21 marca 2015

Trzysta dni do EHF Euro 2016

Trzysta dni. Tyle pozostało do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn, które odbędą się w czterech miastach w Polsce w dniach 15-31 stycznia 2016 roku. Z tej okazji, 21 marca, Związek Piłki Ręcznej w Polsce uruchomił w Warszawie i Gdańsku zegary, które odmierzają czas do rozpoczęcia turnieju. 

– Zegar ma spełniać dwie funkcje. Po pierwsze przypominać nam, osobom, które są odpowiedzialne za organizację, że mistrzostwa zbliżają się wielkimi krokami. Po drugie chcielibyśmy, aby przygotowywał on kibiców do najważniejszej imprezy w historii polskiej piłki ręcznej – mówi wiceprezes ZPRP do spraw rozwoju oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego EHF Euro 2016, Marcin Herra.

Na śniadaniu prasowym przedstawiono też pięć propozycji nazw dla maskotki Euro. Ostateczną nazwę wybiorą kibice w głosowaniu internetowym. Grabek, High Five, Goldłapek, Handboy, Handbalek – to propozycje imienia dla maskotki. Głosowanie rozpoczęło się w sobotę na facebookowym profilu Euro 2016 i potrwa do godz. 8:00 26 kwietnia. Nazwa zostanie ogłoszona tego samego dnia podczas finału PGNiG Pucharu Polski Final4 mężczyzn w Warszawie.

Pięć nazw wybrano spośród 697 zgłoszeń, które wpłynęły nie tylko z Polski, ale także z kilku innych krajów Starego Kontynentu. Spośród nich Komisja Konkursowa, w skład której weszli: Marcin Herra wiceprezes ds. rozwoju ZPRP, I wiceprezes ZPRP Henryk Szczepański, Otylia Jędrzejczak, Artur Siódmiak oraz piosenkarz Rafał Brzozowski, wybrała pięć nazw dla maskotki mistrzostw.

Trzysta dni przed meczem otwarcia Euro 2016 komitet organizacyjny przedstawił raport ze stanu przygotowań oraz mapę drogową wydarzeń do rozpoczęcia imprezy. W najbliższym czasie zaplanowanych zostało kilka bardzo ważnych wydarzeń dotyczących Mistrzostw Europy. Wśród nich należy wymienić Puchar Polski mężczyzn oraz Międzynarodowy Turniej, który zaplanowano na 1-3 maja. Będzie to pierwszy występ w kraju reprezentacji Polski od czasu mistrzostw świata w Katarze. W pierwszych dwóch dniach mecze odbywać się będą w Krakowie a w ostatnim drużyny przeniosą się do Katowic.

Dzień po zakończeniu turnieju, czyli 4 maja rusza sprzedaż biletów na mecze rundy wstępnej. Przygotowano specjalną ofertę dla mieszkańców Krakowa. 1 maja w kasach TAURON Areny Kraków będzie na nich czekała pula wynosząca 1000 biletów. Z kolei 19 czerwca w Krakowie odbędzie się Final Draw, podczas którego poznamy skład wszystkich grup ME. Odbędzie się ono w ICE Kraków Congress Centre, które może pomieścić 1 800 osób. Ideą organizatorów jest, by na ceremonii pojawiły się grupy kibiców każdej z szesnastu reprezentacji. Dzięki temu losowanie ma przebiegać w sportowej atmosferze. Następnego dnia po losowaniu w krakowskiej hali Polska zagra z Danią.

Dziennikarze pytali także o sztab szkoleniowy, który poprowadzi Biało-czerwonych w EHF Euro 2016.  Kontrakt Michaela Bieglera wygasa w sierpniu przyszłego roku. Do tego czasu nie powinny nastąpić żadne zmiany na tym stanowisku. 

– Uczestniczyłem w trójstronnym spotkaniu z HSV Hamburg i trenerem Bieglerem. Zastrzegłem, że szkoleniowiec ma być do dyspozycji reprezentacji we wszystkich terminach, które będą tego wymagały. Analizowaliśmy możliwość zatrudnienia innego trenera, ale w tym okresie było to praktycznie niemożliwe, ponieważ wszyscy odpowiedni kandydaci są związani kontraktami. Jestem pewien, że trener Biegler może łączyć obie funkcje bez szkody dla reprezentacji. Po Euro 2016 wrócimy do rozmów na temat jego pracy z Polską – powiedział prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

/ Fot. J. Gucma

Po konferencji uroczyście uruchomiono zegar odliczający 300 dni do mistrzostw Europy. Stanął on pod siedzibą ZPRP przy ulicy Puławskiej 300 w Warszawie, gdzie będzie przypominał mieszkańcom stolicy i jego gościom o zbliżającej się imprezie.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest