25 sierpnia 2013

Tytuł dla Szwecji!

Szwedki mistrzyniami Europy kobiet do lat 17! Reprezentantki Trzech Koron w finałowym starciu pokonały Rosję i po raz pierwszy zdobyły złote medale mistrzostw Starego Kontynentu.

Wielki finał w gdyńskiej Hali Sportowo – Widowiskowej rozpoczął się od trafienia Yaroslavy Frolovej. Stawiane w roli faworytek Rosjanki zaczęły od mocnego uderzenia, jednak Szwedki nie pozostawały im dłużne. Niezwykle waleczne w obronie i z fenomenalną Joumaną Chaddad w bramce, uniemożliwiały Sbornej wypracowanie przewagi (2:2; 7 min.). Mimo to podopieczne Anatoly Skorobogatova nie zwalniały tempa i zdołały odskoczyć na trzy bramki (3:6; 11 min.). Spotkanie o złoty medal Mistrzostw Europy było bardzo wyrównane i pełne ładnych, zespołowych akcji. Po jednej z nich do bramki Rosjanek trafiła Julia Sandell, czym ustaliła wynik na 6:7 (17 min.). Chwilę później, po kontrataku, do remisu doprowadziła Olivia Mellegard.

Rosjanki zaczęły popełniać błędy własne, co umożliwiło Szwedkom wyjście na prowadzenie (9:8). Podopieczne Oli Manssona nieźle radziły sobie w defensywie, na dodatek bardzo dobrze współpracowały z obrotową (11:10; 26 min.). Ciężar gry na własne barki brała Frolova, jednak w pojedynkę nie była w stanie przeciwstawić się Skandynawkom. Na minutę przed końcem pięknym rzutem popisała się Hanna Blomstrand i oba zespoły schodziły do szatni przy stanie 13:12.

Po przerwie Rosjanki zaczęły z wysoko wysuniętą w obronie Julią Komarovą. Poskutkowało to przechwytem i skuteczną interwencją Anastasii Titovskay’i, jednak karę dwóch minut otrzymały kolejno Frolova i Elizaveta Malashenko, co umożliwiło Szwedkom zdobycie kolejnych bramek (16:14; 35 min.). Dwie minuty później kontuzji doznała Ekaterina Nefedova, a po wznowieniu gry indywidualnie pilnowana była Anna Johansson. Dobra gra w obronie efektowne rzuty z drugiej linii utrzymywały Szwedki na prowadzeniu (20:18; 45 min.).

Wzorowo funkcjonował szwedzki kontratak, w którym wyróżniała się Olivia Mellegard. Po jej przechwycie i drugiej z rzędu bramce, podopieczne Manssona prowadziły już 23:20. Rosjanki zdołały zdobyć bramkę kontaktową, jednak po chwili nieuwagi Szwedki ponownie prowadziły różnicą trzech bramek (26:23; 58 min.). Ich zwycięstwo było więc coraz bliżej, szczególnie że Rosjanki miały spore problemy w ataku. Na nieco ponad minutę o czas poprosił trener Skorobogatov, jednak na jakąkolwiek zmianę było już za późno. Jego podopiecznym nie pomogła nawet bramka Frolovej i to Szwedki cieszyły się ze złotego medalu.

Szwecja – Rosja 26:24 (13:12)

Szwecja: Chaddad, Hultborg – Reinhildsson, Ekenman-Fernis 5, Källhage 1, Hvenfelt 1, Olsson, Bardis, Mellegard 3, Johansson, Sarenbrant 4, Sandell 4, Rask, Bőrjesson, Blomstrand 5, Johansson 3.

MVP: Joumana Chaddad.

Rosja: Riabtceva, Titovskaya – Sabirova, Likhach 2, Komarova 1, Suslova, Kiprigina 2, Pyatkina, Belikova, Vernigorova 2, Sisenova, Malashenko 7, Nefedova 3, Frolova 5, Markova 2, Golikova.

MVP: Elizaveta Malashenko.

Karne: Szwecja – 1/2; Rosja – 1/1.

Kary: Szwecja – 6 min. (Ekenman-Fernis, Hvenfelt, A. Johansson – 2 min.); Rosja – 8 min. (Malashenko – 4 min., Kiprigina, Frolova  – 2 min.).

Sędziowały: Małgorzata Gutowska oraz Urszula Lesiak (Polska).

Delegat EHF: Carmen Manchado Lopez (Hiszpania).

Obserwator EHF: Janka Stasova (Słowacja).

Wyniki wszystkich spotkań ME juniorek do lat 17 oraz klasyfikacje końcowe dostępne są na oficjalnej stronie turnieju www.eurohandballpoland2013.pl.