21 marca 2012

Dwa punkty dla Czarnogóry

Czarnogóra pokonała w Podgoricy Rosję 23:22 (10:9) w meczu 3.kolejki kwalifikacji EHF Euro 2012 kobiet. W czwartek, w innym spotkaniu grupy 3, Polki zagrają na wyjeździe z Wielką Brytanią.

Zespół z Bałkanów zrobił duży krok w kierunku awansu do grudniowych mistrzostw Europy, których gospodarzem będzie Holandia. Na sukces drużyny Dragana Adzica najbardziej zapracowała trójka zawodniczek z pola: Ana Djokić (6 bramek), Bojana Popović (6) i Katarina Bulatović (4) oraz bramkarka Marina Vukcević – 45 procentowa skuteczność. Trzon zespołu z Czarnogóry oparty jest na zespole półfinalisty Ligi Mistrzyń, Buducnosti Podgorica.

Mecz toczył się w szybkim tempie, co miało jednocześnie duży wpływ na liczbę popełnianych błędów – 17:11 na korzyść zespołu gospodarzy. Obie drużyny często decydowały się na rzuty z dystansu, co przy dobrej dyspozycji bramkarek (w tym także Rosjanki Anny Sedoikiny), długo skutkowało niskim wynikiem. Dość powiedzieć, że po pierwszych 10 minutach Czarnogórzanki prowadziły zaledwie 2:1.

Katarina Bulatovic po jednej z akcji potrzebowała pomocy sztabu medycznego

Szkoleniowiec sbornej Jewgienij Trefiłow dużo rotował składem, ale w zasadzie do końcowej syreny nie znalazł optymalnego ustawienia. Rosjanki tylko raz, bezpośrednio po przerwie, zdołały doprowadzić do remisu. Później Popović i spółka kontrolowały przebieg meczu. Ich przewaga w pewnym momencie powiększyła się do czterech trafień (18:14). Różnica bramkowa mogła być jeszcze wyższa, gdyby nie zaprzepaszczone trzy rzuty karne. Mecz trwa jednak 60 min i pościg Rosjanek omal nie zakończył się powodzeniem. Rzut rozpaczy gości w ostatnich sekundach zablokowała Bulatović. Okazja do rewanżu nastąpi już w niedzielę, w Rostowie nad Donem.