15 stycznia 2016

Polacy w swoim stylu, horror i zwycięstwo!

Już na otwarcie EHF EURO 2016 Biało-czerwoni zafundowali polskim kibicom swoją specjalność, czyli nerwy do ostatnich sekund meczu. Po wyrównanym spotkaniu Polacy pokonali Serbów 29:28. Liczy się jednak przede wszystkim zwycięstwo i pierwsze dwa punkty na koncie naszego zespołu! Kolejnym rywalem podopiecznych Michael Bieglera będą w niedzielę Macedończycy.

2016.01.15 Krakow Cracow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Grupa A Polska - Serbia N/Z Michal Daszek Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.15 Krakow Cracow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Poland - Serbia N/Z Michal Daszek Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Na ten moment czekali wszyscy kibice piłki ręcznej w kraju. Spotkanie z Serbią obserwował komplet kibiców, wśród których znalazł się również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Pierwszą bramkę dla reprezentacji Polski zdobył jeden z filarów Biało-czerwonych, Michał Jurecki. Chwilę później o pechu mógł mówić Krzysztof Lijewski, bowiem piłka po jego rzucie powędrowała wprost na słupek. U gospodarzy widoczna była niesamowita motywacja i ciąg na bramkę. Serbowie nie chcieli jednak pozwolić Polakom na rozpędzenie się, czego efektem była wysoka i agresywna obrona.

2016.01.15 Krakow Cracow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Grupa A Polska - Serbia N/Z Przemyslaw Krajewski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.15 Krakow Cracow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Poland - Serbia N/Z Przemyslaw Krajewski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

W defensywie podopieczni Michaela Bieglera mieli problem z powstrzymaniem doskonale znanego polskim kibicom Petara Nenadicia (4:4; 8 min.). Biało-czerwonym brakowało skutecznych akcji w obronie, co pozwoliłoby wypracować przewagę. Dość powiedzieć, że po jedenastu minutach goście mieli 100% skuteczności w ataku.

Grą zespołu Dejana Pericia w dalszym ciągu zarządzał Nenadić, który prezentował fenomenalną dyspozycję i swobodę w ofensywie. Po kwadransie miał on już na swoim koncie sześć bramek (6:8). W tym momencie o czas poprosił Michael Biegler. Po powrocie na parkiet w bramce pojawił się Piotr Wyszomirski, natomiast szybkie trafienia Przemysława Krajewskiego oraz Michała Jureckiego pozwoliły doprowadzić do remisu.

2016.01.15 Krakow Cracow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Grupa A Polska - Serbia N/Z Bartosz Jurecki Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.15 Krakow Cracow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Poland - Serbia N/Z Bartosz Jurecki Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Dużo miejsca nie miał dla siebie Karol Bielecki, na którego szczególną uwagę zwracali Serbowie. Biało-czerwoni musieli szukać gry z obrotowym lub indywidualnych akcji i częstych zmian pozycji. Na dziesięć minut przed końcem do gry włączył się Piotr Wyszomirski, choć obrona nie ułatwiała mu zadania. Dzięki jego interwencjom na tablicy w Tauron Arenie Kraków znów widoczne było prowadzenie gospodarzy (13:12; 25 min.).

Serbowie nie zaskakiwali świetnymi akcjami. Prezentowali solidną i prostą piłkę ręczną, na którą jednak Polacy nie mogli znaleźć sposobu. Całe szczęście funkcjonował atak pozycyjny, przez co wynik wciąż oscylował wokół remisu. Sposobem na Darko Stanicia były rzuty po koźle. Ostatnia minuta pierwszej połowy była jednak w wykonaniu Biało-czerwonych pechowa. Dwie dwuminutowe kary sprawiły, że tę część meczu kończyli oni we czwórkę w polu.

2016.01.15 Krakow Cracow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Grupa A Polska - Serbia N/Z Rafal Glinski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.15 Krakow Cracow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Poland - Serbia N/Z Rafal Glinski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Po przerwie, mimo gry w osłabieniu, gospodarze Mistrzostw Europy nie stracili dystansu do rywala. Wraz z upływem czasu prezentowali coraz to lepszą postawę pod swoją bramką. Defensywa była aktywna, z częstym wyjściem do przodu, co uniemożliwiało przeciwnikowi rozegranie akcji. Miało to swoje odzwierciedlenie w wyniku, bowiem już po dziewięciu minutach Biało-czerwoni mogli pochwalić się trzema bramkami przewagi (21:18; 39 min.). Duża w tym zasługa również dobrej współpracy braci Jureckich.

W kolejnej akcji swoją pierwszą bramkę zdobył Karol Bielecki. Serbowie zmienili system gry w obronie, z wysuniętym Ivanem Nikčeviciem, co zdezorganizowało atak pozycyjny trzeciej drużyny świata. Na kwadrans przed końcem podopieczni Pericia doprowadzili do remisu, serwując kibicom dalsze emocje (24:24).

2016.01.15 Krakow Cracow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Grupa A Polska - Serbia N/Z Karol Bielecki Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.15 Krakow Cracow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Poland - Serbia N/Z Karol Bielecki Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

Do poprawy była gra w przewadze, bowiem choć karę otrzymał Ilija Abutović, to Serbowie byli w stanie pokonać Sławomira Szmala, a nawet powrócić na prowadzenie. Goście grali długo, starając się doprowadzić do pewnej sytuacji rzutowej. Na rozkręcenie się nie pozwalali Polacy, na siedem minut przed końcem przechylając szalę na swoją korzyść (28:27).

Trzecią dwuminutową karę otrzymał Mijajlo Marsenić, czego konsekwencją była czerwona kartka. Trafienie Bieleckiego dało dwie bramki przewagi, a interwencja Szmala zatrzymała bałkański zespół. Walka była niesamowita. Jeszcze na trzy minuty przed ostatnim gwizdkiem sędziów żadna z drużyn nie mogła być pewna końcowego wyniku.

W decydujących momentach Biało-czerwoni zachowali zimną krew. Serbowie zdobyli bramkę kontaktową i mieli szansę na remis, jednak klasę pokazał Sławomir Szmal. Dzięki niemu gospodarze odzyskali piłkę, a trener Biegler poprosił o czas i uspokoił sytuację. Nic się już nie zmieniło i dwa punkty powędrowały na konto Polaków. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Michał Jurecki.

2016.01.15 Krakow Cracow Pilka reczna EHF Euro 2016 Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn Grupa A Polska - Serbia N/Z Andrzej Krasnicki Andrzej Duda Prezydent Polski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus 2016.01.15 Krakow Cracow Handball EHF Mens Euro Poland 2016 Poland - Serbia N/Z Andrzej Krasnicki Andrzej Duda Prezydent Polski Foto Norbert Barczyk / Pressfocus

POLSKA – SERBIA 29:28 (14:15)

POLSKA: Szmal, Wyszomirski – Lijewski 4, Krajewski 3, Bielecki 3, Wiśniewski, B. Jurecki 3, M. Jurecki 7, Konitz, Grabarczyk, Gliński 2, Syprzak 2, Daszek 3, Łucak, Szyba 2, Chrapkowski. Kary 6 min.

SERBIA: Stanić, Djukanović – Pusica, Sesum 4, Nikcević 7, Marjanović, Dukić 2, Nenadić 7, Bosković, Rnić 2, Beljanski 1, Zelenović 4, Abutović, Marsenić 1, Orbović, Elezović. Kary 12 min.
Sędziowali: Stark, Stefan (Rumunia). Widzów 14 100.