10 czerwca 2012

Siedem bramek zaliczki

Reprezentacja Polski mężczyzn pokonała w Wilnie Litwę 24:17 (12:9) w pierwszym meczu play-off o awans do MŚ 2013. Był to debiut duetu Waszkiewicz-Wleklak w roli sterników kadry i był to debiut udany. Gospodarze trochę kłopotów sprawili Biało-czerwonym jedynie w trzecim kwadransie gry, kiedy zmniejszyli straty do zaledwie jednej bramki. Na więcej nie pozwoliła im już nasza defensywa, dzieła zniszczenia Polacy dopełnili skuteczną i rozważną grą w ataku.

Przedmeczowa ceremonia /Fot. JKM (3)

Nasz zespół rozpoczął w zestawieniu Szmal – Bartosz Jurecki, Tłuczyński, Michał Jurecki, Jaszka, Marcin Lijewski, Kuchczyński. Jako pierwsi z dobrej strony pokazali się obaj bramkarze, zarówno Sławek Szmal jak i jego vis a vis Arunas Vaskevicius popisali się ładnymi paradami po rzutach z dystansu.

Bardzo dobrze w mecz wszedł Marcin Lijewski, który najpierw otworzył wynik, a w następnej akcji znakomicie odegrał na czysta pozycję do koła, ale niestety rzut starszego z braci Jureckich odbił litewski golkiper.

Biało-czerwoni grali uważnie w obronie, gospodarzom ciężko było przebić się przez nasze zasieki, a jeżeli już się to udało na drodze stawał im dobrze dysponowany Szmal (3/4 obrony w pierwszych pięciu minutach!).

Przy ogłuszających gwizdach miejscowej publiczności Tłuczyński dał nam z lewego skrzydła prowadzenie 2:0, ładną asystą popisał się przy tej akcji Michał Jurecki. Co prawda skutecznie odpowiedział w końcu Grażvydas Juska, ale na szczęście po chwili zobaczyliśmy kopię akcji Jurecki – Tłuczyński, tym razem w wykonaniu duetu Lijewski – Kuchczyński.

W 10 minucie Polacy wygrywali 6:3 i trzeba przyznać, że ich gra mogła się podobać. Bartek Jaszka sprawnie rozdzielał piłki na środku, nasi boczni rozgrywający doskonale wyczuwali kiedy odgrywać do skrzydeł i koła, a kiedy samemu zdecydować się na rzut. Kiedy dodamy do tego skutecznego w bramce Szmala, klaruje się obraz gry naszego zespołu jaki zawsze chcielibyśmy oglądać.

Po kwadransie trenerzy Waszkiewicz i Wleklak zdecydowali się na pierwszą zmianę, na placu gry pojawili się Kamil Syprzak i Adam Twardo. Była to chyba reakcja na odrobinę lepszą postawę Litwinów, którzy zmniejszyli nieco straty, a stało się tak za sprawą ich bramkarza – Vskevicius odbił bowiem trzy nasze rzuty z rzędu… Jako ciekawostkę dodajmy, że jest to jedyny zawodnik w litewskich szeregach urodzony w latach siedemdziesiątych (1973 rocznik).

Gospodarze przegrywali 6:8 i mieli znakomitą szansę na bramkę kontaktową. Jednak my mamy Szmala – „Kasa” pewnie odbił rzut karny wykonywany przez Aidenasa Malasinskasa. Szybka kontra wykończona przez Kuchczyńskiego ponownie dała nam trzybramkową przewagę. W 20. minucie za Bartłomieja Jaszkę wszedł Tomasz Rosiński.

Cieszy fakt, że przeprowadzone zmiany nie wpłynęły na jakość gry naszej drużyny. Biało-czerwoni kontrolowali grę i powiększali prowadzenie (10:6 w 22. min.). Co prawda w samej końcówce pierwszej partii chwila dekoncentracji kosztowała nas utratę dwóch goli, po drugiej stronie Kuchczyński  nie wykorzystali sytuacji sam na sam, ale sytuację w porę uspokoił efektowny gol Lijewskiego z biodra (11:8). Na przerwę do szatni schodziliśmy prowadząc 12:9.

Polscy kibice spisali się znakomicie

Druga połowa rozpoczęła się od karnego dla Polski, niestety po ładnym zwodzie Tłuczyński trafił w poprzeczkę litewskiej bramki. Gospodarze wciąż wierzyli w swoją szansę i nie odpuszczali. Na pewno nie można odmówić woli walki, mają zresztą młodą drużynę (oprócz wspomnianego Vaskeviciusa tylko trzech graczy urodziło się przed 1986 rokiem) i to widać.

Bezwzględnie wykorzystali dwie proste straty Polaków i po szybkich kontrach dwukrotnie pokonali Szmala. W naszych szeregach wyróżnić trzeba ponownie Michała Jureckiego, młodszy z braci szybko dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Rzut karny wykorzystany przez Bartłomieja Tomczaka przyniósł nam piętnastą bramkę, ale od tego momentu zaczęły się kłopoty polskiego zespołu. Litwini odpowiedzieli niemal natychmiast, bombę tuz przy słupku bramki Szmala posłał Nerijus Atajevas, było już tylko 15:14 (41 min.). Naszym największym grzechem była skuteczność, kilka niewykorzystanych sytuacji z czystych pozycji musiało się zemścić.

Co więcej gdyby  nie niezawodny Szmal już po chwili moglibyśmy przegrywać. Kapitan reprezentacji jest jednak w formie i udowadniał to raz po raz zatrzymując Litwinów. Około 300-osobowa grupa polskich kibiców skandowała jego nazwisko na przemian z gromkim Polska! Polska! i Gramy u siebie!

Ku ich uciesze doping ten pozwolił chyba naszym zawodnikom ocknąć się z letargu. Dwa przechwyty, dwie efektowne kontry Jaszki i Tomczaka i po chwili przewaga Polaków wzrosła do zdecydowanie bezpieczniejszych trzech goli (17:14 w 47 min.).

Oczywiście kluczem do sukcesu była defensywa. Litwini dalej grali to, co jeszcze kilka minut wcześniej znakomicie zdawało egzamin, raz po raz przebiegali przez naszą strefę, byli bardzo ruchliwi, często zmieniali pozycje.

Teraz jednak odbijali się od polskiej ściany, a na to recepty znaleźć już nie potrafili. Biało-czerwoni z kolei do szczelnej obrony i ponad 50% skuteczności Szmala dołożyli rozsądną, poukładaną grę w ataku i na osiem minut przed końcem prowadzili 21:16.

Litewski szkoleniowiec poprosił o czas, ale po wznowieniu gry nie wydarzyło się już nic niespodziewanego. Polacy spokojnie kontrolowali przebieg wydarzeń aby ostatecznie zwyciężyć i zapewnić sobie komfortową zaliczkę przed przyszłotygodniowym (17.06) rewanżem w katowickim Spodku.

Humory wszystkim popsuła jedynie kontuzja Bartka Tomczaka, nasz skrzydłowy tak niefortunnie upadł na parkiet po zderzeniu z rywalem, że zwichnął staw łokciowy. Jest to kontuzja niemal identyczna jak ta, której ten sam zawodnik doznał pod koniec zeszłego roku w meczu Ligi Mistrzów. Łokieć jeszcze na parkiecie został nastawiony przez lekarza kadry dr Macieja Hessa, który następnie pojechał z Bartkiem do szpitala na badanie RTG, najprawdopodobniej czeka go około 3-4 tygodni przerwy w treningach.

Bezpośrednio po meczu kadrowicze udali się do ambasady RP w Wilnie, gdzie czekały na nich suto zastawione stoły i gromkie brawa od zebranych gości. Gospodarzem spotkania był konsul Stanisław Kargul.

Z Wilna Jan Korczak-Mleczko

Podczas wizyty w ambasadzie RP 

el. MŚ 2013 / Wilno – Siemens Arena / 10.06.2012

LITWA – POLSKA 17:24 (9:12)

LITWA: Vaskevicius, Rasimas, Pazemeckas – Truchanovicius, Atajevas 3, Malasinskas 5, Strazdas 5, Cibulskis 1, Petreikis, Trainavicius, Pleta, Stropus, Grosas, Juska 3, Stankevicius, Vorobjovas.

POLSKA:  Szmal, Wichary – Jaszka 3, Kuchczyński 3, Tomczak 2, Gierak, Jurecki B. 2, Jurecki M. 7, Paczkowski, Tłuczyński 3, Lijewski M. 3, Syprzak, Twardo, Rosiński 1, Orzechowski, Chrapkowski.

Sędziowali: Gousko – Repkin (Białoruś).

Widzów: 3000.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest