16 kwietnia 2016

F4 PGNiG Pucharu Polski: Dogrywka i finał dla Pogoni

Pogoń Baltica Szczecin zagra z Vistalem Gdynia w finale PGNiG Pucharu Polski! Drużyna Adriana Struzika pokonała po dogrywce Metraco Zagłębie Lubin 29:28 (8:10; 23:23) w drugim sobotnim meczu półfinałowym turnieju Final4 w Lubinie. Decydującą bramkę rzuciła dwie sekundy przed końcową syreną Małgorzata Stasiak.

Starcie ekip ze Szczecina i Lubina trzymało w napięciu przez pełne 70 minut, a szczypiornistki obu drużyn dostarczyły kibicom sporą dawkę wrażeń. Po pasjonującym pojedynku lepsze o zaledwie jedną bramkę okazały się zawodniczki Pogoni Baltica, choć Zagłębie w trakcie rywalizacji – czy to w końcówce regulaminowego czasu czy w dogrywce, kilkukrotnie odrabiało straty.

Niemal całe sobotnie spotkanie prowadzone było jednak bramka za bramkę. Po niezwykle wyrównanej pierwszej połowie nieznaczną zaliczkę miały zawodniczki Metraco Zagłębia, schodząc na przerwę przy stanie 10:8. Wcześniej, w 12. minucie, to Pogoń zbudowała sobie dwubramkową przewagę, ale podopieczne trenera Struzika nie były w stanie jej utrzymać.

Po zmianie stron szczecinianki goniły wynik. Zagłębie praktycznie do 48. minuty kontrolowało przebieg starcia, ale w końcu Pogoń doprowadziła do remisu, chwilę później wychodząc nawet na prowadzenie. W 57. minucie zawodniczki ze Szczecina wygrywały 23:21, ale po raz kolejny pozwoliły Zagłębiu odrobić straty. 20 sekund przed końcową syreną Karolina Semeniuk doprowadziła do remisu i zwycięzcę wyłonić miała dogrywka.

Tę lepiej rozpoczęła Pogoń, która za sprawą goli Moniky Bancilon oraz Joanny Gadziny zbudowała sobie trzybramkową zaliczkę (28:25). Do końca spotkania pozostawały trzy minuty – Zagłębie musiało więc postawić wszystko na jedną kartę. Agresywna obrona połączona z kontrami w drugie tempo pozwoliły zawodniczkom Bożeny Karkut wrócić do gry, ale ostatnie słowo miało należeć do Pogoni. Szczecinianki wzorcowo rozegrały decydującą akcję, którą dwie sekundy przed końcem meczu na bramkę zamieniła Małgorzata Stasiak. Finał dla Pogoni!

Pogoń Baltica Szczecin – Metraco Zagłębie Lubin 29:28 (8;10; 23:23)

Pogoń: Płaczek, Wierzbicka – Bancilo 4, Sabała , Noga , Szczecina 2, Głowińska 3, Królikowska 4, Stasiak 4, Masna , Zimny, Koprowska 4, Zawistowska, Kochaniak 2, Jaszczuk 2, Gadzina 4.

Zagłębie: Wąż, Chojnacka – Premović 6, Obrusiewicz, Wiertelak 1, Lalewicz, Milojević 1, Semeniuk 3, Grzyb 4, Belmas, Paluch 1, Jochymek 3, Walczak , Konofał , Załęczna 9.