23 stycznia 2012

Algieria rywalem Polaków?

Mistrzostwa Afryki w marokońskim Rabacie zakończyły się wywalczeniem złotych medali przez obrońców tytułów. Wśród pań triumfowała Angola, a rywalizację mężczyzn wygrała Tunezja. Obie drużyny zapewniły sobie awans do turnieju olimpijskiego w Londynie. Wicemistrzowie Afryki z Algierii zagrają w jednym z turniejów kwalifikacyjnych.
Piłkarze ręczni Tunezji mają już za sobą występy na olimpiadzie (1972 i 2000). Droga do trzeciego turnieju olimpijskiego z ich udziałem była dość łatwa. Tunezyjczycy duży opór ze strony rywali napotkali dopiero w finale. Walka o złoty medal z Algierią była bardzo zacięta. Co prawda Tunezyjczycy do przerwy prowadzili 12:6, ale po zmianie stron zespół z Algierii wziął się poważnie za odrabianie strat. Ostatecznie Tunezja wygrała 23:20. Zwycięzcy w nagrodę pojadę do Londynu, pokonani aby się tam znaleźć muszą zająć jedno z dwóch czołowych miejsc Turnieju nr 1, którego gospodarzem będzie Dania. Zagrają w nim także Węgrzy oraz najlepszy zespół z Euro 2012, który nie ma jeszcze prawa startu w kwalifikacjach. Warto wspomnieć, że trójka medalistów mistrzxostw Afryki, w tym także Egipt, awansowała do Mistrzostw Świata Hiszpania 2013. 
Angolanki zapisały piękną kartę w historii mistrzostw o prymat na Czarnym Lądzie. Dzięki ich finałowemu zwycięstwo 26:24 nad Tunezją zdobyły złoty medal po raz ósmy z rzędu. To także ich piąty kolejny awans do turnieju olimpijskiego. Demokratyczna Republika Konga zdobyła swój pierwszy medal, kiedy to w walce o brąz pokonała Algierię 33:24. Cała trójka, która stanęła na podium zakwalifikowała się di finałów Mistrzostw Świata Serbia 2013.   
Dzięki bezpośredniemu awansowi Angoli do IO Londyn 2012 zwolniło się jedno miejsce w turniejach kwalifikacyjnych kobiet. W tej sytuacji Czarnogóra zagra w nim, nie jako zespól z Euro2010, ale z MŚ Brazylia 2011. Na jej miejsce wskoczyła Holandia. 
  
Mistrzostwa Afryki

Klasyfikacja finałowa turnieju mężczyzn:
1, Tunezja, 2. Algeria, 3. Egipt, 4. Moroko, 5. Senegal, 6. Angola, 7. Kamerun, 8. DR Konga, 9. Kongo, 10. Wybrzeże Kości Słoniowej, 11. Gabon, 12. Burkina Faso.

Klasyfikacja finałowa turnieju kobiet:
1. Angola, 2. Tunezja, 3. DR Konga, 4. Algieria, 5. Kamerun, 6. Kongo, 7. Wybrzeże Kości Słoniowej, 8. Senegal.

Turnieje kwalifikacyjne do IO Londyn 2012

mężczyźni (6-8 kwietnia):
Turniej 1 (w Danii): Dania, Węgry, Europa 1 (z Euro 2012), Algeria
Turniej 2 (w Hiszpanii): Hiszpania, Islandia, Brazylia, Europa 2 (z Euro 2012); 
Turniej 3 (w Szwecji):  Szwecja, Chorwacja, Japonia, Chile

kobiety (25-27 maja):
Turniej 1 (we Francji): Francja, Czarnogórao, Rumunia, Japonia
Turniej 2 (w Hiszpanii): Hiszpania, Chorwacja, Argentyna, Holandia
Turniej 3 (w Danii): Dania, Rosja, Tunezja, Dominikana.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest