23 sierpnia 2013

ME juniorek: Zagramy o 15. lokatę

Po emocjonującym meczu reprezentacja Polski przegrała piątkowe spotkanie mistrzostw Europy kobiet do lat 17 z rówieśniczkami z Czech 30:31 (14:16). Zespół Haralda Tłuczykonta w sobotę zagra ze Słowacją o 15. lokatę w turnieju.

Biało-czerwone znakomicie rozpoczęły piątkowe spotkanie, w 3. minucie obejmując prowadzenie 2:0 po bramkach Magdy Balsam oraz Aleksandry Kwiecińskiej. Czeska drużyna szybko zdołała jednak wyrównać, a po kolejnym błędzie Polek w ofensywie i szybkiej kontrze, w 11. minucie Dominika Zachova wysunęła je na dwubramkowe prowadzenie (5:3).

Zespołowi Haralda Tłuczykonta sporo problemów sprawiała twarda obrona rywalek, które umiejętnie przerywały każdy atak Biało-czerwonych, nie pozwalając naszym rozgrywającym na rozwinięcie skrzydeł. Choć Polki w 14. minucie zdołały doprowadzić do remisu 6:6, to już po chwili Czeszki powróciły na prowadzenie, a w 16. minucie bramka Venduli Frycakovej podwyższyła ich przewagę do trzech trafień (9:6).

Głośno wspierane przez liczną grupę kibiców Biało-czerwone do końca pierwszej połowy nie były w stanie zniwelować przewagi rywalek. Nie najlepiej wyglądała postawa podopiecznych Tłuczykonta w defensywie, brakowało też odpowiedniego wsparcia w bramce, bowiem Karolina Sarnecka dopiero z końcem pierwszej części meczu zanotowała kilka dobrych interwencji. Do przerwy Polki przegrywały jednak 14:16.

Po zmianie stron nasze szczypiornistki szybko doprowadziły do wyrównania. Dwukrotnie z lewego skrzydła trafiła Dagmara Nocuń, jedną bramkę dołożyła Patrycja Świerżewska i w 33. minucie był remis 17:17. Kilka fatalnych błędów w ofensywie połączonych ze skutecznymi interwencjami czeskiej bramkarki, przywróciło już wkrótce prowadzenie ekipie Jana Salaca. Zdobyte w przeciągu dwóch minut cztery bramki powiększyły przewagę Czeszek do sześciu trafień (24:18 – 39. min.) i wydawało się, że losy rywalizacji zostały już przesądzone.

Polki zdołały jednak powrócić do gry, najpierw za sprawą trafień Nocuń, Anny Herbut i Małgorzaty Trawczyńskiej zmniejszając straty do dwóch bramek (22:24), a następnie dzięki celnemu rzutowi Gabrieli Urbaniak doprowadzając do remisu 26:26 (53. min.). Końcówka meczu to niesamowite emocje i zmieniający się jak w kalejdoskopie losy rywalizacji. Na półtorej minuty przed końcem meczu po kolejnej bramce Urbaniak Polki wygrywały 30:29, ostatnie dwa słowa należały jednak do rywalek, którym wygraną zapewniła Monika Krickova.

Biało-czerwone przegrały 30:31, jednak docenić należy ich walkę o korzystny rezultat do ostatnich sekund spotkania. MVP w polskim zespole wybrano Małgorzatę Trawczyńską.

Piątkowa porażka oznacza, że w sobotę podopieczne Tłuczykonta zagrają z reprezentacją Słowacji o 15. miejsce w imprezie. Początek meczu w hali AWFiS o godz. 13:00.

POLSKA – CZECHY 30:31 (14:16)

Czechy: Neubergerova, Smolova, Vasulkova – Posustova, Frycakova 4, Polaskova 3, Galuskova 4, Chlupova 2, Zachova 3, Krickova 5, Kratochvilova 1, Kordovska 6, Divilkova, Kolarova 3, Dragounova.

Polska: Sarnecka, Krupa – Urbaniak 3, Herbut 2, Oreszczuk, Zimny, Balsam 1, Nocuń 4, Konofał 1, Mokrzka 1, Kwiecińska 4, Świerżewska 4, Dworczak 3, Trawczyńska 7, Jackiewicz, Tomaszewska.

Wyniki wszystkich spotkań ME juniorek do lat 17 oraz aktualne tabele dostępne są na oficjalnej stronie turnieju (www.eurohandballpoland2013.pl).