13 lipca 2012

MMŚ: Norwegia pokonana, 7. miejsce Polek

Polska lepsza od Norwegii w meczu o 7. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostw Świata Czechy 2012. Biało-czerwone pokonały Skandynawki 24:23 (12:14). Co ważne o sukcesie zdecydowała udana w wykonaniu Polek końcówka, kiedy najpierw doprowadziły do remisu, a potem przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W wielkim finale Szwecja pokonała Francję 29:22 (14:7).

Spotkanie rozpoczęło się od bramki Emilii Galińskiej z lewego rozegrania, jednak po chwili Cecilie Rasmussen wyrównała na 1:1. Jak się miało okazać na ponownym prowadzeniu Polki zobaczyliśmy dopiero w końcowych fragmentach meczu.

Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando rywalek, które cały czas utrzymywały jedno, dwubramkową przewagę, która w pewnym momencie wzrosła nawet czterech trafień (3:7, 5:9). Do przerwy Skandynawki prowadziły 14:12 i wydawały się pewne swego przed druga połową.

I faktycznie pierwsze minuty drugiej partii zdawały się potwierdzać te przypuszczenia. Podopieczne Andrzeja Niewrzawy walczyły, ale przewaga Norweżek nie chciała stopnieć. W końcu na siedem minut przed ostatnim gwizdkiem Polki odrobiły straty po golach Katarzyny Janiszewskiej i Joanny Kozłowskiej, był wtedy remis po 20. Co więcej, chwilę później Aleksandra Zych po skutecznie wykonanym rzucie karnym wyprowadziła nasz zespół na jednobramkowe prowadzenie.

Podrażnione takim obrotem boiskowych wydarzeń Skandynawki nie zamierzały jednak łatwo ustępować i szybko wyrównały. Już do końca przewaga żadnej z drużyn nie wzrosła do więcej niż jednego gola.

Wszystkie karty w ręku miały Biało-czerwone, na minutę przed końcem wygrywały 24:23. Atak rywalek zakończył się niecelnym rzutem z lewego skrzydła, a rozgrywana niemal do ostatniej sekundy  akcja przyniosła Polkom zwycięstwo i co za tym idzie siódme miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. Trzeba też podkreślić czystą grę naszego zespołu, co rzadko się zdarza Polki nie otrzymały w tym meczu żadnego 2-minutwego wykluczenia.

Warto dodać, że jedną z par sędziowskich, które prowadziły mecze MMŚ 2012 byli Polacy Bartosz Leszczyński – Marcin Piechota. Delegatem technicznym IHF na ten turniej był z kolei Marek Góralczyk.

MMŚ Czechy 2012

/ mecz o 7. miejsce / 13.07:

POLSKA – NORWEGIA 24:23 (12:14)

POLSKA: WAWRZYNKOWSKA, PŁACZEK – JANISZEWSKA 1, SYNCERZ, GADZINA 1, GALIŃSKA 4, FIERKA, MICHALAK, ANDRZEJEWSKA 4, MATUSZCZYK 3, KRÓLIKOWSKA, KOZŁOWSKA 3, M. MĄCZKA, ZYCH 5, KOZIMUR 3, DRABIK.

Kary: 0 min.

NORWEGIA: PEDERSEN, TOEMMERBAKKELIED, KRISTIANSEN 2, RASMUSSEN 3, HANSEN 5, HEIBERG 2, JARNEID2, WISLOEFF 1, SANDO, HOLTA, BERG, BJOERNSEN 3, STORMOEN 2, MERG 1, BREISTOEL 2.

Kary: 12 min.

Sędziowali: LAH – SOK  (Słowenia)

/ mecz o 3. miejsce / 14.07 / g.14:00:

SERBIA – WĘGRY 24:26 (8:11)

/ mecz o 1. miejsce / 14.07 / g.16:45:

FRANCJA – SZWECJA 22:29 (7:14)

Szczegółowe informacje dotyczące pozostałych spotkań MMŚ Czechy 2012 znajdziesz na oficjalnej stronie turnieju http://www.wchjunior2012.cz/en/index.aspx.