22 maja 2014

Jubileusz 5–lecia Małej Ligi

16 maja 2014, w hali sportowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy odbył się uroczysty finał Małej Ligi Piłki Ręcznej 2013/14. Tegoroczny projekt, który nosi nazwę „Mała liga piłki ręcznej – wielki sport na ziemi gorlickiej” i dotyczy zajęć sportowych, organizowanych dla dzieci z ośmiu UKS-ów z regionu. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie placówek oświatowych z Libuszy, Skrzyszowa, Racławic, Binarowej, Bochni, Lipinek, Wilczysk i Tuchowa.

Projekt pod nazwą „Mała Liga” powstał wyłącznie z myślą o dzieciach i młodzieży ze wsi i małych miejscowości. To oni w całym przedsięwzięciu są najważniejsi. Głównym celem zadania jest umożliwienie dzieciom uczestnictwa w wydarzeniach sportowych dzięki organizacji zawodów piłki ręcznej. Przez realizację projektu uczniowie zostaną zachęceni do uprawiania piłki ręcznej i rozwoju zainteresowań sportem. W oparciu o małą ligę piłki ręcznej powstaje innowacyjny system szkolenia dzieci i młodzieży. Patronat honorowy nad imprezą pełnili: Prezes Honorowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce – prof. dr hab. Janusz Czerwiński, trener brązowych Olimpijczyków z Montrealu (1976) – Stanisław Majorek, Starosta Gorlicki – Mirosław Wędychowicz, Stowarzyszenie Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej oraz Klub Sportowy Vive Targi Kielce.

Obchodom 5-lecia Małej Ligi towarzyszyły dwie wspaniałe imprezy. W środę, 14 maja zainaugurowano III edycję rozgrywek dla najmłodszych Ligę „Krasnal 2014”. W zabawie tej uczestniczą dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

Drugą inicjatywą wpisującą się w jubileusz 5-lecia Małej Ligi była Kursokonferencja dla nauczycieli wychowania fizycznego „Piłka ręczna na lekcjach wychowania fizycznego”. Szkolenie odbyło się w czwartek, 15 maja w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Libuszy. Uczestniczyło w nim 54 kursantów. Konferencja miała charakter teoretyczno–praktyczny. Zajęcia z teorii poprowadził znany w całej Polsce i Europie, Prezes Honorowy ZPRP prof. Janusz Czerwiński, Zygfryd Kuchta – Wiceprezes ZPRP i dr hab. prof. AWF w Krakowie Michał Spieszny. Zajęcia praktyczne realizowali wybitni, utytułowani polscy trenerzy: Stanisław Majorek, Lidia Walczyk, Janusz Malisz oraz Ryszard Skutnik.

Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu otrzymali certyfikaty oraz materiały dydaktyczne. W organizację szkolenia włączył się: m.in. Związek Piłki Ręcznej w Polsce,.

Uroczysty Finał Małej Ligi Piłki Ręcznej 2013/2014 miał miejsce w piątek 16 maja. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło osiem drużyn reprezentujących UKS-y z powiatów: gorlickiego, tarnowskiego i bocheńskiego. Były to: UKS „Kruki” Skrzyszów, UKS „Sokół” Tuchów, UKS „Sęp” Wilczyska, ULKS Lipinki, UKS „Hermes” Binarowa, UKS „Olimpijczyk” Racławice, MOSiR Bochnia oraz gospodarze UKS „Wiertmet” Libusza.

Mecze rozgrywano systemem turniejowym „każdy z każdym” w II rundach (mecz i rewanż). W sumie rozegrano 56 spotkań. Rzucono ponad 600 bramek. Radość dzieci płynąca ze sportowej rywalizacji wskazywała, że Mała Liga jest imprezą, która dostarcza mnóstwo dobrej zabawy i niesie ze sobą pozytywne emocje.

Klasyfikacja końcowa rozgrywek Małej Ligi Piłki Ręcznej 2013/2014

1.      UKS „Wiertmet” Libusza,            trener: Ryszard Burda

2.      MOSiR Bochnia                          trener: Łukasz Gicala, Jakub Pach,

3.      UKS „Sęp” Wilczyska                 trener: Zbigniew Ligęza

4.      UKS „Kruki” Skrzyszów              trener: Rafał Łabuz

5.      UKS „Sokół” Tuchów                  trener: Krzysztof Gut

6.      ULKS Lipinki                              trener: Anna Wojna, Tomasz Świerzowski

7.      UKS „Olimpijczyk” Racławice      trener: Michał Górka

8.      UKS „Hermes” Binarowa            trener: Dawid Kołek

MVP Małej Ligi został Kasper Kosiba z UKS Wiertmet Libusza

Każdy zespół otrzymał puchar, dyplom i pamiątkową koszulkę. Za miejsca od I – III drużyny dodatkowo zostały nagrodzone medalaami i sprzętem sportowym.

Tegoroczna 5 edycja realizowana jest przez tarnowskie Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Organizacja wygrała konkurs dotacyjny, „Mała Liga Piłki Ręcznej – wielki sport na Ziemi Gorlickiej”, którego założeniem jest wzbogacanie oferty edukacyjnej i kulturalnej na terenach wiejskich. W ramach projektu, dzieci ze wsi i małych miast będą miały zorganizowane zajęcia ruchowe oraz rozgrywki piłki ręcznej. Środki na realizację projektu przekazała FUNDACJA PZU. Uczniowski Klub Sportowy „Wiertmet” oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Libuszy są partnerami projektu.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest