18 stycznia 2014

Rewanż za mistrzostwa świata

Mecze drugiej rundy mistrzostw Europy mężczyzn zaczęły się od mocnego uderzenia. W hali Jyske Bank Boxen w Herning, w obecności 14 tys. widzów, doszło do rewanżu za finał mistrzostw świata sprzed roku. Wówczas Hiszpanie w Barcelonie zdemolowali Duńczyków 35:19. Teraz wiktoria opowiedziała się również po stronie gospodarzy. Drużyna Urlika Wilbeka wygrała 31:28.

Zwycięstwo zapewniło Duńczykom objęcie samotnego prowadzenia w tabeli grupy I. – Rozegraliśmy jeden z najlepszych meczów w historii przeciwko Hiszpanii. Rywale to znakomity zespół. W pierwszej połowie mieliśmy dużo problemów, ale dzięki doskonałym interwencjom Niklasa Landina i naszej obrony postawiliśmy po przerwie na swoim – podsumował duński szkoleniowiec.

W innych spotkaniach tej puli zespoły grające w pierwszej fazie w grupie B udowodniły swoją wyższość na drużynami z grupy A. Austria dość szybko musiała się pozbyć nadziei na korzystny wynik z Islandią. Po 20 min Skandynawowie prowadzili 6-bramkami i przejęli kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Ostatecznie triumfowali 33:27. Skrzydłowy Vive Targów Kielce, Thorir Olafsson zdobył pięć bramek. Fatalnie spisała się dwójka austriackich bramkarzy (Thomas Bauer i Nikola Marinović), którzy obronili zaledwie trzy rzuty rywali.

Węgry, pokonując Macedonię 31:25, zachowały szansę na grę w półfinale. Znamienna dla losów spotkania okazała się sytuacja z pierwszej minuty, kiedy to lider drużyny z Bałkanów, Kirył Łazarow nie wykorzystał rzutu karnego. W tej części gry sytuacja się powtórzyła i po raz pierwszy w turnieju Łazarow usiadł na ławce, gdy jego koledzy byli przy piłce.

– Wygraliśmy dzięki zaliczce wypracowanej na początku meczu. Macedończycy próbowali odrobić straty, ale im na to nie pozwoliliśmy. Zagraliśmy bardzo zespołowo – podsumował jeden z najlepszych graczy Lajosa Mocsaia w tym spotkaniu, Gabor Csaszar.