22 stycznia 2015

Przyjechali po naukę

Goran Dzokić nie ukrywa, że jego podopieczni przyjechali na mistrzostwa świata do Kataru po naukę. Zresztą dobitnie o tym świadczą wyniki zanotowane przez Arabię Saudyjską w Dausze. Trzy wysokie porażki i fatalny bilans bramkowy. Gorszy ma tylko reprezentacja Chile. Nie należy spodziewać się, że statytyki poprawią się po czwartkowym meczu z Polską.


Arabia Saudyjska jest jednym z prekursorów handballu nad Zatoką Perską. Pomocne w rozwoju dyscypliny było i jest sprowadzanie zawodników i trenerów z Europy. Dzięki temu miejscowa liga nabrała charakteru półprofesjonalnego. Przyniosła to wymierne skutki w postaci awansu do czterech kolejnych finałów MŚ (lata 1997-2003). Siódmy start w tej imprezie Saudyjczycy zawdzięczają jednak czynnikom politycznym, a nie własnej grze. Wycofanie z turnieju drużyn Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich umożliwiło podjęcie przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej właśnie takiej decyzji. 

Tak było dwa lata temu/ Fot. N. Barczyk Pressfocus

Wejście do gry kuchennymi drzwiami wskazuje, że nawet na kontynencie azjatyckim Saudyjczycy ostatnio nie należą do liderów. W zeszłorocznych mistrzostwach Azji zajęli dopiero 6. miejsce. Poprzednim trenerem zespołu narodowego był Nenad Kljaić, mistrz olimpijski z Chorwacją z 1996 r., który doprowadził drużynę do finałów MŚ 2013. W Hiszpanii Biało-czerwoni w fazie grupowej pokonali Arabię Saudyjską 28:14.


Aktualnie Saudyjczycy również grają pod wodzą trenera z Bałkanów. Jest nim Serb Goran Dzokić, który przez wiele lat był trenerem hiszpańskich klubów. Szkoleniowiec postanowił odmłodzić zespół, ale zostawił też kilku doświadczonych zawodników. Jednym z nich jest 28-letni Mohammed Al-Zaer, który występy w reprezentacji zaczynał jako 18-latek.  – W ostatnim mundialu finiszowaliśmy na 19. miejscu. Teraz chcielibyśmy powtórzyć ten wynik lub nawet go poprawić. Trafiliśmy do najtrudniejszej grupy. Dla mnie faworytami w niej jest Dania i Polska – mówił przed turniejem.


Do najlepszych Saudyjczyków trzeba zaliczyć prawoskrzydłowego Ahmeda al-Abdulali. W turnieju najskuteczniejszym zawodnikiem jest Hassan Aljanabi (9/10 rzutów). On też najczęściej podchodzi do rzutów karnych (4/4).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest