30 lipca 2014

Polacy wygrali turniej w Holandii

W doskonałych nastrojach wróciły do kraju reprezentacje Polski w piłce ręcznej plażowej, które w ostatni weekend lipca startowały w silnie obsadzonym Camelot Beachhandall Tournament – zaliczanym do EBT (European Beachhandball Tour). Kadra mężczyzn w holenderskim Tilburgu wygrała cały turniej, a kadra kobiet uplasowała się na czwartym miejscu.

Po zawodach nad węgierskim Balatonem był to drugi tegoroczny sprawdzian na międzynarodowej arenie naszych zespołów narodowych. Przypomnijmy, że w Keszthely podopieczne Jolanty Jochymek były najlepsze spośród uczestników, a zespół prowadzony przez Arkadiusza Fajoka był piąty.

Turniej w Holandii nie został wybrany przypadkowo. Ranga zawodów zawsze była wysoka ze względu na udział wielu silnych ekip klubowych – czołówki europejskiej i międzynarodową obsadę sędziowską. Na dwa dni przed rozpoczęciem turnieju, ze względu na śmiertelny wypadek jednego z członków sztabu szkoleniowego, wycofała się drużyna kadry narodowej Chorwacji

W imprezie uczestniczyły 24 ekipy z całej Europy, m.in. z Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Szwajcarii, Słowacji i Turcji. W kategorii kobiet wzięło udział dziesięć drużyn z finalistami klubowych mistrzostw Europy BH z Holandii (2013) i Węgier (2014). Wśród mężczyzn rywalizowano 14 drużyn, które podzielono na trzy grupy.

Polacy trafili do bardzo trudnej puli. W swojej grupie wygrali z Dinamit BHC (HUN) 2:1, Club Balonmano Playa Algeciras (ESP) 2:1, 12 Monkeys (GER) 2:0 i Sand Devils Stars BHT (GER) 2:1. Biało-czerwoni awansowali bez porażki – zaliczano wyniki pierwszej fazy – do grupy finałowej, gdzie pokonali następnych przeciwników: Budaors Beach Stars BHC (HUN) 2:0, Paksoft Camelot (NED) 2:0, Fuzję Olsztyn (POL) 2:0. W finale ponownie zmierzyli się z bardzo dobrym wicemistrzem Węgier, Dinamit BHC i pokonali go tym razem 2:0. Polska kadra nie przegrała żadnego z dziesięciu meczów w tym turnieju i pokazała bardzo dobry poziom sportowy.

Z kolei drużyny kobiece zostały podzielone na dwie grupy po pięć zespołów każda. W pierwszym meczu Polki uległy gospodyniom turnieju, Paksoft Camelot (NED) po shoot-outach 1:2. Z meczu na mecz grały coraz lepiej. Następne spotkania w grupie wygrały: z OVB (HUN) 2:0, Website (NED) 2:0, Beachqueens (SUI) 2:0. W puli Polki zajęły drugie miejsce i awansowały do rundy zasadniczej. Tam pokonały Camelot II (NED) 2:0, Las Luchadoras Powered (SUI) 2:0, a w półfinale zmierzyły się z zespołem Gyori Strandkezilabda Club (HUN). Biało-czerwone w turnieju na Węgrzech pokonały ten zespół, ale tym razem było odwrotnie. W meczu o trzecie miejsce nasze zawodniczki musiały uznać wyższość aktualnego klubowego mistrza Europy OVB (HUN) 0:2.

– Poziom turnieju był zdecydowanie wyższy niż na Węgrzech. Gra w zawodach nad Balatonem dużo nam dała. Widzę progres gry. To był wartościowy wyjazd. Udało się stworzyć fajną grupę zawodników. W zespołach rywali wystąpiło wielu reprezentantów tych krajów, choćby z Hiszpanii czy Węgier – ocenił opiekun męskiej kadry, trener Fajok.

Z punktu widzenia naszych szkoleniowców turniej był następnym etapem selekcjonowania kadr i budowania silnych drużyn w kontekście przyszłorocznych mistrzostw Europy (nie wybrano jeszcze gospodarza tej imprezy). Trenerzy mogli sprawdzić nowo powołanych zawodników w warunkach meczowych. To też czas „ogrywania” kadrowiczów, budowania trzonu zespołu i wyciągania wniosków. Nasze kadry pokazały się z bardzo dobrej strony co jest dobrą prognozą na przyszłość.

Końcowa klasyfikacja turnieju – mężczyźni:
1. Polish National Team (POL)
2. Dinamit BHC (HUN)
3. Club Balonmano Playa Algeciras (ESP)
4. Sand Devils Stars BHT (GER)
5. Budaors Beach Stars BHC (HUN)
6. Paksoft Camelot (NED)
7. Fuzja Olsztyn (POL)
8. Beach and Gang Munster (GER)
9. HSG Wasserschloss (SUI)
10. US Amsterdam (NED)
11. 12 Monkeys (GER)
12. Desk (NED)
13. Yeditepe University (TUR)
14. HV Lelystad (NED)


Końcowa klasyfikacja turnieju – kobiety:
1. Paksoft Camelot (NED)
2. Gyori Strandkezilabda Club (HUN)
3. OVB (HUN)
4. Polish National Team (POL)
5. US Amsterdam (NED)
6. Camelot II (NED
7. Website (NED)
8. Las Luchadoras Powered (SUI)
9. Beachqueens (SUI)
10. OHC ’01 (NED)

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest