24 czerwca 2012

Poznaliśmy smak Euro

Z Monako powróciła polska delegacja, która uczestniczyła w Kongresie EHF, gdzie  m.in. przyznano naszemu krajowi organizację Euro 2016 seniorów oraz ME 2014 mężczyzn do lat 18. To ogromny sukces polskiej piłki ręcznej – podkreślił prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki. Nie mniej zadowolona była minister sportu i turystyki Joanna Mucha.


Tylko polska delegacja miała w składzie przedstawiciela rządu /Fot. MAS

– Polska a zarazem ZPRP na Kongresie w Monako uzyskała wszystko o co zawalczyła. Otrzymaliśmy prawo organizacji mistrzostw Europy 2016 mężczyzn8 roku także mistrzostw Europy 2014 chłopców do 18 roku  życia. Przypomnę, że w przyszłym roku w Polsce odbędą. się mistrzostwa Europy dziewcząt do lat 17 – powiedziała na początku konferencji prasowej minister Muc ha. – Droga rozwoju piłki ręcznej  w Polsce stoi w tej chwili otworem.
O Euro 2016 oprócz Polski zabiegały również Chorwacja i Norwegia, które miały już doświadczenie przy organizacji imprez tej rangi. Nasza delegacja, w której skład wchodzili również wiceprezes  ds. marketingu Bogdan Sojkin i sekretarz generalny  ZPRP Marek Góralczyk. nie spodziewała się, że już pierwsza tura wyborów zapewni sukces i to w tak wspaniałym stylu. – Głosowanie jest tajne. W  pierwszy podejściu otrzymaliśmy 58 procent której  To olbrzymia satysfakcja. ZPRP przygotował doskonałą ofertę . To zrobiło  olbrzymie wrażenie na głosujących – dodała minister.

Wiceprezes Bogdan Sojkin
Polska aplikacja zawiera pięć miast gospodarzy Euro 2016. Są to: Gdańsk, Łódź. Wrocław, Katowice i Kraków. W tym ostatnim  mieście ma powstać, mogąca pomieścić 15 tys. widzów,  największa hala sportowa w Polsce. 
Ze swej strony prezes Kraśnicki zwrócił uwagę na to, że mistrzostwa Europy 2016 będą jednocześnie kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Mistrz uzyska bezpośredni awans, a najlepsze zespoły prawo  gry w turniejach preolimpijskich.
– Mieliśmy  naprawdę silnych konkurentów. Chorwacja to mistrz olimpijski i świata. Na początku myśleliśmy, że ta kandydatura ma najwięcej szans. Z kolei Norwegia organizacyjnie jest  bardzo silna,  a w żeńskiej piłce ręcznej należy do czołówki światowej – zaznaczył prezes Kraśnicki. – Pomogła nam grupa państw postradzieckich oraz to, że nasze dwa klubu grały Lidze Mistrzów. 
Sternik ZPRP dodał, że akcja promocyjna przyniosła nadspodziewane efekty. Jednym z jej elementów było wysłanie bombonierek – z napisem „Poczuj smak Euro 2016” – do wszystkich europejskich federacji. 

Jerzy Eliasz został przewodniczącym Komisji Metodycznej, a co za tym członkiem Komitetu Wykonawczego EHF. Marka Góralczyka wybrano do Rady Państw ds. męskiej piłki ręcznej.

W dzień przed podjęciem decyzji o wyborze gospodarza Euro 2016 został zorganizowany wieczór polski. – W opinii wszystkich uczestników nikomu wcześniej nie udało się zorganizować takiej promującej imprezy. Piękne morze, polska kuchnia i trunki. Wiele osób gratulowało nam prezentacji. Tylko nasza delegacja miała w składzie przedstawiciela rządu. Chcemy aby te cztery lata przyczyniły się do rozwoju piłki ręcznej na wszystkich możliwych poziomach. To doskonały moment do zmian osobowych w kadrze. Musimy odmłodzić zespół, aby osiągnąć wynik sportowy. Atmosfera panująca przy piłkarskim Euro na pewno nam pomogła – zakończył prezes Kraśnicki.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest