2 października 2014

ME 2020 w trzech krajach

Rewolucyjne decyzje zapadły w Dublinie podczas niedawnego 12. Kongresu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Wybrano gospodarzy najbliższych edycji mistrzostw Europy oraz postanowiono diametralnie zmienić system rozgrywek w kategoriach młodzieżowych. 50. oficjalnym członkiem EHF zostało Kosowo.

W stolicy Irlandii postanowiono zwiększyć z szesnastu do dwudziestu czterech liczbę finalistów mistrzostw Europy mężczyzn. Ta formuła zacznie obowiązywać od 2020 r. choć wniosek głosowany w czasie Kongresu dotyczył roku 2022. Wcześniejsze rozszerzenie formuły mistrzostw Europy spowodowane było wnioskiem trzech krajów, które wspólnie zorganizują turniej w styczniu 2020 r: Szwecja, Norwegia i Austria. Nowy system zakłada rozegranie w ciągu 15 dni aż 65 zamiast 47 meczów. W rundzie wstępnej zostanie utworzonych sześć grup po cztery zespoły każda. Dwie najlepsze ekipy z każdej puli awansują do następnej fazy. W ten sposób zostaną utworzone dwie grupy po sześć zespołów. Półfinały i finały odbędą się według tych samych zasad co tej pory – w jednym miejscu podczas  weekendu (od piątku do niedzieli).


– „Witamy w nowym wymiarze” – powiedział były znakomity reprezentant Szwecji, Stefan Loevgren podczas prezentacji trójki gospodarzy. Turniej zostanie rozegrany w sześciu miastach. Finał EHF EURO 2020 zaplanowano w Sztokholmie (Tele 2 Arena, pojemność 24 000), na wielofunkcyjnym stadionie z rozsuwanym dachem. Sześć grup rundy wstępnej odbędzie się w austriackich miastach, Grazu (6000)  i Wiedniu (12 000), norweskim Trondheim (w trakcie budowy, 8000) i szwedzkich: Malmoe (13 000 – miejsce finału MŚ 2011) i Goeteborgu (12 000). Główną rundę zaplanowano w Wiedniu oraz w Szwecji (Malmoe lub Goeteborg), a na finały turniej musi przenieść się do Sztokholmu.


W tym roku mija 14 lat od czasu, kiedy Chorwacja zorganizowała mistrzostwa Europy mężczyzn. Kongres w Dublinie prawa organizacji EHF EURO 2018 przyznał temu bałkańskiemu krajowi. Mistrzostwa odbędą się pod hasłem: „Przyjdź, zobacz, dopinguj i ciesz się”. Chorwacja ma duże tradycje w organizowaniu podobnych wydarzeń. Oprócz wspomnianych mistrzostw z 2000 r.. kraj przeprowadził mistrzostwa świata kobiet w 2003 i mistrzostw świata mężczyzn w 2009 r.. Chorwacja ma odpowiednią sportową infrastrukturę, którą wykorzystała już przy poprzednich imprezach. Turniej zostanie rozegrany w halach: Arena Zagreb w Zagrzebiu (15 200 miejsc), Spaladium Arena w Splicie (11 000), City Hall Varazdin (5200), Centrum sportowe Zatika (3500).

Z kolei organizatorem kobiecych mistrzostw Europy w roku 2018 będzie Francja. Federacja znad Sekwany zgłosiła siedem miast, w których większość gościła już zespoły podczas męskich (2001) i kobiecych (2007) mistrzostw świata. W rundzie wstępnej federacja wymienia do wyboru: Palais des Sports Beaulieu (pojemność: 4900) w Nantes, L’Arena (4063) w Breście, Acropolis (5000) i Le Parnasse (4000) w Nicei. Na rundę główną turniej zostanie przeniesiony do Les Arenes (5000) w Metz i Palais des Sports (6780) w Pau, a finał odbędzie się w imponującym POPB (14 000) w stołecznej Paris-Bercy. Celem francuskiej federacji jest sprzedaż 200 tys. biletów, a tym samym zapełnienie kibicami aren. Federacja będzie także starała się wykorzystać mistrzostwa do wzmocnienia marki żeńskiej piłki ręcznej we Francji.


Dwójka gigantów kobiecej piłki ręcznej, Norwegia i Dania, wspólnie zorganizuje EHF EURO 2020. Będzie to drugi przypadek w historii, gdy będziemy świadkami podobnego przedsięwzięcia. Oba kraje gościły poprzednio najlepsze żeńskie reprezentacje ME w 2010 r. Trzy z czterech zgłoszonych miast należą do Norwegii: Idrettshall Stavanger, Trondheim i Telenor Arena (13 000) w Oslo. Dania wytypowała Boxen Arena w Herning (14 000). Gospodarzem grup A i B rundy wstępnej będzie Herning. Z kolei grupy C i D przypisane zostały do Trondheim. Główna runda odbędzie się w Herning i Stavanger, a finał w Oslo.

Rewolucyjne działania zaproponowano u  młodzieży. Od roku 2016 w życie wejdzie system diametralnie zmieniający rywalizację w kategoriach młodzieżowych. Drużyny zostaną podzielone na dwie dywizje. Pierwsza będzie liczyła szesnaście zespołów, druga będzie miała charakter otwarty. Po każdych rozgrywkach najsłabsze cztery ekipy spadną, a w ich miejsce promocje uzyska najlepsza czwórka z zaplecza elity. Zmiana została podyktowana tym, aby wszystkie reprezentacje rozgrywały podobną liczbę meczów, a nie jak do tej pory słabsze szybko odpadały z rywalizacji. Ma to właśnie zachęcić do tworzenia w poszczególnych federacjach systemu szkolenia we wszystkich rocznikach.


/ Fot. Roger Kenny/EHF

Uczestnicy Kongresu przegłosowali, że 50. oficjalnym członkiem EHF zostało Kosowo. Reprezentacje tego kraju zobaczymy już w przyszłorocznych kwalifikacjach mistrzostw Europy i świata w kategoriach juniorskich i młodzieżowych. Kosowo w tym roku brało udział w Otwartych Mistrzostwach Europy juniorek. Występ w Goeteborgu nie był udany, ale pierwszy krok został zrobiony.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest