Zapraszamy do Polski na EHF Euro 2016! – to główne przesłanie spotkania z przedstawicielami mediów, które odbyło się w duńskim Herning przy okazji finałowego weekendu MŚ kobiet. Już teraz wiadomo, że styczniowy turniej w Polsce będzie wyjątkowy, gdyż akredytowała się na niego rekordowa liczba 1000 dziennikarzy, a swoją pomocą wszystkim gościom służyło będzie aż 840 wolontariuszy z różnych krajów.
– Polska jest gotowa do organizacji mistrzostw Europy – powiedział prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.
– Gwarantujemy naszym gościom doskonałą jakość organizacyjną, niepowtarzalną atmosferę i wysoki poziom sportowy – podkreślił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Euro 2016 Marcin Herra.
W spotkaniu udział wzięli prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki, ambasador RP w Danii Henryka Mościcka-Dendys, wiceprezes ZPRP i szef Komitetu Organizacyjnego Euro 2016 Marcin Herra oraz przedstawiciele miast gospodarzy turnieju. Do swoich miast zaprosili: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Cięciak, prezes Hali Stulecia we Wrocławiu Andrzej Baworowski i Radny Miasta Katowice Tomasz Szpyrka. Na konferencji zabrakło jedynie przedstawiciela Gdańska.
– Dla naszej handballowej drużyny to fantastyczny dzień, a jutrzejszy może być jeszcze lepszy. Polska jest gotowa do organizacji mistrzostw Europy – prezes Kraśnicki powitał wszystkich gości. Sternik ZPRP podziękował Duńskiej Federacji za przygotowanie mistrzostw świata kobiet. Jednocześnie wyraził satysfakcję z wyniku osiągniętego przez reprezentację Polski w tym turnieju. Daje on Biało-czerwonym dobrą pozycję wyjściową przed rozstawieniem w kwalifikacjach olimpijskich.
O dobrym przygotowaniu polski do ME zapewniała też ambasador Mościcka-Dendys, która zaprosiła do przyjazdu do Gdańska, Katowic, Krakowa i Wrocławia, opowiedziała też o planach promocji turnieju w Danii przy wsparciu ambasady RP w tym kraju.
Ze swej strony wiceprezes Herra mówił, że handballowe miesiące, grudzień i styczeń zawsze są gorące i obfitują w sportowe emocje. Szef Komitetu Organizacyjnego EHF Euro 2016 zauważył, że impreza w Polsce powinna być unikatowa z trzech powodów.
– Gwarantujemy jakość organizacyjną na bardzo wysokim poziomie. Atmosfera związana z kibicowaniem będzie wyjątkowa. Polacy uwielbiają uczestniczyć w dużych wydarzeniach, a to w połączeniu z dużą liczbą zagranicznych kibiców przypomni nam najlepsze doświadczenia z wielkich międzynarodowych imprez. Mamy nadzieję, że to będzie także bardzo pozytywny turniej pod względem sportowym. Mocno akcentujemy zasady fair play. Tak już było podczas losowania i chcemy to kontynuować podczas mistrzostw Europy – wyjaśnił.
Zygfryd Kuchta (z prawej), wiceprezes ZPRP ds. szkoleniowych, a w Danii szef polskiej ekipy, w towarzystwie Carstena Rasmussena, burmistrza Naestved – miasta, w którym Polki rywalizowały w fazie grupowej MŚ 2015.