5 grudnia 2015

Nerwowy mecz Polek, ale jest zwycięstwo nad Kubą

To nie było otwarcie MŚ jakiego w wykonaniu Polek wszyscy się spodziewaliśmy. Kubanki postawiły Biało-czerwonym twarde warunki, grały szybko i odważnie. Tymczasem nasze zespół dobre fragmenty gry przeplatał bardzo słabymi i nerwowymi, szczególnie w ofensywie. Ostatecznie Polska pokonała Kubę 27:22, ale jeżeli nasze zawodniczki myślą o pokonaniu Szwecji, muszą jutro zagrać na zdecydowanie wyższym poziomie.

2015.12.05 NEASTVED DANIA PILKA RECZNA HANDBALL MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE RECZNEJ KOBIET DANIA 2015 IHF WOMENS HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP DENMARK 2015 MECZ KUBA - POLSKA (CUBA - POLAND) N/Z KAROLINA KUDLACZ GLOC RADOSC FOTO NORBERT BARCZYK / PRESSFOCUS

Początek spotkania nie był w wykonaniu naszego zespołu zbyt udany, mimo prowadzenia 4:2 (debiutanckie trafienia na wielkiej imprezie Anety łabudy i Moniki Kobylińskiej) Polki zaczęły grać nerwowo, kilkakrotnie straciły piłkę i rywalki bezlitośnie to wykorzystały wychodząc na prowadzenie 8:4 w 12. minucie!

2015.12.05 NEASTVED DANIA PILKA RECZNA HANDBALL MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE RECZNEJ KOBIET DANIA 2015 IHF WOMENS HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP DENMARK 2015 MECZ KUBA - POLSKA (CUBA - POLAND) N/Z ANNA WYSOKINSKA FOTO NORBERT BARCZYK / PRESSFOCUS

Rywalki grały bez najmniejszych kompleksów, szybko i skutecznie, szczególnie w kontratakach. Nie pomogła nawet przerwa w grze, o którą po upływie dziesięciu minut poprosił trener Kim Rasmussen.

Jako pierwsza pozbierała się w końcu Karolina Kudłacz –Gloc, która dwoma trafieniami dała sygnał do odrabiania strat. Ważne interwencje w bramce zanotowała Anna Wysokińska i Biało-czerwone szybko złapały kontakt z przeciwnikiem (8:9 w 20. minucie).

2015.12.05 NEASTVED DANIA PILKA RECZNA HANDBALL MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE RECZNEJ KOBIET DANIA 2015 IHF WOMENS HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP DENMARK 2015 MECZ KUBA - POLSKA (CUBA - POLAND) N/Z KIM RASMUSSEN FOTO NORBERT BARCZYK / PRESSFOCUS

Trzeba wspomnieć o dosyć aptekarskiej postawie niemieckich sędziów, którzy w pierwszej połowie podyktowali przeciwko Polkom aż pięć rzutów karnych, na szczęście wspomniana Wysokińska obroniła dwa z nich.

W końcu na pięć minut przed gwizdkiem na przerwę do remisu 10:10 doprowadziła Iwona Niedźwiedź. Następnie kilka niecelnych rzutów Kubanek orz gole Kudłacz-Gloc i Karoliny Zalewskiej sprawiły, że po pierwszej odsłonie było 12:11 dla Polski.

2015.12.05 NEASTVED DANIA PILKA RECZNA HANDBALL MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE RECZNEJ KOBIET DANIA 2015 IHF WOMENS HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP DENMARK 2015 MECZ KUBA - POLSKA (CUBA - POLAND) N/Z YUNISLEIDY Camejo MONIKA KOBYLINSKA FOTO NORBERT BARCZYK / PRESSFOCUS

Szwankowała szczególnie gra z kołem, nasz zespół nie oddał z tej pozycji żadnego celnego rzutu. Te niechlubne statystyki poprawiła po przerwie Patrycja Kulwińska, która po asyście Niedźwiedź umieściła piłkę w kubańskiej bramce. Był to czwarty z rzędu gol dla naszego zespołu (15:11).

2015.12.05 NEASTVED DANIA PILKA RECZNA HANDBALL MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE RECZNEJ KOBIET DANIA 2015 IHF WOMENS HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP DENMARK 2015 MECZ KUBA - POLSKA (CUBA - POLAND) N/Z IWONA NIEDZWIEDZ KINGA ACHRUK (BYZDRA) MONIKA STACHOWSKA FOTO NORBERT BARCZYK / PRESSFOCUS

Tymczasem rywalki się nie patyczkowały, ciosy w twarz otrzymały Kinga Achruk (podbite oko), Kobylińska (rozcięta warga) oraz Kudłacz-Gloc (uderzenie w nos). Niestety kolejny przestój w ataku kosztował nas utratę prowadzenia (16:16), co więcej nie przegrywaliśmy w dużej mierze dzięki Weronice Gawlik, która pojawiła się między słupkami polskiej bramki.

Ostatni kwadrans to ogromna liczba błędów po obu stronach parkietu. Kiedy tylko Polki odskakiwały na dystans dwóch, trzech trafień i wydawało się, że będą kontrolować przebieg meczu, rywalki natychmiast odpowiadały i niwelowały straty.

5

Biało-czerwone miały jednak w swoich szeregach zawodniczkę, która zdecydowanie wyróżniała się na tle pozostałych. Kapitan polskiego zespołu Karolina Kudłacz zakończyła spotkanie z 11. bramkami na koncie i poprowadziła nasz zespół do wygranej 27:22. Dzielnie wspierała ją Karolina Zalewska, prawoskrzydłowej również nie zadrżała ręka w decydujących momentach (100% skuteczności w meczu 5/5).