13 czerwca 2018

Piłka ręczna ma swój pomnik

W środę, 13 czerwca, przed Areną Kalisz został odsłonięty pomnik „Piłkarze ręczni”. Jego autorem jest Zbigniew Wojkowski. Uroczystość wpisująca się w obchody Jubileuszu 100-lecia polskiej piłki ręcznej poprzedziła towarzyski mecz mężczyzn Polska – Hiszpania. 

DSCF1368

Odsłonięcie pomnika miało bardzo uroczysty charakter. Odegrano hymn państwowy z wciągnięciem flagi narodowej na maszt. Honory jako gospodarza Miasta Kalisza, pełnił Prezydent Grzegorz Sapiński. Ze stony Związku Piłki Ręcznej w Polsce przybyło wielu działaczy z Prezesem Andrzejem Kraśnickim. Obecna była kadra Piotra Przybeckiego. Wśród zaproszonych gości był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Dera.

Artysta długo się przygotowywał do projektu. W tym celu obserwował mecze mistrzostw Europy 2016, których Polska była gospodarzem. – Piłka ręczna to specyficzna, bardzo kontaktowa dyscyplina. Można ja porównać do gladiatorów. To są nasi współcześni gladiatorzy – mówi rzeźbiarz.

Autor miał kilka pomysłów na realizację zadania. Projekt pomnika, który stanął w Kaliszu wydawał się najbardziej oddającym specyfikę dyscypliny, czyli ruch, dynamikę, kompozycję zamkniętą w kole –tworzą ją dwaj zawodnicy.

DSCF1417

Sentyment do piłki ręcznej pozostał artyście, gdyż ostatnio był na towarzyskim meczu mężczyzn w Katowicach Polska – Czechy. – To naprawdę męska gra. Skala napięcia momentami jest bardzo wysoka. Do dziś pamiętam gola Michała Szyby, który podczas mistrzostw świata, w spotkaniu o brązowy medal, doprowadził do dogrywki z Hiszpanią – dodaje artysta.

Rzeźba „Piłkarze ręczni” wykonana jest z brązu, waży ok. 800 kg, w najwyższym punkcie mierzy 3 metry.

* * *

Zbigniew Wojkowski (ur. w roku 1962) ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1987 roku w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. W roku 1990 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Autor rzeźb symbolicznych, takich jak „Źródło”, „Pomost dziejów”, „Troj” (Koń Trojański), „Lawa”, „Serce”, „Świątynia”, „Formowanie”  Rzeźby Wojkowskiego charakteryzują się  powściągliwością, zarówno w bryle, jak i w formie, wydobywająca przy tym piękno materii, jaką posługuje się artysta. Brąz idealnie wypolerowany zderza się z chropowatymi powierzchniami, ciemne patyny zderzają się z blaskiem metalu, zawsze podporządkowane układowi i strukturze rzeźby.

P1110070

Jego prace prezentowane w galeriach Polski, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i USA znajdują się w licznych zbiorach publicznych i prywatnych.

W 2004 roku oficjalnie, w związku z wejściem do Unii Europejskiej, reprezentował Polskę w Parlamencie Północnej Nadrenii-Westfalli w Duesseldorfie.

„Piłkarze ręczni” to nie pierwsza praca rzeźbiarza bezpośrednio nawiązująca do sportu. Wcześniej wykonał statuetkę „Kulomiota” dla Tomasza Majewskiego oraz rzeźbę plenerową „Zapaśnicy”, która eksponowana jest przed siedzibą PKOl.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest