7 sierpnia 2013

Szczypiorniak zdobywa Igrzyska Polonijne

Zespół Sokoła Soleczniki z Litwy triumfował w turnieju piłki ręcznej w XVI Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, których gospodarzem są Kielce. W imprezie wzięły jeszcze udział dwie inne drużyny szczypiorniaka, Sokół Grodno z Białorusi i Polonia Austria.


Mecz Polonii Austria z Sokołem Soleczniki

Po raz pierwszy w historii Igrzysk Polonijnych rozdano medale w piłce ręcznej. Na parkiecie kieleckiej hali przy ul. Krakowskiej można było zobaczyć w akcji kilka dawnych sław. Grali m.in. byli reprezentanci Polski, olimpijczycy Zygfryd Kuchta i Andrzej Lech.

Mecze obserwowali zawodnicy i trenerzy zgrupowania CAMPU 2013 juniorów młodszych, którzy  w tym dniu kończyli 9-dniowe zgrupowanie zorganizowane w zespole szkół ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach, którego dyrektorem jest wiceprezes ŚZPR Ryszard Mańko. Były to kadry województw :lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego na czele z koordynatorem z ramienia ZPRP, trenerem Rafałem Kuptelem.

– Idea jest słuszna.  Zabawa zabawą, ale jak się wychodzi na boisko to odzywa się wola walki. Takie imprezy są okazję do zawarcia nowych znajomości.  Dziś biegałem na boisku przez ponad 60 minut. Można to tak nazwać, że biegałem. Czasem także i podbiegłem. Przypomniały mi się dawne czasy. Od razu jednak można było dostrzec dysproporcje między karierą zawodniczą a rekreacją – ocenił Zygfryd Kuchta (widoczny wyżej na zdjęciu).


Kierownicy drużyn i przedstawiciele ZPRP

Po ostatnim spotkaniu turniejowym wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe gadżety przygotowane przez ZPRP. Nagrody wręczali dyrektor ds. sportowych ZPRP dr Jerzy Eliasz i członek zarządu ZPRP Grzegosz Budziosz. Pamiątkowe medale zawodnicy mieli otrzymać wieczorem, w wiosce olimpijskiej.

Dyrektor Eliasz wyraził zadowolenie, że piłka ręczna dołączyła do programu igrzysk, a jednocześnie nadzieję, że w następnej edycji imprezy wystartuje więcej handballowych drużyn.

Na zakończenie zmagań został rozegrany mecz Reprezentacji Polonii z Oldboyami Vive Targi Kielce. Bardziej wyrównany skład kielczan pozwolił im jeszcze przed przerwą wypracować czterobramkową przewagę. Dodatkowo każdy z polonusów miał w nogach po dwa mecze. Wśród oldboyów Vive, którzy wygrali 27:21 (14:10) wyróżniali się Radosław Wasiak i Wojciech Zielonko. Ich trenerem był najbardziej bramkostrzelny zawodnik w historii kileckiej piłki ręcznej Andrzej Tłuczyński. 


Reprezentacja Polonii

Wyniki:
Polonia Austria – Sokół Grodno 10:15 (7:6)
Sokół Grodno – Sokół Litwa 15:28 (6:14)
Polonia Austria – Sokół Litwa 9:20 (2:9).

Tabela końcowa:
1. Sokół Soleczniki  2       4          48:24
2. Sokół Grodno      2       2         30:38
3. Polonia Austria    2        0         19:35.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest