19 kwietnia 2014

Pomarańczowe pozbawiły Polki złudzeń

Na zakończenie odbywającego się w Chorzowie turnieju kwalifikacyjnego do Młodzieżowych Mistrzostw Świata reprezentacja Polski została rozbita przez Holandię 16:37 i pożegnała się z marzeniami o grze w finałach czempionatu globu. Awans wywalczyły drużyny Holandii oraz Serbii.

Spotkanie rozpoczęło się fatalnie dla polskiego zespołu, trzy szybkie kontry Holenderek przyniosły im prowadzenie 3:0. Biało-czerwone niemiłosiernie męczyły się w ataku pozycyjnym, a zdenerwowany trener Andrzej Niewrzawa już w 4. minucie poprosił o czas.

W końcu strzelecką niemoc Polek przerwał gol Romany Fornalik (1:4), jednak w tym momencie skuteczność rzutowa naszego zespołu wynosiła 11%, przy 75% rywalek. Przyjezdne bezlitośnie punktowały, a Polska nie wykorzystała nawet rzutu karnego i po upływie dwunastu minut przegrywała 1:8.

Autorką gola numer dwa była Zuzanna Ważna, ale to Pomarańczowe wciąż prezentowały się o kilka klas lepiej. Niemal każdy atak Holenderek kończył się golem, ich przewaga rosła z każdą upływająca minutą.

Tymczasem Polki nie potrafiły skonstruować nawet jednej składnej akcji, co chwila oddając niecelne rzuty lub podając piłkę w ręce rywalek. Dwa gole Kingi Gutkowskiej nie mogły zmienić fatalnego obrazu pierwszej połowy, którą Biało-czerwone przegrały 4:19.

Pomimo druzgocącej przewagi przyjezdnych, Polki potrafiły się zmobilizować i na początku drugiej partii starały się udowodnić, że paraliż z pierwszej połowy to już historia. W 40. minucie przegrywały 11:22, ale było raczej jasne, że tylko cud mógłby odmienić losy tego pojedynku.

Trener Peter Portengen zarządził przerwę w grze, a po wznowieniu jego podopieczne ponownie były stroną dominująca, różnica dzieląca oba zespoły ponownie urosła do piętnastu bramek (11:26). Na kilka ciepłych słów w polskich szeregach zasłużyła Ważna, która dzielnie walczyła na kole i kilkakrotnie wpisała się na listę strzelczyń.

W końcowym kwadransie obie drużyny czekały już chyba na końcowy gwizdek szwedzkiej pary sędzin. Polki były pogodzone z porażką i utratą szans na awans, natomiast Holenderki mogły się cieszyć z wygrania kwalifikacyjnej grupy trzeciej. Ostatecznie Holandia rozgromiła Polskę 37:16. Na przełomie lipca i sierpnia na MŚ w Chorwacji wystąpią Pomarańczowe oraz ekipa Serbii.