16 sierpnia 2016

Juniorzy wreszcie zwycięzcy

Pierwszą wygraną w mistrzostwach Europy juniorów zanotowała reprezentacja Polski. Biało-czerwoni w chorwackiej Koprivnicy w meczu o miejsca 9-16 zwyciężyli Czechy 30:25 (12:11). Kolejnym rywalem zespołu Dariusza Tomaszewskiego, we środę, będzie Szwecja.

Czechy2

Czesi, podobnie jak Polacy, przed tym spotkaniem nie zdobyli punktu. Konto bramkowe dla naszych barw otworzył najskuteczniejszy zawodnik turnieju. Patryk Mauer w tym momencie rzucił 33 bramkę w mistrzostwach. W pierwszej połowie żadnej z drużyn nie udało się wypracować znaczącej przewagi. Jeden z trzech naszych bramkarzy, Marek Bartosik (wybrany najlepszym polskim zawodnikiem meczu), w tym okresie obronił dwa rzuty karne.

Po zmianie stron oglądaliśmy polski zespół walczący, a co ważne grający bardzo skutecznie. Ekipa trenera Tomaszewskiego zdobyła siedem goli z rzędu. Po trafieniu Maurea przewaga jeszcze wzrosła (24:15). Po chwili Polacy grali w podwójnym osłabieniu, ale na szczęście ten okres przetrwali bez utraty bramki. Czesi próbowali odrabiać straty, ale nie mieli wystarczających argumentów, aby wykonać swój plan. W finałowych minutach kontuzji ręki doznał Mauer, który nie powrócił już na boisko do końca meczu. Wynik dwoma trafieniami ustalił Piotr Jarosiewicz. Nasi juniorzy rozegrali dobre zawody, co ważne były to dwie równe połowy w ich wykonaniu.

– Bardzo potrzebowaliśmy tej wygranej. Drużyny, z którymi wcześniej zwyciężaliśmy, Danią i Hiszpanią, grają w górnej połówce turnieju.  Potrafimy grać w piłkę ręczną. Patryk Mauer ma wybity paliczek palca prawej ręki, czyli tej nierzucającej. Lekarz nastawił dłoń. Na pewno to boli, ale zawodnik powinien zagrać ze Szwecją – powiedział trener Tomaszewski.

Mauer Czechom rzucił osiem bramek i z 40 trafieniami przewodzi w klasyfikacji króla strzelców.

Najbliższy rywal Polaków – Szwecja – przegrał z Portugalią 27:32. – Szwecja to zespół z górnej półki. W pierwszej fazie turnieju Skandynawowie zremisowali z Chorwacją i nieznacznie przegrali z Islandią. Powalczymy – dodał polski szkoleniowiec.

Jedenaście najlepszych drużyn z ME zakwalifikuje się do przyszłorocznych mistrzostw świata. Trzynaście za dwa lata zagra w EURO U20.

Czechy – Polska 25:30 (11:12)