21 października 2013

Liga Mistrzów: sukces Vive i pech Wisły

Vive Targi Kielce nie zwalnia tempa. Mistrzowie Polski pokonali w Hali Legionów THW Kiel i z kompletem czterech zwycięstw prowadzą w tabeli grupy B Champions League. Czwarte miejsce zajmuje Orlen Wisła Płock, która po niezwykle wyrównanym meczu przegrała w Kopenhadze z KIF Kolding.

W sobotnim starciu, to niesione znakomitym dopingiem swoich kibiców Vive, kontrolowało przebieg starcia z Kilończykami. Obu zespołom zdobywanie bramek przychodziło z największym trudem, co było wynikiem świetnej gry defensywnej. Mimo wszystko to polska drużyna miała przewagę optyczną i udawało jej się kilkakrotnie obejmować prowadzenie. Duża w tym zasługa dokonującego cudów w kieleckiej bramce Venio Loserta. Do przerwy podopieczni Bogdana Wenty prowadzili 17:11.

Niemcy wyszli na drugą część meczu bardzo zmotywowani i w krótkim czasie udało im się zmniejszyć straty do trzech bramek (21:18 dla Vive). Na szczęście Kielczanie w porę się obudzili, pomogła w tym znakomita dyspozycja Michała Jureckiego, który wziął na siebie ciężar zdobywania bramek. Na pięć minut przed końcowym gwizdkiem było 32:26 dla gospodarzy, ale emocji nie brakowało. Ostatecznie mistrzowie Polski pokonali mistrzów Niemiec 34:29.

Wyjazdowy mecz Płocczan rozpoczął się od skutecznych interwencji Kaspra Hvidta i kilku błędów „Nafciarzy”, którzy rozkręcili się dopiero, kiedy rywale grali w osłabieniu. Wypracowana wcześniej przez Duńczyków przewaga utrzymywała się, a ich bardzo dobra defensywa utrudniała płocczanom zdobywanie kolejnych bramek. Ambitni Wiślacy robili wszystko, co w ich mocy, by zdobyć kolejne arcyważne punkty. Bezpośrednio z rzutu wolnego trafił Kamil Syprzak, a chwilę później rzutem z biodra popisał się Marcin Lijewski (8:7; 16 min.).

Wicemistrzowie Polski nieznacznie poprawili swoją grę, a gospodarze zaczęli popełniać zbyt dużo błędów i nie byli w stanie powiększyć swojego dorobku. Manolo Cadenas wysłał do gry dwóch obrotowych, jednak nie pomogło to w rozmontowaniu duńskiej obrony. Wynik utrzymywał Marcin Wichary, który skutecznie zastąpił w bramce Marina Šego, a wynik pierwszej połowy bramką z rzutu karnego ustalił Alberto Rocas.

Goście potrzebowali tylko trzech minut, by doprowadzić do wyrównania, a było to możliwe dzięki bramce z kontrataku Ivana Nikčevicia (14:14). Zawodnicy obu drużyn popisywali się indywidualnymi akcjami oraz aktywną i agresywną grą w obronie, która nieco lepiej funkcjonowała po stronie duńskiej. Wiślacy mieli większe problemy ze znalezieniem drogi do bramki przeciwnika.

Na trzy minuty przed końcem karę dwóch minut otrzymał Bostjan Kavaš i wydawało się, że Duńczycy są na jak najlepszej drodze, by zdobyć dwa punkty. Nic bardziej mylnego, bowiem indywidualną akcją popisał się Nikčević i okres gry w osłabieniu zakończył się remisem. O czas poprosił trener gospodarzy, po powrocie na parkiet trafił Jorgensen i niestety była to ostatnia bramka tego meczu.