12 lipca 2013

Określić priorytety i ciężko pracować

W Szczyrku rozpoczęła się konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski seniorek. Już od wtorku na miejscu jest trener pierwszej kadry Kim Rasmussen, który odwiedził przebywające tam wcześniej reprezentacje juniorek i młodzieżową. – Współpraca wszystkich trenerów pionu żeńskiego jest bardzo istotna, przecież młode zawodniczki stanowią przyszłość drużyny narodowej – mówi Duńczyk.

/Fot. Ł.Grochala (Cyfrasport)

Rasmussenowi szczególnie zależy na poprawieniu siły i wydolności naszych młodych szczypiornistek. Jego zdaniem to właśnie w tych elementach Polki najbardziej ustępują najlepszym. – Równie istotne jest odpowiednie nastawienie mentalne, które często jest czynnikiem wręcz rozstrzygającym o końcowym wyniku – dodaje.

– Zależy mi bardzo aby przekazać tym młodym zawodniczkom moje doświadczenia dotyczące kultury treningu, szeroko pojętego profesjonalizmu, przede wszystkim jeżeli chodzi o codzienny tryb życia sportowca. One wiedzą, że muszą być gotowe na szereg poświęceń i wyrzeczeń, jeżeli chcą być kiedyś w absolutnej światowej czołówce – tłumaczy Rasmussen.

– Drugą bardzo istotną kwestią jest wyraźny sygnał ode mnie jako trenera pierwszej reprezentacji, że droga do kadry jest otwarta dla wszystkich, ale na powołanie trzeba zasłużyć ciężką, a nawet bardzo ciężką pracą – podkreśla.

Reprezentacja młodzieżowa ze Szczyrku wyjechała na turniej towarzyski na Węgry, gdzie oprócz drużyny gospodarzy zmierzy się z Rumunią i Danią.

– To bardzo dobrze, że podopieczne Andrzeja Niewrzawy zagrają z silnymi sparingpartnerami, ale proszę koniecznie napisać, że nie wyniki tych spotkań będą najważniejsze – prosi Duńczyk.

– Podstawowym celem tej drużyny jest turniej kwalifikacyjny do MMŚ w kwietniu przyszłego roku i to tam mają wygrywać, a teraz ich głównym zadaniem jest wzmocnienie się pod względem fizycznym, jak również dopracowywanie poszczególnych schematów w obronie i ataku, przy czym jednak to pierwsze zadanie ma charakter priorytetowy. W tym momencie rezultaty spotkań towarzyskich schodzą na drugi plan, efekty tej pracy mają przyjść dopiero za kilka miesięcy – wyjaśnia Rasmussen.

Zawodniczki reprezentacji młodzieżowej przeszły częściowo te same testy wydolnościowe, co ich koleżanki z dorosłej kadry, m.in. bieg na 3000 metrów. Uzyskane wyniki dały częściową odpowiedź, w których elementach zostały zachowane największe rezerwy.

– Naszym celem jest, aby dla reprezentacji Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, priorytetem było przygotowanie fizyczne. Jeżeli jesteś w stanie biegać na pełnych obrotach przez całe 60 minut meczu, twoja szansa na końcowe zwycięstwo automatycznie wzrasta. Jeżeli dojdzie do tego odpowiednie wyszkolenie techniczne i właściwie dobrana taktyka stajesz się przeciwnikiem groźnym dla każdego zespołu na świecie! – kończy duński szkoleniowiec.

Reprezentacja Polski seniorek będzie trenować w Szczyrku do niedzieli, nie ma w planach żadnych meczów sparingowych. Z powołanych zawodniczek na miejsce nie przyjechała Ewa Andrzejewska, która jest przeziębiona. Treningi będą prowadzone głównie pod kątem jesiennych spotkań przeciw Czarnogórze (wyjazd) i Czechom (dom), które rozpoczną kwalifikacje do finałów ME 2014.

ZOBACZ POWOŁANIE KADRY SENIOREK NA ZGRUPOWANIE W SZCZYRKU [link]      

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest