29 listopada 2015

Cenna wygrana nad Hiszpanią. Polki drugie w Giżycku

Zwycięstwem Polski nad Hiszpanią 27:19 zakończył się Międzypaństwowy Turniej Juniorek Młodszych. Imprezę w Giżycku wygrały Iberyjki przed Biało-czerwonymi, który miały gorszy bilans bramkowy. Kolejne miejsca zajęły ekipy Białorusi i Litwy.

DSCF0373

Wynik pierwszego niedzielnego spotkania bardzo interesował gospodarzy imprezy. Każda wygrana Litwy różnicą mniejszą niż 14 bramkami przesądzała o tym, że drugie miejsce w turnieju zajmowała Polska.

Pierwsze minuty należały do Białorusinek, które prowadziły 4:3. Później pięć bramek z rzędu zdobyły rywalki, które w pierwszej części nie dały już sobie odebrać inicjatywy.  Po zmianie stron szybko ponownie pojawił się remis (13:13). Praktycznie drużyny zdobywały bramka z bramkę. Końcowe minuty, podobnie jak początek rywalizacji, należał do Białorusi. Wygrana tego zespołu przesądziła o tym, że Polki, myśląc o zajęciu drugiego miejsca w turnieju, musiały pokonać Hiszpanki.

DSCF0335

W ostatnim starciu zawodów to Polki zaliczyły pierwsze trafienie. A na swoje konto wpisała je, najskuteczniejsza wśród gospodyń, Katarzyna Cygan. Dobrze wyprowadzone kontry przyczyniły się do przewagi Biało-czerwonych, która po 5 min. wynosiła 4:1. W polskiej bramce dobrze broniła Barbara Zima. Dokonała partię rozgrywały skrzydłowe. Naszej drużynie dopisywało też szczęście. Hiszpanki pudłowały lub trafiały w poprzeczkę z dogodnych pozycji. Minuty mijały, a prowadzenie dalej było po stronie podopiecznych Agnieszki Truszyńskiej (10:4 w 13 min). Na taki rezultat duży wpływ miała agresywna obrona, która sprawiała sporo problemów Iberyjkom. Przyjezdne w ataku nie mogły upilnować zwłaszcza Weroniki Weber (8 goli do przerwy). W 17 min poważnie wyglądającej kontuzji lewej ręki, po starciu z bramkarką, doznała Natalia Murawiecka. Jej koleżanki nie zdeprymowały się tym faktem i dalej  walczyły z wielką determinacją. Zima wychodziła zwycięsko nawet z sytuacji jeden na jeden z Janną Sobrerą (17 bramek w poprzednich dwóch meczach).

DSCF0382
/ Fot. J. Farecki i M. Skorupski

Drugą połowę gospodynie rozpoczęły nie zwalniając tempa. Zdołały nawet podwyższyć prowadzenie do stanu 19:12. Grę w przewadze Hiszpanki wykorzystały do zmniejszenia strat. Kilka kolejnych błędów spowodowały, że trener Tuszyńska poprosiła o przerwę na żądanie. Kolejne trafienia Cygan i Magdy Więckowskiej pozwoliły odbudować przewagę (22:16). W bramce godnie Zimę zastąpiła Paulina Wdowiak, która m.in. obroniła rzut karny Sobrery. W końcowych minutach już nic nie mogło odebrać Biało-czerwonym najcenniejszego zwycięstwa w ich krótkiej karierze. Dodajmy, że to właśnie ten rocznik (2000) wystąpi w roku 2018 w mistrzostwach świata juniorek, których Polska będzie gospodarzem.

Nagrody indywidualne:
Najskuteczniejsza: Janna Sobreara (Hiszpania) – 24 bramki
Najlepsza bramkarka: Barbara Zima (Polska)
Najwartościowsza zawodniczka (MVP): Weronika Weber

– Bardzo cieszy wygrana nad Hiszpanią. Szkoda, że została okupiona kontuzją Natalii Murawieckiej. Musieliśmy korygować plan. Nie będę skromna mówiąc, że taktyka przygotowana na dziś okazała się skuteczna. Dziewczyny muszą się nauczyć koncentracji po wygranym meczu. Zwycięstwo Białorusi nad nami było szczęśliwe. To co założyłam przed turniejem drużyna wypełniła w 80 procentach. Brawa dla zespołu. Podziękowania należą się też całemu sztabowi szkoleniowemu, w tym Pawłowi Rydzowi, Arturowi Piechocie i Sylwii Kawalec – podsumowała trener Truszyńska.

BIAŁORUŚ – LITWA 26:23 (10:12)