31 stycznia 2016

Chorwaci w brązie

Brązowym medalistą mistrzostw Europy została drużyna Chorwacji. Ekipa trenera Zeljko Babica pokonała Norwegię 31:24 (15:11). To piąty krążek w dorobku tego zespołu z Bałkanów w historii EURO. Graczem meczu wybrano Domagoja Duvnjaka.

GAT_4063

Norwegowie mieli szanse po raz pierwszy w historii stanąć na podium imprezy tej rangi. Nie dość, że nie wykorzystali okazji to w czerwcu będą musieli grać w play off mistrzostw świata 2017 ze Słowenią.

Przed meczem trudno było jednak wskazać faworyta. Za Chorwatami przemawiało doświadczenie zawodników zdobyte w wielu turniejach. Atutem Norwegów była postawa w turnieju, świadcząca o tym, że w europejskiej elicie pojawił się nowy zespół.

2016.01.31 Krakow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Mecz o brazowy medal trzecie miejsce Norwegia - Chorwacja N/Z Espen Lie Hansen Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.31 Krakow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Norway - Croatia N/Z Espen Lie Hansen Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Pierwsze 15 minut było bardzo wyrównane. Drużyny zdobywały bramki na przemian. W drugim kwadransie Chorwaci rzucili pięć goli z rzędu. To zapewniło im spokój w czasie przerwy. Wypracowana przewaga w dużej mierze wynikała z skutecznych kontr. Norwegowie mieli też swoje sytuacje do zmiany wyniku, ale często ich nie wykorzystywali.

2016.01.31 Krakow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Mecz o brazowy medal trzecie miejsce Norwegia - Chorwacja N/Z Sander Sagosen Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.31 Krakow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Norway - Croatia N/Z Sander Sagosen Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Po zmianie stron Skandynawowie mozolnie odrabiali straty. Ich praca dała efekt w postaci remisu 17:17. Zespół z Bałkanów ponownie zerwał się do walki i ponownie wyszedł na prowadzenie. W 47 min przy najmniejszych z możliwych prowadzeniu Manuel Strlek nie wykorzystał karnego ani dobitki po swoim rzucie.

GAT_4285

W 51 min Chorwaci stracili jednego zawodnika. Jakov Gojun ujrzał czerwoną kartkę, wynikającą z gradacji nakładanych kar. W finałowych minutach drużyna Babica ponownie wypracowała kilka bramek zaliczki. Po karnym Zlatko Horvata tablica wskazała wynik 28:21 i było wiadomo, że pierwsze podejście Norwegów do podium będzie nieudane. Po ostatniej syrenie Chorwaci zaprezentowali na boisku taniec radości. Medale wręczył im m.in. wiceprezes ZPRP Zygfryd Kuchta.

NORWEGIA – CHORWACJA 24:31 (11:15)
NORWEGIA: Erevik – Sagosen 5, Hykkerud 3, Myrhol 3, Overby, Mamelund, Tonnesen 1, Jondal 4, Bjornesen 3, O’Sulivan, Reinkind 2, Hansen 3. Kary  10 min.
CHORWACJA: Stevanović, – Marić 4, Duvnjak 6, Kopljar 1 , Gojun, Horvat 8, Karacić 2, Kozin 2, Strlek 4, Cupić, Kovacević, Mamić 1, Sebetić, Slisković 3, Cindrić. Kary 8 min.
Sędziowali: Nachevski, Nikolov (Macedonia). Widzów 12 500.