W miniony weekend doszło do niezwykle miłej uroczystości związanej z piłką ręczną. Kapitan reprezentacji Polski Sławomir Szmal , jeden z najlepszych bramkarzy na świecie, odsłonił swoją gwiazdę we władysławowskiej Alei Gwiazd Sportu. Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Janusz Czerwiński, prezes honorowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Była to już 13. edycja tej corocznej imprezy.
Prof. Janusz Czerwiński w trakcie laudacji na cześć Sławomira Szmala /Fot. Jan Rozmarynowski
– To dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem ogromnie szczęśliwy, że znalazłem się w tak znakomitym gronie sportowców uhonorowanych w Alei Gwiazd – powiedział na gorąco nasz golkiper.
Trzeba przyznać, że popularny „Kasa” znalazł się w naprawdę zacnym towarzystwie. Dość powiedzieć, że osadzone w granicie gwiazdy ze swoimi nazwiskami poza najlepszym piłkarzem ręcznym świata 2009 roku odsłonili w piątek: obecny prezydent UEFA, a wcześniej znakomity piłkarz, medalista ME Michel Platini, dwukrotny brązowy medalista olimpijski w boksie z Monachium 1972 i Montrealu 1976 Janusz Gortat, zdobywca brązowego krążka olimpijskiego z Meksyku w 1968 roku, także w boksie, Hubert Skrzypczak, słynna przed laty lekkoatletka, specjalistka biegu przez płotki, rekordzistka świata Teresa Sukniewicz-Kleiber.
-To była niezwykle udana uroczystość, ogromnie cieszy że grono przedstawicieli piłki ręcznej uhonorowanych w Alei stale się powiększa, teraz do Jerzego Klempela i Bogdana Wenty dołączył Sławek Szmal. Wygłoszenie laudacji na cześć tak znakomitego sportowca było dla mnie ogromną przyjemnością – powiedział prof. Czerwiński.
Tekst laudacji prof. Janusza Czerwińskiego cz.1 [plik PDF]
Tekst laudacji prof. Janusza Czerwińskiego cz.2 [plik PDF]
Sławomir Szmal odsłania swoją gwiazdę wraz z synem Filipem /Fot. Jan Rozmarynowski
Z przyjazdu na uroczystość cieszył się także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. – Jestem honorowym patronem tej wspaniałej inicjatywy upamiętniającej sławy polskiego i zagranicznego sportu. Pomysł z uhonorowaniem gwiazdą Michela Platiniego uważam za doskonały – dodał marszałek Borusewicz.
Pomysłodawcą Alei jest Jerzy Szczepankowski. Podczas pierwszej uroczystości w 2000 roku odsłonięto 13 gwiazd, a wśród nich Feliksa Stamma, Ireny Szewińskiej, Janusza Kusocińskiego i Jerzego Kuleja. Obecnie znajduje się w niej 88 osadzonych w granicie gwiazd, opatrzonych imieniem, nazwiskiem laureata oraz dyscypliną sportu.
Źródło: inf. własna / PAP