenem znajdą Państwo na nowopowstałym portalu internetowym www.spr.lublin.pl. Szczególnie zainteresuje on fanów drużyny Wicemistrzyń Polski, albowiem pada w nim wiele konkretnych pytań o zawodniczki występujące na co dzień w klubie z Lublina. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków szczypiorniaka do odwiedzenia tej witryny!

     

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest