10 czerwca 2013

Uczestnicy MŚ 2013 w komplecie

W miniony weekend poznaliśmy wszystkie zespoły ze strefy europejskiej, które awansowały do finałów Mistrzostw Świata Kobiet Serbia 2013. Nie obyło się bez niespodzianek. Wśród szczęśliwej ósemki kwalifikantów jest reprezentacja Polski.

Wspomniana ósemka dołączyła do czwórki drużyn, które zwolnione były z obowiązku rozgrywania eliminacji – Serbii (gospodarz)  i medalistów mistrzostw Europy 2012: Czarnogóry, Norwegii i Węgier.

Biało-czerwone solidnie zapracowały na awans. W wielkiej imprezie zagrają po raz pierwszy od sześciu lat. Kluczem do sukcesu było wygranie pierwszego meczu, w Szwecji. Zresztą przyznała to w Elblągu najlepsza ze Skandynawek, Isabelle Gullden.  – Wynik spotkania w Orebro ustawił rywalizację przed rewanżem. Awans Polek nie jest niespodzianką, to dobry zespół. Walczyłyśmy do końca, gdyż zawsze chcemy wygrywać – powiedziała środkowa rozgrywająca ze Szwecji.

W kategorii dużej niespodzianki należy rozpatrywać wyeliminowanie Rosji przez Holandię. „Sborna” tydzień temu wygrała na wyjeździe 27:26. Rewanż został rozegramy w Rostowie nad Donem. Po czterech minutach wszystko wskazywało na to, że utytułowany zespół Rosji z kolejnej potyczki wyjdzie zwycięski – prowadził 3:0. Później, aż do końca pierwszej połowy mecz miał wyrównany przebieg. Po zmianie stron przewaga Holenderek wzrastała z każdą minutą. Rozmiarów ich zwycięstwa (33:21) nikt się jednak nie spodziewał. – Naszemu młodemu zespołowi zabrakło zgrania. Porażkę trzeba oceniać w kategorii katastrofy – ocenił menedżer reprezentacji Rosji, Walery Mielnik. Rosjanki po raz pierwszy od 40 lat nie wystąpią w finałach mistrzostw świata.

Uwagę zwraca dość łatwe, dwukrotne pokonanie Islandii przez Czechy (29:17, 26:21). Zespół naszych południowych sąsiadów, to główny rywal Polski do awansu w kwalifikacjach EHF Euro 2014.

Lista uczestników MŚ 2013 z podziałem na kontynenty:
Europa: Serbia (gospodarz), Norwegia (obrońca tytułu), Czarnogóra, Węgry, Dania, Czechy, Hiszpania, Holandia, Rumunia, Niemcy, Polska, Francja;
Afryka: Angola, Tunezja, Algieria, Demokratyczna Republika Konga;
Azja: Korea Płd., Chiny, Japonia;
Pan-Ameryka: Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Dominikana;
Oceania: Australia.

Losowanie grup finałowych zostało zaplanowane na sobotę (15 czerwca) o godz. 11:30 w Belgradzie.