6 stycznia 2013

Polacy wygrali Turniej Noworoczny

W swym trzecim występie w ramach rozgrywanego w Czechach Turnieju Noworocznego Polacy pokonali gospodarzy 25:24 i tym samym zapewnili sobie końcowy triumf w imprezie. Spotkanie miało wyrównany przebieg, w pierwszej połowie minimalnie lepsi byli nasi południowi sąsiedzi, po przerwie ton wydarzeniom na parkiecie nadawali już Biało-czerwoni, ale losy zwycięstwa ważyły się do ostatniej minuty. Warto odnotować debiut Macieja Pilitowskiego w narodowych barwach.

/Fot. MG

Zwycięstwo nie przyszło łatwo, choć gospodarze wydawali się teoretycznie najsłabszym rywalem. Od pierwszych minut trener Michael Biegler zdecydował się wystawić skład, który do tej pory pojawiał się na parkiecie w mniejszym wymiarze czasowym. Stąd w bramce ujrzeliśmy Marcina Wicharego, a w polu m.in. Karola Bieleckiego i Kamila Syprzaka, który grał również w obronie. Krzysztofa Lijewskiego, któremu sztab szkoleniowy dał odpocząć zastąpił natomiast Marek Szpera.

„Eksperymentalne” zestawienie i ustawienie nie do końca przynosiło pożądany efekt. Rywal szybko objął prowadzenie i bezpiecznie kontrolował je aż do przerwy. Po zmianie stron trener Biegler wpuścił do gry zawodników nominalnie z pierwszego składu. Ci szybko odrobili straty, i to z nawiązką. Przewaga została jednak roztrwoniona i losy spotkania rozstrzygnęły się w ostatniej minucie. Biało-czerwoni wygrali jedną bramką i dzięki temu triumfowali w całym turnieju.

Dodajmy, że debiut w reprezentacji zaliczył Maciej Pilitowski. Rozgrywający Piotrkowianina do Hiszpanii nie poleci (nie został zgłoszony do szerokiej kadry), ale trener Biegler zabrał go do Czech, aby nabrał doświadczenia oraz zluzował z obowiązku reżyserskiego Bartłomieja Jaszkę i Michała Kubisztala. – Przyznam, że kolana mi drżały. Spędziłem z chłopakami sporo czasu, ale trening to nie mecz. Nieco mnie to wszystko przerosło, ale nabrałem cennego doświadczenia i to się liczy – przyznał Pilitowski.