3 czerwca 2017

MPJM: Świdnica kontra Legnica w wielkim finale

Jedno już wiemy: złoty medal Mistrzostw Polski juniorów młodszych pozostanie na Dolnym Śląsku. W wielkim finale ŚKPR Świdnica zmierzy się z Siódemką Miedzią Legnica. W meczach półfinałowych świdniczanie pokonali Wisłę Płock, a Siódemka Miedź okazała się lepsza od MTS Kwidzyn.

Turniej otworzył pojedynek Szarych Wilków ze Świdnicy z młodymi Nafciarzami. Około pół tysiąca widzów obejrzało twardy, ale toczony w sportowej atmosferze pojedynek, w którym kluczowa okazała się postawa obu ekip w defensywie. Nagrody MVP meczu powędrowały na konta bramkarzy obu ekip – Jakuba Matlęgi (ŚKPR) i Jakuba Kozłowskiego (Wisła).

Całe spotkanie było bardzo zacięte, żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi większej niż trzy bramki. Po pierwszej części 11:10 prowadzili świdniczanie. Po zmianie stron gracze Krzysztofa Terebuna i Patryka Dębowczyka na moment stracili inicjatywę (11:12), ale wkrótce wrócili na właściwe tory.

Celne rzuty w okresie gry w osłabieniu Pawła Starosty i Sebastiana Borowskiego zaczęły przechylać szalę na stronę ŚKPR-u. W 48. minucie po trafieniu Adama Chmiela świdniczanie odskoczyli na 19:16. Każdą kolejną bramkę trzeba było dosłownie wyszarpać i choć rywale nie odpuszczali, to gospodarze kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Wynik w 58. minucie ustalił Starosta. W nerwowej końcówce obie drużyny przez dwie minuty nie rzuciły bramki, a świetnymi interwencjami popisywali się bramkarze.

RF_IMG_6071

Drugi półfinał dostarczył nie mniejszych emocji, ale ekipy MTS-u Kwidzyn i Siódemki Miedzi Legnica pokazały handball nastawiony na ofensywę. Nie brakowało efektownych akcji i pięknych bramek. Wynik 40:38 na korzyść legniczan nie pozwala na wystawienie wysokich not za grę w obronie.

W 24. minucie MTS Kwidzyn odskoczył na 18:13, ale Siódemka zwarła szeregi i do przerwy był remis 19:19. W drugiej części zarysowała się przewaga mistrzów Dolnego Śląska. MTS jeszcze tylko raz doprowadził do remisu (30:30 w 45. minucie), ale finisz należał do miedziowych. W końcówce sypały się nie tylko kolejne bramki, ale także kary. Szczypiorniści z Kwidzyna postawili wszystko na jedną kartę, ale strat odrobić nie zdołali i ulegli 38:40.

Nagrody MVP powędrowały do najlepszych strzelców obu drużyn – Wojciecha Styrcza (Miedź) i Filipa Wadowskiego (Kwidzyn).

RF_IMG_5836

Po pierwszym meczu odbyła się uroczystość otwarcia turnieju. Wśród gości byli: komisarz rozgrywek Związku Piłki Ręcznej w Polsce Bogusław Trojan, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej Sławomir Ptak, wiceprezes DZPR Franciszek Wujcik, prezes ŚKPR-u Świdnica Jan Masłowski i dyrektor OSiR-u Świdnica, Jerzy Żądło. W trakcie ceremonii odznaki zasłużonego dla piłki ręcznej na Dolnym Śląsku otrzymali dyrektor Gimnazjum nr 3 w Świdnicy Iwona Kasprzyk i szkoleniowiec ŚKPR-u Krzysztof Terebun,

W sobotę odbędą się mecze o medale. O godz. 15.00, w meczu o brąz MTS Kwidzyn zmierzy się z Wisłą Płock, natomiast w wielkim finale, o godzinie 17.00 ŚKPR zagra z Siódemką Miedzią. Wstęp wolny.