25 sierpnia 2013

Dania z brązem

Szczypiornistki reprezentacji Danii trzecią drużyną Starego Kontynentu! Podopieczne Flemminga Larsena pokonały w Gdyni Portugalię i sięgnęły po brązowe medale mistrzostw Europy kobiet do lat 17.

Niedzielne spotkanie obu ekip było ich drugim bezpośrednim starciem w trakcie polskiego turnieju. Poprzednio Dunki i Portugalki zmierzyły się w ostatnim meczu grupy M1 Rundy Głównej turnieju i skandynawska drużyna ówczesne spotkanie zakończyła rekordowo wysokim zwycięstwem 38:21. Choć przed niedzielną potyczką Dunki wskazywane były jako murowane faworytki do tryumfu, to portugalska ekipa miała w planach przeciwstawienie się ofensywnej sile rywalek i sprawienie sporej niespodzianki.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli duńskiej drużyny, która w 3. minucie objęła prowadzenie 3:1 po trafieniu Idy Langbo Mikkelsen. Dysponujące zdecydowanie gorszymi warunkami fizycznymi Portugalki próbowały zaskoczyć przeciwniczki wysoką defensywą (niekiedy i na 10-11 metrze) i w pierwszych minutach rywalizacji przyniosło to dobre rezultaty.

Dunki kilkukrotnie zgubiły piłkę w ofensywie, dzięki czemu w 7. minucie Patricia Rodriguesdoprowadziła do remisu 4:4, a indywidualna akcja Patricii Fernandes wyprowadziła zespół z Półwyspu Iberyjskiego na prowadzenie 6:5 w 10. minucie spotkania. Zdenerwowany grą swych podopiecznych trener Flemming Larsen szybko poprosił o czas.

Uwagi przekazane przez doświadczonego szkoleniowca szybko wpłynęły na boiskowe wydarzenia. Dunki zacieśniły szyki obronne, a skuteczne interwencje bramkarki pozwoliły im na wyprowadzanie zabójczych kontrataków. Dwa trafienia Suzanne Baekhoej przywróciły ekipie ze Skandynawii prowadzenie, a indywidualne wejścia na szósty metr Celine Kristiansen wysunęły duński zespół na prowadzenie 13:10.

W końcówce pierwszej połowy Dunki powiększyły swą przewagę, w 24. minucie wygrywając już 16:11, a niecałe trzy minuty później mając na swoim koncie o siedem bramek więcej od rywalek (20:13). Portugalki, choć ambitnie walczące o każdą piłkę, nie były w stanie przebić się przez znakomity blok duńskiego zespołu. Ekipa Flemminga Larsena w ofensywie zaś wykorzystywała każdy najdrobniejszy błąd rywalek, dzięki czemu do przerwy wygrywała 22:16.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Dominujące na parkiecie Dunki z każdą minutą powiększały przewagę, w 35. minucie prowadząc już 33:21. Dobrze między słupki duńskiej bramki wprowadziła się w drugiej połowie Althea Rebecca Reinhardt, na lewym skrzydle świetną zmianę dała Laerke Nolsoe Pedersen, a z prawego rozegrania praktycznie nie myliła się Laerke Sofie Christensen.

Po stronie Portugalek dobre zawody rozgrywały zaś Sandra Santiago Patricia Rodrigues, w bramce kolejny raz z niezłej strony pokazała się Jessica Ferreira. Na prowadzenie wyrównanej rywalizacji z duńskim zespołem było to jednak za mało i Skandynawki tryumfowały ostatecznie 42:28, spokojnie kontrolując boiskowe wydarzenia w drugiej części meczu.

Najlepszą zawodniczką duńskiego zespołu wybrana została Laerke Sofie Christensen, która występ zakończyła z sześcioma trafieniami. Jedną bramką więcej rzuciła Sandra Santiago, MVP reprezentacji Portugalii.

DANIA – PORTUGALIA 42:28 (22:16)

Dania: Reinhardt, Vium – Boegelund 3, Baekhoej 4, L.S. Christensen 7, Pytlick, Johansen 2, Kristiansen 5, Mikkelsen 2, Jakobsen 1, O. Chirstensen 4, Lykkegaard 2, Hald 4, Nielsen 4, Pedersen 4.

MVP: Laerke Sofie Christensen.

Portugalia: Ferreira, Monteiro, Nunes – Magro, Gouveia, B. Rodrigues 2, P. Rodrigues 8, Neves 4, Oliveira, Ramos 1, Silva 3, Fernandes 2, Santiago 7, Tavares, Coehlo, Sousa 1.

MVP: Sandra Santiago.

Karne: Dania – 4/7; Portugalia – 4/4.

Kary: Dania – 0 min.; Portugalia – 8 min. (B. Rodrigues – 4 min., Fernandes, Tavares – 2 min.).

Sędziowały: Viktoria Alpaidze oraz Tatyana Berezkina (Rosja).

Delegat EHF: Tatjana Medved (Serbia).

Obserwator EHF: Mirosław Baum (Polska).

Wyniki wszystkich spotkań ME juniorek do lat 17 oraz klasyfikacje końcowe dostępne są na oficjalnej stronie turnieju www.eurohandballpoland2013.pl.