21 marca 2013

Młodzieżówka grała z Czeszkami

Młodzieżowe reprezentacje Czech i Polski kobiet rozegrały w Ołomuńcu dwa kontrolne mecze. W pierwszym spotkaniu zanotowano remis 26:26, w drugim zespół gospodarzy wygrał 27:18. Obie drużyny przygotowują się do kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy, których gospodarzem w sierpniu będzie Dania.

Trener Edyta Majdzińska do Czech zabrała 19 zawodniczek z zamiarem sprawdzenia wszystkich podopiecznych w grze. Pierwsze spotkanie było bardzo wyrównane. Przez kwadrans prowadzenie co chwila się zmieniało. W kolejnych 15 minutach w szeregach Polek zagrały zmienniczki. To pozwoliły rywalkom na wypracowanie przewagi 14:10. Jeszcze przed przerwą naszej drużynie udało się zmniejszyć straty do jednego trafienia.

Po zmianie stron zespół gospodarzy długo prowadził, przeważnie dwoma bramkami. Pod koniec meczu wydawało się, że role się odwróciły. 35 sekund przed finałową syreną Polki prowadziły 26:25, ale popełniły faul w ataku. Kontra Czeszek doprowadziła do remisu.

W rewanżu w poczynaniach Polek od początku uwidoczniły się trudy zgrupowania w Szczyrku. Nasze zawodniczki przede wszystkim gorzej prezentowały się pod względem skuteczności rzutowej, popełniały też znacznie więcej błędów technicznych. Nic dziwnego, że Czeszki z każdą kolejna minutą powiększały prowadzenie.

– Chcieliśmy sprawdzić formę zespołu. Każda z bramkarek zagrała po 30 minut. Jedna z nich nie pojedzie na kwalifikacje. W sumie fajnie to wypadło w obronie. Sprawdziliśmy dwa warianty gry w defensywie i różne ustawienia w ataku. Na wyróżnienie zasługuje Katarzyna Kozimur, która rozegrała dwa równe mecze – podsumowała trener Majdzińska, które wytypowała już 16 zawodniczek na turniej kwalifikacyjny.

Reprezentacja Polski, z uwagi na majowe matury, grupę eliminacyjną rozegra w dniach 30 marca – 1 kwietnia w Rumunii. O dwa miejsca premiowane awansem oprócz zespołu gospodarzy i Polski ubiegać się będą ekipy Wielkiej Brytanii i Słowenii.

Czechy – Polska 26:26 (16:15)
Czechy: Zuzánková, Kudláčková, Šíbrová – Šelaisová 3, Vysloužilová, Kamenářová 1, Bullová, Vlachová, Dufková 1, Trumpešová, Slováková 1, Malá 5, Jačková 4, Nygrýnová 1, Pokorná 7/2, Vlková 1, Jansová 2/1.
Polska: Sarnecka, Borkowska – Gutkowska 1, Charzyńska, Nowak 2, Oreszczuk 1, Fornalik 4/3, Kobylińska 2, Koprowska, Tomczyk 3, Janiszewska 2, Kłusewicz, Kozłowska 3, Kozimur 4, Szarawaga 2, Ważna 2.

Czechy – Polska 27:18 (18:11)