25 października 2012

Odmłodzona Holandia

Nowego trenera reprezentacji Holandii Berta Bouwera i jego asystenta Marka Schmetza czekają dwa niezwykle trudne zadania. Zespół „Oranje” kwalifikacje Euro 2014 rozpocznie 31 października o godz. 18:00 meczem w Płocku przeciwko Polsce (transmisja w Polsat Sport). Trzy dni później w Almere podejmie Szwecję.

W 16-osobowej kadrze, w porównaniu z czerwcowym meczem z Islandią, zabrakło klubowego kolegi Bartka Jaszki – rozgrywającego Marka Bulta oraz bramkarza Gerrie Eijlersa. Pierwszy  z nich dwa lata temu zaliczył krótki epizod w Vive Targach Kielce. Wspomniana dwójka zrezygnowała z występów w zespole narodowym. Wcześniej podobną decyzję podjął klubowy kolega Bartka Jureckiego z SC Magdeburg, Fabian van Olphen, a także doskonale znany polskim kibicom Bartosz Konitz (Gaz-System Pogoń Szczecin). Z kolei Dario Polman, Martijn Cappel, Marco Vernooy en Boj van Limbeek trafili na listę rezerwową. Nowe twarze w drużynie to Dennis Schellekens, Luuk Hoiting i Arjan Heanen.


Bartosz Jurecki grał w ostatnim meczu Polska – Holandia /Fot. ZPRP

Kadra Holandii zbierze się 29 października w Volendam, gdzie odbędzie jeden trening. Następnego dnia drużyna przyleci do Polski, by 31 października zagrać z Polską o punkty w Orlen Arenie. „Oranje” w roli gospodarza wystąpią 3 listopada w Topsportcentrum Almere, gdzie zmierzą się z wicemistrzem olimpijskim z Londynu, Szwecją.

Trenerzy Bouwer i Schmetz znacznie odmłodzili zespół narodowy. Dużo zawodników urodziło się w latach 90. ub. wieku (np. obaj bramkarze) i dopiero zbiera doświadczenie na arenie międzynarodowej. Najdłuższy staż w kadrze ma 27-letni lewoskrzydłowy, dobrze znany Tomaszowi Tłuczyńskiemu i Pawłowi Niewrzawie z racji wspólnych gier w zespole klubowym, Tim Remer (42 mecze, 111 branek) z TuS-N Luebbecke.

Po raz ostatni rywalizowaliśmy z Holandią w 2007 r. Wówczas kwalifikacje do Euro 2008 rozgrywane były w systemie play off. W Eindhoven wygraliśmy 31:20, by w Kielcach dokończyć dzieła w stosunku 41:27.

Kadra Holandii:
bramkarze: Dennis Schellekens – (Pals Groep/E en O), Luuk Hoiting (OCI/LIONS);

skrzydłowi: Jeffrey Boomhouwer (TV Emsdetten), Tim Remer (TuS-N Luebbecke), Arjan Heanen (TBV Lemgo);

rozgrywający: Nick de Kuyper (Eurotech/Bevo HC), Jorn Smits – (KRAS/Volendam), Jasper Adams –(KRAS/Volendam), Iso Sluijters –(OCI/LIONS), Patrick Miedema (HSG Nordhorn-Lingen), Nick Verjans – (HSG Nordhorn-Lingen), Bobby Schagen (HSG Nordhorn-Lingen), Jasper Snijders (KRAS/Volendam);

obrotowi: Leon van Schie (Pals Groep/E en O), Toon Leenders  (TuSEM/Essen), Matthijs Vink (KRAS/Volendam).

Rezerwowi: Dario Polman (AHV Swift), Martijn Cappel – (KRAS/Volendam), Marco Vernooy – (OCI/LIONS), Boj van Limbeek – (KRAS/Volendam).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest