4 listopada 2012

Biało-czerwoni liderem grupy 5

Polska pokonała Ukrainę 29:20 (17:11) w meczu 2.kolejki grupy 5 kwalifikacji Euro 2014, który został rozegrany w Zaporożu. Następnym rywalem Biało-czerwonych, w kwietniu przyszłego roku, będzie Szwecja.

Pierwszy kwadrans meczu był bardzo wyrównany. Oba zespoły zdobywały na przemian bramki. Od stanu 9:8 uwidoczniła się przewaga Polaków, którzy zaczęli ją systematycznie powiększać. Skutecznie w ataku grał Michał Jurecki, z karnych nie mylił się Robert Orzechowski. Nasz zespół zneutralizował ofensywne poczynania rywali. Ukraińcy mieli olbrzymie problemy z dojściem do pozycji rzutowych. Nic dziwnego, że przez ostatnie 12 minut pierwszej połowy zdobyli zaledwie dwa gole.

– Po zmianie stron kontrolowaliśmy przebieg meczu. Oczywiście, że przydały się materiały o rywalach, pochodzące z wymiany ze Szwedami. Z Michaelem Bieglerem dodatkowo oglądaliśmy dwa poprzednie mecze Ukraińców. Byliśmy dobrze przygotowani na ich twardą obronę 6-0 – przyznał drugi trener polskiej reprezentacji, Jacek Będzikowski.

Broniący z dużym wyczuciem Sławomir Szmal ok. 52 min dostał piłką w twarz. Rzut Siergieja Burki był na tyle silny, że nasz bramkarz musiał opuścić parkiet i już na ławce schładzał czoło lodem. Godnie go zastąpił Marcin Wichary.

Dwa cenne punkty pojechały do Polski. Biało-czerwoni po dwóch kolejkach, podobnie jak Szwedzi, mają dwie wygrane w dorobku, ale wyprzedzają ich lepszym bilansem bramkowym. Jurij Czornyj komentator internetowej transmisji z Zaporoża podsumował: – Reprezentacja Ukrainy otrzymała pokaz gry na europejskim poziomie.