23 stycznia 2016

Przegrywamy z Norwegią. Rywale byli zabójczo konsekwentni

W swym pierwszym starciu w ramach rundy zasadniczej EHF EURO 2016 reprezentacja Polski przegrała w Krakowie z Norwegią 28:30. Rywale postawili Biało-czerwonym bardzo trudne warunki, błyskawicznie wznawiali grę po stracie bramki, znakomicie grali też w drugie tempo. Dzięki temu Skandynawowie cały czas utrzymywali przewagę dwóch, trzech bramek. Na minuty przed końcem spotkania Polacy zdobyli bramkę kontaktową, ale błędy naszego zespołu w obronie i konsekwentna gra Norwegów przyniosły pierwszą w tym turnieju porażkę podopiecznych Michaela Bieglera.

2016.01.23 Krakow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Runda Glowna Grupa 1 Polska - Norwegia N/Z Michal Jurecki Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.23 Krakow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Main Round Group 1 Poland - Norway N/Z Michal Jurecki Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Biało-czerwoni, których dopingował komplet kibiców zgromadzonych w Tauron Arenie Kraków, na czele z Prezesem Rady Ministrów Beatą Szydło, od samego początku narzucili własne warunki i nie dali Norwegom dojść do słowa. Znakomita współpraca wszystkich zawodników skutkowała kolejnymi dobrymi akcjami, pozwalającymi zbudować przewagę (5:2; 9 min.).

Odpowiedzialność za zdobywanie bramek wziął na swoje barki Michał Jurecki, dzięki czemu utrzymywał się dystans dzielący obie drużyny. Norwegowie, mimo gry w osłabieniu, zdołali jednak odrobić straty i złapać kontakt z gospodarzami mistrzostw.

2016.01.23 Krakow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Runda Glowna Grupa 1 Polska - Norwegia N/Z Michal Daszek Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.23 Krakow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Main Round Group 1 Poland - Norway N/Z Michal Daszek Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

W 18. minucie, rzutem ze skrzydła, Magnus Jondal dał swojej ekipie pierwsze prowadzenie w meczu. Polacy nie mogli znaleźć recepty na atak pozycyjny rywali, a dobra skuteczność rzutowa Norwegów wymusiła na trenerze Michaelu Bieglerze zmianę bramkarza. Na parkiecie pojawił się Piotr Wyszomirski.

Gra była dynamiczna i pełna akcji wykończonych rzutem na bramkę. Polacy dobrze radzili sobie z Myrholem, przez co współpraca Norwegów z obrotowym praktycznie nie istniała. Niestety, podopieczni Christiana Berge’a stwarzali zagrożenie z drugiej linii oraz dobrze prezentowali się w defensywie. Elementem funkcjonującym najgorzej w obu zespołach była gra bramkarzy, którzy w kontekście dobrych i efektownych akcji, nie mieli zbyt wiele do powiedzenia.

2016.01.23 Krakow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Runda Glowna Grupa 1 Polska - Norwegia N/Z Rafal Glinski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.23 Krakow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Main Round Group 1 Poland - Norway N/Z Rafal Glinski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Po przerwie zespół ze Skandynawii potrzebował tylko minuty, by dwoma trafieniami powiększyć swoją przewagę. Kibiców poderwał dopiero Michał Jurecki, który nie tylko rzucił bramkę, ale również wykluczył na dwie minuty Kenta Tonnesena.

W dalszym ciągu postawa Norwegów w obronie była godna pochwały. Liczne bloki oraz aktywność każdego z zawodników stwarzała Polakom problemy przy rozegraniu ataku pozycyjnego. Na całe szczęście do gry włączył się Sławomir Szmal, którego interwencje pozwoliły zniwelować dystans (20:21; 42 min.).

2016.01.23 Krakow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Runda Glowna Grupa 1 Polska - Norwegia N/Z Michael Biegler Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.23 Krakow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Main Round Group 1 Poland - Norway N/Z Michael Biegler Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Przestój Norwegów był jednak chwilowy. Biało-czerwoni musieli gonić i walczyć o każdą piłkę, a kibice ponownie mogli spodziewać się emocjonującej końcówki. Nadzieję na korzystny rezultat utrzymywały trafienia Bieleckiego, który na pięć minut przed końcem aż dziesięciokrotnie umieścił piłkę w bramce rywali (26:27). Drugim ważnym ogniwem był Michał Jurecki.

Podopieczni Bieglera do pełni szczęścia potrzebowali udanych akcji w defensywie. Ich brak sprawiał, że na prowadzeniu wciąż pozostawała reprezentacja Norwegii, która z każdą akcją przybliżała się do końcowego zwycięstwa. Dużym krokiem w kierunku zdobycia dwóch punktów był wykorzystany rzut karny oraz niecelny rzut Polaków. Gospodarze musieli więc pogodzić się z pierwszą porażką w turnieju. Zawodnikiem spotkania został Espen Lie Hansen.

2016.01.23 Krakow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Runda Glowna Grupa 1 Polska - Norwegia N/Z Kent Robin Tonnesen Joakim Hykkerud radosc Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.23 Krakow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Main Round Group 1 Poland - Norway N/Z Kent Robin Tonnesen Joakim Hykkerud radosc Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

POLSKA – NORWEGIA 28:30 (15:16)

POLSKA: Szmal, Wyszomirski – Lijewski 2, Krajewski, Bielecki 10, Wiśniewski, Jurecki 9, Konitz, Grabarczyk, Gliński, Syprzak 2, Daszek 2, Gębala, Łucak, Szyba 3, Chrapkowski.

NORWEGIA: Christensen, Erevik – Sagosen 4, Kristensen, Hykkerud, Myrhol 1, Overby, Mamelund, Tonnesen 6, Jondal 5, Bjornsen 4, Lindboe, Gullerud, O’Sullivan 1, Reinkind 1, Lie Hansen 8.