19 sierpnia 2013

Memoriał Klempela: triumf Zaporoża

X Międzynarodowy Memoriał Jerzego Klempela Piłki Ręcznej Mężczyzn Drużyn Klubowych przeszedł już do historii. Od czwartku, 15 sierpnia, do niedzieli, 18 sierpnia, na parkiecie hali dzierżoniowskiego OSiR-u rywalizowało dwanaście drużyn z zagranicy oraz z Polski,Najlepszym zespołem okazał się ukraiński Motor Zaporoże.

Uczestników podzielono na dwie grupy, w których spotkania toczyły się systemem każdy z każdym. Drużyny które zajęły miejsca 5 i 6 w grupach walczyły o miejsca 9-12, trzecie i czwarte drużyny o miejsca 5-8, a najlepsze awansowały do finałowej czwórki. Rywalizacja w tych grupach toczyła się z zaliczeniem wyników pomiędzy drużynami z tej samej grupy eliminacyjnej. Po bardzo emocjonujących i wyrównanych eliminacjach składy poszczególnych grup przedstawiały się następująco:

MIEJSCA 9-12 – Wybrzeże Gdańsk, MMTS Kwidzyn, HC Gomel, Mieszkow Brześć;
MIEJSCA 5-8 – Portovik Juzhny, Zagłębie Lubin, Zaria Kaspija Astrachań, ZTR Zaporoże
MIEJSCA 1-4 – Gaz System Pogoń Szczecin, Motor Zaporoże, Azoty Puławy, SKA Mińsk

O godzinie 14.00 w niedzielę rozpoczął się ostatni mecz finałowy, pomiędzy Azotami Puławy i niepokonanym do tej pory Motorem Zaporoże, który zadecydować miał o klasyfikacji końcowej wśród najlepszych. Spotkanie to było ozdobą całego Memoriału. Najlepsze drużyny w grupach eliminacyjnych dostarczyły licznie zgromadzonej publiczności wielu zagrań na najwyższym, sportowym poziomie, co rusz popisując się pięknymi paradami bramkarskimi oraz zagraniami w ataku. Przez całe 40 minut trwała walka bramka za bramkę i tylko raz udało się Azotom wyjść na dwubramkowe prowadzenie, które jednak szybko zostało zniwelowane. Na ok. 30 sekund przed końcowym gwizdkiem, po pięknej akcji Motor wyszedł na jednobramkowe prowadzenie, którego, pomimo usilnych starań zawodników z Puław, nie oddał do końca spotkania. Tym samym Motor Zaporoże potwierdził swoją dominację i bez straty punktu zwyciężył w X Międzynarodowym Memoriale Jerzego Klempela Piłki Ręcznej Mężczyzn Drużyn Klubowych.

Oprócz pucharów dla najlepszych drużyn wręczono także wyróżnienia indywidualne.

Najlepszym Bramkarzem Memoriału wybrano zawodnika GAZ SYSTEM POGOŃ Szczecin – Andrrijev Eugeny; Królem Strzelców został Viktar Zaitsev (36 bramek) – SKA Mińsk; natomiast MVP Memoriału wybrano zawodnika MOTORU Zaporoże – Sergiy Onufriyenko. Nagrody, oprócz Pani Barbary Klempel, wdowy po Jurku, wręczali Bartosz Klempel – syn, Burmistrz Miasta Dzierżoniów – Marek Piorun oraz Członek Zarządu DZPR – Janusz Masłowski.

Memoriał upamiętnia sylwetkę jednego z najwybitniejszych graczy w historii polskiej piłki ręcznej, w wielu ankietach wybieranego najlepszym prawym rozgrywającym XX wieku. Jerzy Klempel, bo o nim mowa, urodził się 23.04.1953 r. w Międzylesiu. Swoją karierę rozpoczynał w Gwardii Opole w sezonie 1970-1971, mając niespełna 17 lat. Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976) oraz Mistrzostw Świata w Dortmundzie (1982), Król Strzelców Olimpiady w Moskwie (1980) oraz Mistrzostw Świata w Danii (1978). 2-krotny srebrny medalista Pucharu Świata, 18-krotnie wybierany do Drużyny Gwiazd podczas imprez wysokiej rangi. 221-krotny reprezentant kraju (1973-1987), zdobywca 1170 bramek, 8-krotny mistrz Polski, 5-krotnie najlepszy strzelec ligi polskiej oraz jako pierwszy gracz w historii 3-krotnie ligi RFN.

Trener Śląska Wrocław (1996-1999), z którym wywalczył tytuł mistrza (1997) oraz wicemistrza (1998). 3-krotnie odznaczany Brązowym Krzyżem „Za wybitne osiągnięcia sportowe” oraz Diamentową Odznaką ZPRP. Zmarł 28 maja 2004 r. we Wrocławiu.

Organizatorami imprezy byli Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie oraz Burmistrz Miasta Dzierżoniów, a współfinansowana była ona ze środków otrzymanych z Gminy Miejskiej Dzierżoniów

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1.      MOTOR  Zaporoże (Ukraina)
2.      GAZ SYSTEM POGOŃ  Szczecin
3.      AZOTY  Puławy
4.      SKA  Mińsk (Białoruś)
5.      ZARIA KASPIJA  Astrachań (Rosja)
6.      PORTOWIK  Jużny (Ukraina)
7.      ZTR  Zaporoże (Białoruś)
8.      ZAGŁĘBIE  Lubin
9.      HC  Gomel (Białoruś)
10.    WYBRZEŻE  Gdańsk
11.    MMTS Kwidzyn
12.    MIESZKOW  Brześć (Białoruś).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest