11 kwietnia 2014

Poznaliśmy grupy kw. EHF Euro 2016

W warszawskim Centrum Olimpijskim odbyła się ceremonia losowania grup kwalifikacyjnych Mistrzostw Europy mężczyzn EHF Euro Polska 2016. 28 zespołów zostało podzielonych na 7 czterozespołowych grup. Awans do turnieju finałowego, który zaplanowano na 15-31 stycznia 2016 roku, wywalczą po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz jedna z miejsca trzeciego, z najlepszym bilansem spośród wszystkich. Stawkę 16 finalistów uzupełni oczywiście reprezentacja Polski.

Zebranych gości przywitał Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej: – Jest mi niezmiernie miło powitać państwa, przyjaciół piłki ręcznej, na tej jakże ważnej uroczystości.  Dziś otwieramy kolejny etap drogi do Euro 2016. Zgłaszając naszą kandydaturę mieliśmy pełną świadomość tego, że organizacja tak ważnego turnieju, to oczywiście wielki zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność. Jestem przekonany , że mistrzostwa Europy 2016 na długo pozostaną w pamięci kibiców z całej Europy, a także odegrają ogromną rolę w dalszej popularyzacji piłki ręcznej w Polsce.

Jako następny głos zabrał Andrzej Biernat. – Polska to bardzo przyjazny sportowi kraj, kraj bardzo przyjazny grom zespołowym, kraj, w którym piłka ręczna jest drugą najpopularniejsza grą zespołową. Obiekty przygotowane na ME piłkarzy ręcznych są imponujące, a ludzie tak samo otwarci i jeszcze bardziej gościnni niż w roku 2012, kiedy Polska była gospodarzem ME w piłce nożnej – podkreślił Minister Sportu i Turystyki.

W imieniu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej przemawiał jej Prezydent, Francuz Jean Brihault: – Faza kwalifikacyjna ME to niezwykle ważny moment, monet w którym zdecyduje się, które z zespołów zostaną uczestnikami wielkiego święta piłki ręcznej, jakim są finały ME. Jestem szczęśliwy, że mogę brać udział w tej wspaniałej ceremonii, w towarzystwie tylu znakomitości piłki ręcznej.  

W losowaniu udział wzięły gwiazdy europejskiej i światowej piłki ręcznej: Serb Petar Nenadić, Chorwat Ivan Cupić, Hiszpan Julen Aguinagalde oraz kapitan reprezentacji Polski Sławomir Szmal. Na sali obecni też byli inni znakomici szczypiorniści, m.in. Mariusz Jurkiewicz, Marcin Lijewski i Jakub Łucak. Nie zabrakło też trenera polskiej kadry Michaela Bieglera.

Doznania artystyczne zapewnił sławny duet skrzypcowy Julita&Paula, który tworzą siostry Sokołowskie, w znakomity sposób łączący muzykę klasyczną ze współczesną.

Na zakończenie ceremonii doszło do uroczystego podpisania umowy na organizację EHF Euro 2016 pomiędzy EHF i ZPRP. Strony reprezentowali odpowiednio Prezydent EHF Jean Brihault i Sekretarz Generalny EHF Michael Wiederer oraz Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki i Sekretarz Generalny ZPRP Marek Góralczyk.

Zapraszamy na oficjalną stronę turnieju http://eurohandballpoland2016.pl/.  

 

Grupy kwalifikacyjne EHF Euro 2016:  

Grupa 1: Chorwacja / Norwegia / Holandia / Turcja

Grupa 2: Dania / Białoruś / Litwa / Bośnia i Hercegowina

Grupa 3: Słowenia / Szwecja / Słowacja / Łotwa

Grupa 4: Serbia / Islandia / Czarnogóra / Izrael

Grupa 5: Węgry / Rosja / Portugalia / Ukraina

Grupa 6: Francja / Macedonia / Czechy / Szwajcaria

Grupa 7: Hiszpania / Niemcy / Austria / Finlandia

/Fot. J.Gucma (5)

Reprezentacja Polski swoje mecze rozgrywać będzie w Krakowie.

Areny EHF Euro 2016:

Kraków Arena (15,000) in Kraków – faza wstępna, zasadnicza oraz półfinały, mecz o 3. miejsce i finał

Hala Stulecia (6,500) Wrocław – faza wstępna, zasadnicza oraz mecze o miejsca 5. i 7.

Ergo Arena (10,000), Gdańsk – faza wstępna

Spodek Arena (10,000), Katowice – faza wstępna

Kwalifikacje rozpoczną się na przełomie października i listopada br., a zakończą w czerwcu przyszłego roku. Obrońcą tytułu jest Francja, która także musi wziąć udział w kwalifikacjach.

    

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest