6 kwietnia 2014

Katastrofa młodzieżowców w Pradze

Młodzieżowa reprezentacja Polski przegrała w Pradze z Czechami 20:21 w ostatniej serii spotkań turnieju kwalifikacyjnego do ME. Wynik ten oznacza wręcz katastrofę Biało-czerwonych, którzy prowadząc do przerwy 13:7, w końcowym kwadransie meczu wypuścili z rąk zwycięstwo, a nawet remis, który także gwarantował im awans. W turnieju finałowym MME zagrają Duńczycy i Słowacy.

Biorąc pod uwagę rezultat meczu Słowacja – Dania (22:31), Polacy wiedzieli, że w starciu z gospodarzami mogą sobie pozwolić nawet na remis. Nie zamierzali jednak kalkulować i od początku zaatakowali rywali, po ośmiu minutach prowadzili już 5:0.

Niecały kwadrans później było 9:2, a dominacja naszego zespołu nie podlegała żadnej dyskusji. Biało-czerwoni grali uważnie w defensywie i bardzo zespołowo w ataku, na listę strzelców wpisywali się kolejni zawodnicy naszej kadry.  Do przerwy Biało-czerwoni prowadzili 13:7.

Po upływie ośmiu minut drugiej połowy było 16:10 i ciężko było zakładać jakiś nieprzewidziany zwrot akcji. Niestety, chyba zbytnie rozluźnienie w polskich szeregach sprawiło, że sprawy przybrały niedobry  dla naszego zespołu obrót.

W kilka chwil Czesi zdobyli pięć goli z rzędu i złapali przysłowiowy wiatr w żagle. W 55. minucie był już remis po 19, zaczęła się pełna nerwów końcówka. Paweł Genda trafił z karnego i wyprowadził Polskę na prowadzenie (20:19), ale kolejne dwa trafienia były autorstwa gospodarzy i na 28 sekund przed końcowym gwizdkiem przegrywaliśmy 20:21. Trener Kisiel natychmiast poprosił o czas.

Kibice w Pradze nie zobaczyli już więcej bramek i to gospodarze zainkasowali dwa oczka. Oznaczało to, że o promocji do finałów ME decydować będzie mała tabela z udziałem trzech zespołów z dwoma punktami na koncie.

W tej w przedbiegach odpadli Czesi z kontem bramkowym -12. Polacy i Słowacy zanotowali zaś remis, notując konto bramkowe +6. W tej sytuacji o końcowym układzie tabeli decydowała ilość bramek zdobytych w meczach pomiędzy trzema zainteresowanymi zespołami. Tych Polacy mieli 51, a Słowacy 59 i to nasi południowi sąsiedzi mogą się cieszyć z awansu.

Turniej finałowy MME odbędzie się w Austrii w dniach 24 lipca – 3 sierpnia 2014 roku.